Gündem Haberleri

  Dünyanın en büyük uçağı sahibine kavuşuyor

  Hürriyet Haber
  16.10.2007 - 00:33 | Son Güncelleme:

  Avrupa uçak üreticisi Airbus, dünyanın en büyük yolcu uçağı olan A380 modelinin ilk teslimatını gerçekleştirdi.

  Singapur havayolları tarafından bugün teslim alınacak olan ilk A380'in ilk uçuşunu 25 Ekim'de yapacağı ve elde edilen gelirin hayır kurumlarına bağışlanacağı belirtildi. Bu tarihi uçuştan sonra, dünyanın en büyük uçağının 28 Ekim'den itibaren Singapur Sidney (Avustralya) hattında düzenli seferlere başlayacağı kaydedildi.

  A380'İN YENİ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

  Çift güverteli, normal koltukların yanı sıra süit odalar, bar ve  dükkanlar gibi mekanlara sahip olacak şekilde tasarlanan ve hava  ulaşımında lüks seyahat kavramına yeni bir boyut getirecek olan A380  modeli, Airbus'a çok pahalıya patlayan bir proje olmuştu. 525 koltuk kapasiteli dev yolcu uçağında 12 adet özel suit kabin bulunurken,  yolcular seyahat sırasında 100 adet film, 180 TV ve 22 radyo kanalını  izleme ve dinleme imkanına sahip olacak. Yolcular ayrıca, uçağın  içindeki barda oturabilecek ve mağazada alışveriş yapmak imkanı bulacak.

  Modelin üretimi ve teslimatının açıklanan tarihten ancak 2 yıl sonra  tamamlanabilmesi Airbus'a milyarlarca dolar zarara ve büyük prestij  kaybına mal olmuş, süreç içinde 5 üst yönetici değiştiren şirket, bu  zarar yüzünden 10 bin çalışanının işine son verilmesini öngören uzun  vadeli bir yeniden yapılanma sürecine girmek zorunda kalmıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı