Gündem Haberleri

  DÜNYADAN KISA KISA...

  Hürriyet Haber
  12.10.2005 - 17:21 | Son Güncelleme:

  DÜNYADAN KISA KISA...-YUNANİSTAN'DA DEPREM

  Yunanistan'da merkez üssü İstanköy (Kos) Adası açıkları olan, Richter ölçeğine göre 4.8 şiddetinde bir yer sarsıntısı kaydedildiği bildirildi.
  Atina Yerbilimleri Enstitüsü, saat 08.45'te meydana gelen depremin, can ve mal kaybına yol açmadığını duyurdu.

  -ALMANYA'DAKİ BİR NÜKLEER SANTRALDA YANGIN ÇIKTI

  BERLİN (A.A) - Almanya'nın Stuttgart kenti yakınlarındaki
  Neckarwestheim nükleer santralında geçen hafta içinde yangın çıktığı
  bildirildi.
  Enerji üretim şirketi EnBW tarafından yapılan açıklamada, bir reaktör bloğunun geçici bir süre kapatıldığı ve yangının söndürüldüğü belirtildi.
  Baden-Württemberg Eyaleti Çevre Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, ana soğutma pompasından damlayan yağın sıcak malzeme üzerinde buharlaşarak alev aldığı, ancak alevin yangın söndürücülerle hemen etkisiz hale getirlidiği ifade edildi.
  Açıklamada, nükleer bir sızıntının ya da tehlikenin söz konusu olmadığı kaydedildi.

  -ALMANLAR, GÜNDE 10 SAAT MEDYAYLA İLGİLENİYOR

  BERLİN (A.A) - Almanya'da yapılan bir araştırma, Almanların günde ortalama 10 saat boyunca medya araçlarıyla ilgilendiklerini ortaya koydu.
  Medya Komisyonu tarafından yapılan araştırmaya göre, Almanlar en fazla radyo ve televizyonla ilgileniyor. 14 yaşın üzerindeki her Alman vatandaşı günde ortalama 3 saat 41 dakika radyo dinliyor ve 3 saat 40 dakika televizyon seyrediyor.
  İnternet kullanım süresinin günde ortalama 44 dakika olduğu belirlendi. Almanlar günde ortalama 28 dakika gazete, 25 dakika kitap ve 12 dakika süreyle dergi okuyor.

  -KAZAKİSTAN CEZAEVLERİNDE 2 MAHKUMDAN BİRİ HASTA

  ALMATI (A.A) - Kazakistan'daki cezaevlerinde, mahkumlardan yarısının ağır kabul edilen türden hasta olduğu belirlendi.
  Azatlık radyosunun haberine göre, Kazakistan Başsavcılığı, cezaevlerinde yaptığı incelemeler sonunda, ceza infaz kurumlarındaki sağlık koşulları ve tıbbi yardım olanaklarını yetersiz, düşük kaliteli ve düzensiz olduğu gerekçesiye eleştirdi.
  Başsavcılık Basın Sekreteri Saulebek Jamkenov, ceza infaz kurumlarında halen somatik ve sinir sistemine bağlı çeşitli hastalıkları bulunan 14 binden fazla mahkumun ve tüberkulöz hastası 5400 mahkumun bulunduğunu bildirdi.
  Jamkenov, Adalet Bakanlığı'na, ceza infaz kurumlarındaki koşulların sağlıklı hale getirilmesi, tutuklu ve yükümlülere gerekli sağlık hizmetinin verilmesini öngören düzenlemeler ve hükümet programlarının hayata geçirilmesi konusunda gerekli bilgilendirme ve uyarının yapıldığını kaydetti.
  (AA)
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı