GeriGündem Dünyadaki seri katiller
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyadaki seri katiller

Dünyadaki seri katiller
refid:3251315 ilişkili resim dosyası

İnsanoğlunun kanını donduran cinayetlere imza atan “seri katiller”i ancak sinema filmlerinden ya da, haberlerden tanırız. Nedendir bilinmez, seri katillerin büyük çoğunluğu ABD’den çıkmıştır. Hatta dünyanın ilk kadın seri katili Aileen Wuornos, ilişkiye girdiği 7 kişiyi öldürerek, sadece ABD halkını değil, bütün dünyayı dehşete düşürmüştü.

İdama mahkum edilen Wuornos'ın, öldürdüğü kişilerin cesetleri ormanlık araziye sakladığı biliniyor. ABD'nin ilk kadın seri katili olma özelliğini taşıyan Wuornos'un hayatı beyaz perdeye aktarıldı. Seri katili oynamak için kilo alan aktris Charlize Theron, “Cani” isimli bu filmdeki rolü ile Ocar aldı.
Peki en acımasız kadın Aileen Wuornos muydu?
Tabi ki hayır! Rivayetlere göre, Elizabeth Bathory adlı kadın Aileen Wuornos’dan daha acımasızdı.
''Kanlı Kontes'' olarak ün yapan ve tarihteki en acımasız kadınlardan biri olarak bilinen Elizabeth Bathory'nin, yaşadığı 1560-1614 yılları arasında 600'den fazla genç kızı öldürerek kanını içtiği çeşitli kaynaklarda yer alıyor. Öldürdüğü kişilerin kanıyla banyo yaptığı şeklinde rivayetler de bulunan Batrory'nin hayatı, ''Eternal'' adlı filme beyaz perdeye aktarılmıştı.


GRUP SERİ KATİLLER

 

Tarihin görmüş olduğu en ilginç canilerden biri olarak nitelendirilen Lucas, daha çocuk yaşta annesini katletti. Bir süre sonra hapishaneden çıkan Lucas, çeşitli tarihlerde cinayetler işledi.
Lucas, bir başka cani Ottis Toole ile tanıştıktan sonra cinayetleri ikili olarak sürdürdü. Cani ikilinin 65'ten fazla cinayet işledikleri biliniyor. İkili seri katillerden Charles Starkweather ile Caril Fugate sevgiliydi. Starkweather-Fugate çifti 1950'lerin sonunda bir düzine insanı öldürdü. O yıllarda bu ikilinin hikayeleri her yerde anlatılıyordu. Charles Starkweather 1959'da elektrikli sandalye ile idam edildi, Caril Fugate ise 1976'da af sonucu tahliye oldu.

 

DİĞER ÜNLÜ SERİ KATİLLER

 

/images/100/0x0/55ea7fbaf018fbb8f883f16a

Albert Desalvo: Bir başka ABD'li seri katil olan ve Boston Kasabı olarak isimlendirilen Desalvo, 13 kadını vahşice katletti. Maharetli avukatları nedeniyle cinayetlerden ceza almayan fakat tecavüz suçundan ömür boyu hapse mahkum edilen Desalvo, 1973'te bir mahkum tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

 

 

Dünyadaki seri katiller

Albert Fish: İlk cinayetini 1910'da işleyen Washington doğumlu seri katil, ünlü ''Kuzuların Sessizliği'' filmine konu oldu. Öldürdüğü insanların etlerini yiyen yamyam ruhlu seri katil Fish'in, elektrikli sandalyede idam cezasını duyunca ''Elektrikli sandalyede ölmek ne de büyük zevk olacak'' diye konuşması dikkat çekmişti.

 

Dünyadaki seri katiller

Carl Panzram: Türkiye'de ''Bir Katilin Günlüğü'' ismiyle gösterilen filmde hayatı anlatılan Panzram, 21 cinayet ve sayısız ağır suç işledi. Dünya turuna çıktıktan sonra döndüğü ABD'de hırsızlık suçundan tutuklanan ve cezaevinde de bir kişiyi öldüren Panzram, 5 Eylül 1930'de idam edildi.

 

Dünyadaki seri katiller

Dr. Henry Howard Holmes: ''Ben içimdeki kötülükle doğdum. Katil olduğum gerçeğinin önüne geçemiyordum; tıpkı bir ozanın ilhamını bastıramayıp şarkı söylemesi gibi'' diyerek işlediği cinayetlere gerekçe bulmaya çalışan Holmes'in ABD suç tarihinde önemli bir yeri var. 27 cinayet işlediğini itiraf eden Holmes, 7 Mayıs 1896'da idam edildi.

 

Dünyadaki seri katiller

Earl Leonard Nelson: ''Goril Katil'' olarak adlandırılan ve 18 aylık bir yolculuk boyunca 18 kadını acımasızca öldürülen Nelson, 1920'li yılların Amerika'sında işlediği cinayetlerle kamuoyunun nefretini üzerine çekti. Neslon, yakalandıktan bir süre sonra cezaevinden kaçmayı başarsa da 12 saat sonra yakalandı ve idam cezası infaz edildi.

 

Dünyadaki seri katiller

Jeffrey Lionel Dahmer: 1960 doğumlu olan Dahmer ilk cinayetini 18 yaşında bir zenciyi öldürerek işledi. 1978-1991 yılları arasında çoğu zenci 17 kişiyi öldürdüğü bilinen Dahmer'in, öldürdüğü insanlara çeşitli eziyetler verdiği hatta bazılarının etini yediği belirlendi. ABD'li seri katil, 28 Kasım 1994'te hapishanede kafasına demirle vurularak öldürüldü.

 

Dünyadaki seri katiller
 

John Wayne Gacy: ABD kamuoyunun en nefret ettiği ve ''Palyaço Katil'' olarak da adlandırılan seri katil, evine davet ettiği 27 kişiyi öldürdü. Çoğunluğu çocuk olan öldürdüğü kişileri evin altına ve civarına gömen Gacy, 32 çocuğa tecavüz edip öldürdüğünü itiraf etti. Gacy, 1980'de zehirli iğne ile idam edildi.

 

Dünyadaki seri katiller

Dennis Nilsen: 15 genç erkeğin öldürülmesinden sorumlu tutulan İngiliz seri katil Nilsen'in, cinsel sapkınlıkları olduğu tespit edildi. 1978'de cinayetlerine başlayan Nilsen, apartman dairesinde sakladığı cesetlerin koku yayması sonucu yakalandı ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

 

Dünyadaki seri katiller

Harold Shipman: İngiliz Doktor Harold Shipman'in 27 yıllık meslek hayatında 250 kişiyi öldürdüğü raporla belgelendi. Hastalarını yüksek dozda morfinle öldürdüğü belirlenen Shipman, 1998 yılında işlediği bir cinayet sonrasında tutuklandı ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Cani doktor, hücresinde intihar etti.

 

Pedro Lopez Monsalve: Kolombiyalı seri katilin 1970 yıllarda Kolombiya, Peru ve Ekvator'da 300 kişi öldürdüğü belgelendi. En fazla insanı öldüren seri katil olan Monsalve'nin 60 kız ve erkek çocuğunu tecavüz ettikten sonra öldürdüğü tahmin ediliyor.

 

TÜRKİYE'DEKİ SERİ KATİLLER

 

Türkiye'de ender görülse de seri cinayetler işleyen katiller zaman zaman ortaya çıkıyor. Türkiye'deki seri katillerden bazıları şunlar:

 

Adnan Çolak: ''Artvin Canavarı'' olarak isimlendirilen Çolak, 1992-1995 yılları arasında 11 yaşlıyı öldürdü. Öldürdüğü kadınlardan 6'sına tecavüz ettiği de anlaşılan Çolak, Zonguldak Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6 ayrı idam ve 40 yıl hapis cezası aldı.

 

Dünyadaki seri katiller

Yavuz Yapıcıoğlu: 1993 yılında başladığı seri cinayetlerini 2002 yılı sonuna kadar elini kolunu sallayarak sürdürdü. 43 kişiyi öldürdü. İlk cinayetlerinden sonra çıkarıldığı duruşmada deli taklidi yapınca Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edildi. Hastanede rolünü mükemmel oynadı ve Türk Ceza Kanunu'nun 46. maddesine göre cezai ehliyetinin bulunmadığına dair deli raporu almayı başardı.

 

Dünyadaki seri katiller

Hamdi Kayapınar: Kurbanlarını av kendini avcı olarak gören Kayapınar, 6 kişiyi öldürdü ve 4 kişiyi de öldürmeye teşebbüs etti. 1998- 2001 yılları arasında 6 kişiyi katleden Kayapınar, Kayseri'deki yargılamasında ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

 

Bunların dışında, kamuoyunda ''Çivici Katil'' olarak bilinen Süleyman Aktaş, ''Mobilyacı Katili'' olarak tanınan Seyit Ahmet Demirci ve ''Kolici Katil'' olarak hatırlanan Orhan Aksoy da seri katiller arasında yer alıyor.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle