Gündem Haberleri

  Dünyanın en iyi basın fotoğrafları İstanbul'da

  Hürriyet Haber
  19.04.2004 - 13:37 | Son Güncelleme:

  World Press Photo 2004 Ödülleri sergisi 29 Nisan'dan başlayarak 29 Mayıs'a kadar Harbiye Cemal Reşit Rey Konser Salonu üst lobi katında sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Sergi kapsamında World Press Photo 2004’ün Entertainment dalı birincisi efsane fotoğraf sanatçısı Mary Ellen Mark, İstanbul’a gelerek bir seminer verecek.

  Ajanslar, basın fotoğrafçıları, gazeteler ve dergilerden on ayrı kategoride gönderilen fotoğraflar 13 kişilik uluslararası bir jüri tarafından değerlendiriliyor. Bu yıl 47ncisi yapılan yarışmaya 124 ülkeden 4,176 sanatçı  63,093 eser ile katıldı. Bu katılım sergi tarihinde bir rekoru ifade ediyor ve eserlerin yaklaşık yüzde 81’i sayısal ortamda gönderildi.

  Bu yılki sergide on ayrı kategoride dereceye giren 23 farklı ülkeden 62 fotoğrafçının 300’e yakın eseri paneller halinde yer alıyor. Sergilenen eserler sadece yılın en iyi basın fotoğrafları olmakla kalmayıp aynı zamanda önemli birer tarihi belge niteliğinde.

  2004 yarışmasında Dünyanın En İyi Basın Fotoğrafı ödülünü Associated Press adına çalışan Fransız fotoğrafçı Jean-Marc Bouju, Irak’ın Necef kenti yakınlarında bir esir toplama merkezinde 4 yaşındaki oğlunu teskin etmeye çalışan esir alınmış bir Iraklıyı konu alan fotoğrafı ile aldı.

  World Press Photo 1955 yılında kurulmuş olan bağımsız bir basın fotoğrafı platformudur. World Press Photo amacını basın fotoğrafçılığında yüksek standardların teşvik edilmesi, serbest ve kısıtlamasız bilgi akışının desteklenmesi ve yaygınlaştırılması olarak tanımlıyor. World Press Photo bu amaç çerçevesinde değişik ülkelerde seminerler ve paneller düzenleyerek basın fotoğrafçılığının profesyonelleşmesinde rol oynuyor.

  World Press Photo 2003 yılı ödülleri sergisi geçtiğimiz Kasım ayında İFSAK 19. İstanbul Fotoğraf Günleri kapsamında izleyiciler ile buluşmuştu.

  İFSAK ve Kültür A.Ş.’nin işbirliği ve Hollanda Dışişleri Bakanlığı sponsorluğu ile sergi bu yıl Amsterdam’daki açılışı sonrası ilk dünya sergilemesini Hamburg ile birlikte İstanbul’da yaparak sanatseverlerle buluşuyor.

  Sergi kapsamında World Press Photo 2004’ün Entertainment dalı birincisi efsane fotoğraf sanatçısı Mary Ellen Mark,  TNT Ekspres Türkiye ve İFSAK’ın sponsorluğu ile İstanbul’a gelerek bir seminer verecek. Bugüne kadar toplam 57 ödül kazanan ve dünya çapında 92 kişisel sergi açan Mary Ellen Mark, İstanbul’da sergi öncesinde  fotoğraf tutkunları ile bir araya gelecek.

  TNT Express ve Canon sponsorluğunda gerçekleşen ve her yıl tekrarlanan dünyanın en önemli basın fotoğrafı yarışmasını kazanan fotoğraflardan oluşan sergi dünya çapında yaklaşık 80 ayrı sergi mekanını dolaşıyor.

  Organizasyon Bilgi:  
  İFSAK / Tel: 0212 292 18 07 / 252 44 61
  www.ifsak.org.tr

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı