Gündem Haberleri

  Dünya starına İzmir jesti

  İZMİR, (DHA)
  17.05.2010 - 16:37 | Son Güncelleme:

  Dünyaca ünlü Yunanlı şarkıcı Haris Alexiou, adının baba toprağı Gaziemir'de bir caddeye verilmesi nedeniyle geldiği İzmir'de duygusal anlar yaşadı.

  HARIS ALEXIOU İZMİR'DEYDİ

  Baba toprağına gelmenin ve kendisine yapılan jestin etkisiyle zaman zaman gözyaşı döken Alexiou, alçakgönüllü tavırlarıyla da herkesin gönlünü fethetti.

  Babası Gaziemir'in eski adı Seydiköylü, annesi Menderes- Bulgurcalı olan Alexiou, İzmir'de 3 duygusal gün geçirdi. Onuruna verilen yemekte müziğin ritmine kendisini kaptırarak sahneye fırlayıp oynayan Yunanistan'ın Diva'sı, Sarnıç Divan Restaurant'ta şarkılarını seslendirdi. Tam bir İzmir aşığı olan sanatçı, adı İyilik Bankası'na çıkan Gaziemir Gıda Bankası Yardımlaşma Dayanışma Derneği'nin fahri üyesi olarak yardımseverliğini de ortaya koydu. Yanında getirdiği aile albümünü Başkan Halil İbrahim Şenol'a hediye eden Alexiou, kendisine verilen anlamlı hediyeler karşısında da şaşkınlığını gizleyemedi, zaman zaman gözyaşlarını tutamadı.

  Gaziemir Belediyesi Kültür Yayınları arasında bulunan kitaplarda kendi resmini görünce çok sevinen sanatçı, belediye çalışanı Gürel Gürel'in kayrak taşından yaptığı portresi armağan edilince gözlerine inanamadı, “Bugüne kadar aldığım en değerli hediye” diye konuştu. Gaziemir'den ayrılışı sırasında “En kısa sürede yine geleceğim” diyen Alexiou, “Biz dost iki ülke ve dost iki milletiz. Binlerce yıl aynı torakları paylaştık, iç içe yaşadık. Geçmişin kötü anılarını unutalım. Ege'yi barış denizi yapalım” temennisinde bulundu.

  Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol da yaptığı konuşmalarda barış ve kardeşliğin önemi üzerinde durdu, “Dünyadaki yaygın inanışlara göre, ya Adem ile Havva'dan geldik ya da denizlerden türedik. Hangisi doğru olursa olsun bütün milletler kardeştir. Din, dil, ırk gibi kavramlar, sınırlar bizi ayıramaz. Biz insanları, insan oldukları için seviyoruz” dedi.

  HARIS ALEXIOU KİMDİR?

  Dünyaca ünlü bir sanatçı olan ve Yunanistan'ın Sezen Aksu'su olarak bilinen Haris Alexiou'nun birçok şarkısı Türkçe'ye çevrilmiştir. Telli Telli Telli, Maskeli Balo, Olmasa Mektubun, Herşeyi Yak, Nefes Almak İstiyorum, Sevgili şarkıları aslında Alexiou'ya ait parçaların Türkçe söz ile revize edilmiş halidir. Daha önce Sezen Aksu ile yaptığı düetle Türkiye'de daha çok tanınmaya başlayan Alexiou'nun anne ve babası aslen İzmir'lidir.

   

   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı