Gündem Haberleri

  Dünyanın en küçük omurgalısı sazan

  A.A.
  25.01.2006 - 11:22 | Son Güncelleme:

  Dünyanın bilinen en küçük omurgalısının, erişkin olduğunda irice bir sivrisinek büyüklüğüne, yani 7,9 milimetreye ulaşabilen ve Sumatra'da bulunan bir sazan balığı türü olduğu bildirildi.

  İngiliz “Proceedings of the Royal Society: Biological Sciences” adlı dergideki makalede, Endonezya'nın Sumatra bölgesinde sular altında kalan tropikal ormanlarda bulunan bu tatlı su balığının bilimsel adının “Paedocypris progenetica” olduğu kaydedildi. Makalede, bu canlının, 1981'de dünyanın en küçük omurgalısı kabul edilen 8 milimetrelik bir Hint Okyanusu balığı olan “Trimmatom nanus”u tahtından ettiği belirtildi.

  Singapur Üniversitesi'nin biyoçeşitlilik araştırmalar müzesi Raffles için çalışan İsviçreli Maurice Kottelat başkanlığındaki bir ekip tarafından bulunan bu balığın, bütün yaşamı boyunca larva görünümünde kaldığı, beynini dışarıda bırakan çok ilkel bir kafası bulunduğu ve minyatür boyuna rağmen sazangiller ailesinin bir üyesi olarak kabul edildiği ifade ediliyor.

  Araştırmacılar, sazan balığının dişisinin olgunlaştığında boyunun 7,9 milimetre olduğunu, tam erişkin olduğunda ise dişilerin 10,3, erkeklerin 11,4 milimetre olduğu belirtiyor.

  Araştırmacılar, bu balıkların, yalnızca ağaçların sular altında kaldığı özel ormanlarda yaşadığını, buradaki asit miktarı çok yüksek suyun ise demli çay renginde olduğunu söylüyor.

  Bilimsel kriterlere göre, bir balığa “minyatür” denilebilmesi için, cinsel erişkinliğine boyunun 2 santimetreden az olduğunda ulaşmış olması gerekiyor. Bu veriye ulaşılamadığında ise kriter, boyunun 2,6 santimetreyi geçmemesi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı