GeriGündem Dünyanın gözü İstanbul’daki bu forumda olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyanın gözü İstanbul’daki bu forumda olacak

Dünyanın gözü İstanbul’daki bu forumda olacak
refid:23543239 ilişkili resim dosyası

Ay sonunda İstanbul’da düzenlenecek World Political Forum’un konukları, dünyanın gözlerini bir kez daha İstanbul’a çevirecek.

Gezi Parkı protestolarıyla dünyanın gündemine oturan İstanbul, 26 Haziran’da başlayacak World Political Forum’la bir kez daha ilgi odağı olmaya aday. Forum’un konukları arasında yer alan Ralhp Miliband Telekulak skandalıyla dinlendiği anlaşılan G-20 zirvesi sırasında İngiltere dışişleri bakanıydı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in başkanlığındaki Türk heyetin dinlendiği skandal için Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyen Miliband’ın neler söyleyeceği merak konusu.

Gezi Parkı protestolarının da Wall Street’ten İstanbul’a “Occupy” başlığı altında tartışılacak. Ayrıca Suriye muhalefetinin bir numaralı ismi George Sabra da Forum’un konuşmacıları arasında yer alıyor. Temmuz ayında Cenevre’de başlaması beklenen “Suriye görüşmelerinden” hemen önce İstanbul’da World Political Forum’da bir araya gelecek olan Suriye muhalefetinin önde gelen isimleri, Suriye’de kargaşanın geleceği ve barış olasılığı konusunda önemli ipuçları verecek.

World Political Forum’un konukları arasında yer alan Kolombiya eski Devlet Başkanı Andres Pastrana ülkesinin FARC gerillaları ile otuz yıldır sürdürdüğü savaşta “Barış sürecini” başlatan isim olmuştu. Pastrana’nın girişimleri kesintiye uğrasa da Oslo’da yeniden başlayan görüşmeler için basamak oluşturmuştu.

World Political Forum bu yıl “Yeni ve Adil Bir Dünya Düzeni” ana başlığı altında düzenlenen 24 farklı oturumda çevre ve enerji yatırımlarından su sorununa, sağlıkta sürdürülebilir politika arayışlarından, küresel ekonominin geleceğine kadar pek çok sorunu masaya yatıracak.

“DÜNYA BAŞKENTİ İSTANBUL”
26-28 Haziran tarihleri arasında, İstanbul WOW Hotel Convention Center’da gerçekleştirilecek World Political Forum’a 60 ülkeden 200 konuşmacı ve 1000’den fazla yüksek profilli izleyici katılacak. World Political Forum, medeniyetleri ve kültürleri buluşturan İstanbul’u dünyanın geleceğiyle ilgili kararların alındığı bir “dünya başkentine” taşımayı hedefliyor.

İŞ DÜNYASI İÇİN “İSTANBUL NETWORK”
Geçen yıl iş dünyasının önemli isimlerini bir araya getiren, farklı ülkelerin olanaklarıyla çok taraflı iş ilişkilerine ve ikili-üçlü anlaşmalara zemin hazırlayan World Political Forum, bu yanıyla iş dünyası için “İstanbul Network Kulübü” özelliğini de giderek geliştiriyor.

World Political Forum’un yüksek profilli katılımcıları bu yıl da dünyanın önde gelen sorunları hakkında “vizyonlarını” paylaşırken, dünyanın farklı coğrafyalarındaki yeni partnerlerle yeni bağlantılar kurma fırsatı bulacak.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle