GeriGündem Dünyada örneği yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyada örneği yok

Dünyada örneği yok

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’dan sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP’lilerin dokunulmazlıklarını gündeme getirerek, “Kimse dokunulmazlığın arkasına saklanamaz” dedi.

Konya’da dün gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu özetle şunları söyledi:

SUÇ GEREKÇESİ OLAMAZ

Dokunulmazlık, bir suçun gerekçesi olamaz. Ortada bir suç varsa ve konu terör örgütleriyle işbirliğine, terörü teşviğe kadar giden bir suça yönelmişse, kimse dokunulmazlık zırhının arkasına saklanarak bu suçu örtbas edemez. Meclis, milletimiz adına her türlü fikrin gündeme getirilebileceği bir yerdir, dokunulmazlık da budur. Ama Meclis dışında kim teröristle işbirliği içindeyse ve 29 canımızı almış, onların bedenlerini dahi yakınları tarafından görülemeyecek hale getirmiş hain, alçak, barbar bir teröristin taziyesi gibi utanç verici bir vesileye gidip katılırsa bunun dokunulmazlıkla izah edilir bir yönü yoktur. Dokunulmazlık zırhına sığınarak kimse suç işleyemez. 

GEREKLİ ADIMLARI ATARIZ

Bunun için hukuki süreç takip edilir. Türkiye demokratik hukuk devletidir. Bu konularda Meclis’e intikal eden bir konu olduğunda da tek tek bu konuları ele alır ve bu iki prensip etrafında değerlendiririz. Siyasetin üzerinde kimsenin baskı kurmamasına dayalı dokunulmazlığa esas teşkil eden husus, ama bir taraftan da dokunulmazlık zırhı arkasında kimsenin suç işlemeye ve suçluları teşvik etmeye dönük bir eylem içinde bulunamayacağı... Bu iki ilkeyi birlikte değerlendirir, gereken adımları atarız. Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde herhangi bir terör eylemini böyle gerçekleştirmiş caninin taziyesi olmaz, o taziyeye oranın parlamenterleri katılmaz. Bunun tek bir örneği yoktur.”  

Yorumları Göster
Yorumları Gizle