Gündem Haberleri

  Dünya'da ve ABD'de sağ partiler yükselişte

  Washington Post
  10.11.2009 - 08:17 | Son Güncelleme:

  Newsweek'in tanınan editörü Fareed Zakaria Washington Post gazetesinde yayımlanan köşe yazısında ABD'deki son seçimlerin sonuçlarının son dönemde sağda bir yükseliş yaşanıyor fikriyle örtüştüğüne dikkat çekti.

  Zakaria’nın “The rise of the right” başlıklı makalesinde geçtiğimiz hafta ABD’de düzenlenen kısmi ara seçimlerin sonuçlarının Demokratlar için olumlu olduğuna ancak daha önce Demokratları destekleyen bağımsız seçmenin son seçimde oylarını Cumhuriyetçilerden yana kullandıklarına dikkat çekildi. Makalede aynı zamanda elde edilen toplam sonuçların da Batı dünyasının genelinde yaşanan sağın yükselişi trendiyle örtüştüğü belirtildi.

   

  Bundan beş yıl önce, sorumsuz bankacıların neden olduğu büyük bir kriz çıkacak, hükümetler aileler ve finansal kurumları kurtarmak için harekete geçecek dendiğinde, herkes sağ görüşlü bankacıları suçlayıp, sol görüşlü bürokratların iyi iş çıkaracağını öngörürdü. Ancak Zakaria son dönemdeki görünümün bu tahmini yapanların yanıldıklarına işaret ettiğine dikkat çekti.     

   

  DÜNYADA SAĞ YÜKSELİYOR

  Ekonomiyi kurtarma yolunda verilen vaatlerin tutulmaması ve işsizlik oranının her geçen gün artmasıyla ABD’de demokratlar oy kaybederken, yapılan son seçimlerde cumhuriyetçilerin yükselişe geçti. Almanya’da Eylül ayının sonlarında yapılan seçimlerde muhafazakar bir koalisyonun iktidara geldi, Fransa’da Nicolas Sarkozy’nin partisi önemli bir kamuoyu desteği aldı, İngiltere’de muhafazakarlar 17 yıl sonra ilk kez ulusal seçimleri kazanma yoluna girdi. Kıta Avrupa’sında sadece İspanya’da sol görüşlü bir partinin iktidarda.

   

  Zakaria sağın yükselişinin nedenlerinden biri, insanların ekonomik krize çözümün sosyalizme dönülerek bulunmayacağına inanması olduğunu savunurken ABD’deki seçimlerde Cumhuriyetçilerin genel sorunlara odaklanıp, her zaman yaptıkları gibi Cumhuriyetçi tavırlarıyla Obama’nın vergi ve hükümet harcamaları programlarını eleştirerek başarılı olduğuna değindi.

   

  OBAMA DİNAMİĞİ DEĞİŞTİRDİ

  Yazar, Soğuk Savaş sonrası politik şemanın 90’lı yılların başında Bill Clinton ve Tony Blair tarafından belirleniyordu. Clinton ve Blair komünizmin çöktüğünü görüp, yeni bir gerçek yarattılar. Sağ ile sol arasındaki büyük ayrım orta yolun bulunmasını sağladı, insanların piyasa temelli ekonomi ile oldukça güvenli bir ağ fikrini benimsediler.

   

  Zakaria aynı zamanda oy verenlerin ideolojik söylemlerden ziyade, beceri istediklerine de dikkat çekti. Clinton, sol görüşlü politikacılardan ziyade Robert Rubin gibi zeki teknokratlarla ABD’lileri kamu finansının konusunda Demokratlara inanmaya ikna ederken, Obama solcuların bankaları kamusallaştırma önerisinden uzak durup, canlandırma paketinin çok küçük olduğunu ve bankaları sıkıntıdan kurtarmayacağı eleştirilerini duymazdan geldi. Bütün bu alanlarda sol kanat memnun olmazken, sağ kanat da etkisiz hale getirildi.

   

  SAĞLIK REFORMU KRİZİ

  ABD’de iki büyük sağlık krizi yaşanıyor: sigorta kapsamına kimlerin gireceği ve kapsama girecek yeni kişilerle sağlık sigortasının artan maliyeti. Zakaria, yazısında demokratların ilk sorunu çözebileceklerini ancak maliyet konusunda o denli başarılı olamayacaklarını savundu.

   

  Yazının sonunda, 90’lı yıllarda Clinton ve Blair’in partilerini iktidara taşırken muhafazakar kesimin durduğuna ve sonrasında kendilerini muhalefetten çıkarmak için çok daha tutucu politikalar benimsediklerine dikkat çeken Zakaria şu anda ABD’de işlerin karıştığını, Cumhuriyetçilerin merkeze doğru daha sağlam adımlarla yürümesi durumunda, Obama’nın başkanlık sürecinde bazı sıkıntılarla karşılaşabileceği uyarısını yaptı.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı