Gündem Haberleri

  Dünyanın dört bir yanında Türkler ayakta

  A.A.
  23.10.2011 - 11:11 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de yaşanan terör olayları ve Çukurca'da şehit olan 24 asker için, farklı ülkelerde yaşayan Türklerden de tepki yağmaya devam ediyor.

  Son olarak, Fransa'nın Strasbourg kentinde yaşayan 100'e yakın genç, sosyal paylaşım sitesi 'Facebook' aracılığıyla örgütlenerek eylem yaptı. Kentin en işlek meydanı Kleber'de buluşan gençler tarihi Kleber meydanın etrafında terör örgütü PKK aleyhinde slogan attı. Gençlerden 16 yaşındaki Ahmet Filiz heykele tırmanarak Türk bayrağı dalgalandırdı.

  Fransız polisi, göstericilere eylemin izinsiz olduğunu hatırlatırken, grubun dağılmasını istedi.

  Gençler grup halinde meydanda, 'Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez', Katil PKK', 'Ne Mutlu Türküm Diyene' şeklinde sloganlar attı.

  Bir buçuk saat süren eylem sonrasında gençler, İstiklal marşı okuyarak, şehitlerin isimlerini 'burada' diyerek haykırdı. Kenti gezen binlerce turist ve Fransızlar şaşkın bakışlarla eylemi izleyip fotoğraf çekti. Kleber meydanındaki eylem olaysız sona erdi.

  BERLİN'DE TERÖRE LANET MİTİNGİ

  Almanya'nın başkenti Berlin'de de, terör saldırılarını kınamak için bir miting düzenlendi. Wedding İlçesi Belediye Binası önünde gerçekleştirilen mitingi Atatürkçü Düşünce Derneği Berlin Brandenburg (ATD), Ulusal Kanal Gönüllüleri ve Almanya Türk Gençlik Birliği organize etti.

  Yaklaşık bin kişinin katıldığı mitingde önce şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından istiklal marşı okundu. Burada konuşan ATD Başkanı Olcay Başeğmez ve diğer dernek temsilcileri terörü lanetleyen açıklamalar yaptı.

  “Türk Kürt kardeştir, PKK kalleştir", "Şehitler ölmez vatan bölünmez", “Kahrolsun PKK" gibi sloganların atıldığı mitingde, Türk bayrakları ve Atatürk posterleri de taşındı.

  Son saldırıda ölen şehitlerin isimlerinin tek tek okunduğu gösteride Atatürk'ün Bursa nutkunun ve şehitlerimizin ruhuna fatiha okunmasının ardından miting olaysız sona erdi.

  “TÜRKİYE SAVAŞA GİRERSE BİZ DE ORADAYIZ"

  Kosova'nın Prizren Belediyesi Türk asıllı Başkan Yardımcısı Orhan Lopar, “Bugünlerde bazı kişiler Türkiye'yi savaşa çekmek istiyorlar. Eğer Türkiye savaşa girerse bizde oradayız" dedi. Bazı Türk belediye başkanlarının Prinzen'e ziyaretini sırasında konuşan Lopar, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Hiçbir şey savaşla bitmez. Her şeyin diyalogla bitmesi lazım. Benim özellikle Türkiye'de yaşayan Kürt kardeşlerimden bir ricam var. Şunu unutmasınlar. Onlara Türk'ten yakın hiçbir dost bulamayacaklar diyorum. Bugün oynanan senaryolar bu topraklarda da oynandı, sadece aktörler farklı. Hiçbir batılı ülke onları Türk halkı gibi sevemez. Çünkü kardeşiz ve aynı dine mensup insanlarız. Bunun için herkes iyi düşünmeli."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı