Gündem Haberleri

  Dünya Türkiye'den 'kuş gribi ders' çıkarıyor

  LONDRA/LOS ANGELES/PARİS/BERLİN(ANKA)
  06.01.2006 - 11:59 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de kuş gribinden ölenlerin sayısının artması, dünyayı alarma geçirdi. Dünya basınının Türkiye’ye olan ilgisi sürerken pek çok yabancı ülke Türkiye’deki durumdan ders çıkarıyor ve kuş gribine karşı önlemlerini arttırıyor.

  Dünya medyası Türkiye'de kuş gribinden ölümlere geniş yer verdi.   

  DAILY TELEGRAPH: İNGİLTERE İLAÇ STOKLUYOR

  İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Türkiye’deki kuş gribi ölümlerinin ardından İngiltere’nin ilaç stoklamaya başladığını yazdı.

  İngiltere’nin elinde şu an 4 milyon doz kuş gribi ilacı olduğu belirtilirken, bu stoğun her ay 800 bin doz arttırılacağı ve yaz sonuna kadar 200 milyon sterlin tutarındaki 14.6 milyon doz ilaç hedefine ulaşılacağı aktarıldı.

  Türkiye’de kuş gribinin görülmesinin ardından İngiltere’nin önlemlerini arttırdığı kaydedilen haberde, "İngiliz yetkililer salgına hazırlanıyor, ancak uzmanlar alarma gerek olmadığını ve risk seviyesinin değişmediğini söyledi" ifadeleri yer aldı.

  INDEPENDENT: İNGİLTERE’DEN PANİK YAPMAYIN ÇAĞRISI

  İngiliz Independent gazetesi, İngiliz yetkililerin, Türkiye’de yaşanan ölümlerin ardından panik yapılmaması, sadece tedbirli olunması çağrısında bulunduğunu yazdı.

  Gazete, Türkiye’deki çocukların ölümüyle hastalığın Avrupa’nın merkezine yaklaştığını, ancak panik yapılmamasının ve ölü bir kuş görüldüğünde oradan uzaklaşarak yetkililere haber verilmesinin istendiğini belirtti.

  GUARDIAN: AVRUPA’YA SIÇRAMA KORKUSU ALARMA NEDEN OLDU

  Bir diğer İngiliz gazetesi Guardian ise Türkiye’de görülen kuş gribinin Avrupa’ya da sıçraması ihtimalinin alarma yol açtığını yazdı.

  Öte yandan gazete, Dünya Sağlık Örgütü’nün, "Hastalığın insandan insana bulaşma ihtimali biraz abartıldı" açıklaması yaptığını belirtti. Haberde ayrıca Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın da insandan insana bir salgın beklenmediği, ancak kanatlılarla temas edenlerin risk altında olduğunu söylediğini aktardı.

  LE FIGARO: ANADOLU’DA DURUM KARIŞIK

  Fransız gazetesi Le Figaro da, Anadolu’da durumun karışık gibi göründüğünü yazdı.

  Türk yetkililerinin çelişkili açıklamalarına dikkat çeken gazete, Türkiye’den Dünya Sağlık Örgütü’nün yanı sına İngiltere’nin iki laboratuvara numunelerin gönderildiğini kaydetti.

  LIBERATION: UZMANLARIN YANIT VERECEĞİ SORULAR VAR

  Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Liberation da, uzmanların yanıt vereceği birçok soru bulunduğunu kaydetti. Gazete, bu çerçevede özellikle virüsün Türkiye’deki hastalara bulaşma yolu ve virüsün neden ve nasıl Türkiye’de yayıldığı gibi soruları sordu.

  Gazete, uzmanlara dayanarak bölgede kış aylarında kuş göçünün durduğuna da işaret etti.

  LE MONDE: HASTALIKTAN ETKİLENEN HANELERİN SAYISI BELİRSİZ

  Diğer Fransız Le Monde gazetesi de, Türkiye’de kuş gribinden etkilenen hanelerin sayısı konusunda belirsizlik olduğunu belirtirken İstanbul’da bir cami yakınlarında ölü dört güvencinin bulunduğunu da yazdı.

  Gazete Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa’yı bir kat daha dikkatle olmayı çağırdığını kaydetti.

  DIE WELT: PANİĞE GEREK YOK

  Almanya’da yayınlanan Die Welt gazetesi de paniğe gerek olmadığını belirtti.

  Gazete, Türkiye’ye yardım edilmesi halinde hastalığın önlenebileceğini böylece Avrupa’nın da korunmuş olacağı yorumunu yaptı.

  DIE TAGESZEITUNG: ÖLÜM NEDENİ CEHALET

  Alman Die Tageszeitung ise Türkiye’de kuş gribinden ölümlerin asıl nedeninin cehalet olduğunu belirtti. Gazete, salgın riskinin önüne geçilmek için aşı ve bilgilendirme kampanyası başlatılması gerektiğini aktardı.

  NYT: RİSK SEVİYESİ DAHA FARKLI DEĞİL

  Amerika’da yayınlanan New York Times gazetesi, Dünya Sağlık Örgütü’ne dayanarak verdiği haberde Türkiye’deki kuş gribinin hastalıklı kuşlardan insanlara bulaştığını, yani mevcut riskten daha büyük bir risk bulunmadığını ifade etti.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı