Gündem Haberleri

  Dünyada parayla saadet olmuyor

  Faruk ZABCI / LONDRA
  13.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hollandalı "mutluluk profesörü" Veenhoven’in yaptığı araştırmaya göre, dünyanın en mutlu insanları Malta’da yaşıyor. Araşatırmada, en zengin ülkelerden ABD, Uruguay’ın altında kalırken, Tanzanya ve Ermenistan son sırada.

  HOLLANDA’daki Rotterdam Erasmus Üniversitesi’nden Prof. Ruut Veenhoven’in yaptığı araştırmaya göre dünyanın en mutlu insanları Malta’da, en mutsuzları ise Tanzanya, Ermenistan, Zimbabve, Moldova ve Ukrayna’da yaşıyor.

  The Journal of Happiness Studies’de (Mutluluk Araştırmaları Dergisi) yayımlanan araştırmada, 90 ülkede yaşayan 100 bini aşkın kişiye çeşitli sorular yöneltildi. "Mutluluk profesörü" Veenhoven’in araştırmasından çıkan en önemli sonuç, "para"nın mutluluk için bir kriter oluşturmaması. Örneğin dünyanın en zengin ülkelerinden ABD, listede 16’ncı sırada, Guatemala ve Uruguay’ın altında yer alıyor. İngiltere ile Almanya ise listede son sıralarda. Kolombiya ve Gana gibi "yoksul" ülkeler zenginlerin üzerinde sıralanıyor.

  Uzmanlar, geniş ailelerin yaygın olduğu, ılıman iklimin hüküm sürdüğü ülkelerin daha mutlu olduğunu, Malta’nın da, gelir adaleti ve yumuşak bürokrasi gibi artılarıyla zirveye çıktığını belirtti. Yüzde 80’i mutsuz olan Tanzanya’da bu durum aşırı yoksulluktan kaynaklanırken, Ermenistan gibi dünyadan nispeten yalıtılmış yaşayan halklar da durumlarından memnun değil. Araştırmada Türkiye yer almadı.

  MUTLULUK LİGİ

  Malta

  Danimarka

  İsviçre

  Kolombiya

  İzlanda

  İrlanda

  Hollanda

  Kanada

  Finlandiya

  Gana

  İsveç

  Lüksemburg

  Guatemala

  Norveç

  Uruguay

  ABD

  Yeni Zelanda

  Avustralya

  Meksika

  Belçika

  İngiltere

  Almanya
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı