Gündem Haberleri

  Dünyada internet özgürlüğünü izleme grubu

  WASHINGTON/PEKİN (A.A)
  15.02.2006 - 12:47 | Son Güncelleme:

  Amerikan Dışişleri Bakanlığı, özellikle Çin gibi bazı baskıcı ülkeleri internet özgürlüğü konusunda izlemek üzere bir çalışma grubu oluşturdu.

  ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bu çalışma grubuna Dışişleri Bakanlığı'nın ekonomik, ticari ve tarım işlerinden sorumlu müsteşarı Josette Shiner ile demokrasi ve dünya işlerinden sorumlu müsteşarı Paula Dobrianski'nin başkanlık edeceği belirtildi.

  Açıklamada, dünyanın bir numaralı arama motoru Google'ın Çin'de tutunabilmek için bazı ödünler vermesine atıfta bulunularak, çalışma grubunun özellikle bazı siyasi içeriklere girişte kısıtlamalar uygulanması için teknolojilerin kullanımı ve bu tip sansürün Amerikan şirketlerine etkisi konusunda yoğunlaşacağı kaydedildi. Çalışma grubunun ayrıca, muhaliflerin izlenmesi ve baskı altında tutulması için teknolojilerin kullanımı ile bazı hükümetlerin bilgi akışını engellemek amacıyla internetin çalışma koşullarında değişiklik yapma çabalarını izleyeceği belirtildi.

  Shiner de basın toplantısında yaptığı açıklamada, küresel olarak internette özel yaşamın ve verilerin korunması ile özellikle Çin'de son dönemdeki bazı gelişmeler konusunda endişeleri bulunduğunu söyledi.

  ÇİN: TUTUKLANAN YOK

  Öte yandan, internet özgürlüğü konusunda eleştirilere hedef olan Çin, internet ortamındaki bazı yorumlarından ötürü kullanıcıların tutuklandığı yolundaki iddiaları yalanladı. Çin hükümetinin bilişimden sorumlu yetkilisi Liu Şengrong, ülkede kimsenin internet ortamında bir şeyler söylediği için tutuklanmadığını belirterek, Çin halkının özgürce internete girebileceğini kaydetti.

  Resmi makamların sadece birkaç yabancı siteyi bloke ettiklerini, bunların da pornografi ve terörizm içerdiklerini savunan Çinli yetkili, Çin'i bu konuda eleştirmenin adaletsiz olduğunu, çünkü Batılı ülkelerin de aynı şeyi yaptıklarını savundu.

  Çin'de muhalif çevreler ve insan hakları savunucuları, ülkede internet ortamında ifade özgürlüğüne darbe vurulduğunu, muhaliflerin tutuklandığını ve hapsedildiğini ileri sürüyorlar.

  Google ve Yahoo! gibi önde gelen yabancı portallar da Çin gibi büyük bir pazarda varolabilmek için, bazı bilgileri resmi makamlara vermek ve bazı siteleri sansürlemekle eleştiriliyorlar.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı