GeriGündem Dünya Sosyal Forumu Venezuela'da başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Sosyal Forumu Venezuela'da başlıyor

Dünyanın en büyük küreselleşme ve savaş karşıtı olaylarından biri olan Dünya Sosyal Forumu, yarın Venezuela'nın başkenti Caracas'da başlayacak.

Devlet Başkanı Hugo Chavez'in evsahipliğini yapacağı foruma, 100 bin kadar kişinin katılması bekleniyor. Katılımcılar arasında Amerikan tarzı serbest ticarete karşı olanlar, çevreciler, Hintli liderler ve insan hakları eylemcileri bulunacak. Katılımcıların çoğunu, ABD hükümetine ve Irak'taki savaşa karşı güçlü bir muhalefet altında birleşenler oluşturacak.
Dünya Sosyal Forumu, yarın Caracas caddelerinde emperyalist karşıtı yürüyüşle başlayacak. Sloganlarında ABD Başkanı George Bush'u hedef almaları beklenen eylemcilere, Latin Amerika solunun önde gelen radikal sesi Chavez'in hitap etmesi bekleniyor.

Caracas'da bir hafta sürecek forumda aralarında seminerler, konuşmalar, konserler ve fuarların bulunduğu 2,000 aktivite düzenlenecek.

Organizatörler, foruma katılmak için düne kadar 50 binden fazla kişinin başvuruda bulunduğunu, ancak bu sayının 100 bine ulaşmasının beklendiğini belirtiyorlar. Katılımcıların yarısının Venezuela dışından gelmesi bekleniyor.
Foruma katılması beklenenler arasında Uruguaylı yazar Eduardo Galeano, Arjantinli Nobel Barış Ödülü sahibi Adolfo Perez Esquivel ve oğlu 2004'te Irak'ta ölen ve geçen yıl Bush'un Teksas'taki çiftliğinin yanında protesto çadırı kuran Amerikalı savaş karşıtı Cindy Sheehn bulunuyor. Brezilya'da 2001'de ilk kez yapılan Dünya Sosyal Forumu, İsviçre'nin Davos kentinde her yıl yapılan Dünya Ekonomik Forumu'na alternatif düzenleniyor.
Dünya Sosyal Forumu'na katılanlar, Dünya Ekonomik Forumu'nun tersine, serbest ticareti ve kapitalizmi eleştiriyorlar.
Bu yılki sosyal forum, dünyada 3 noktada yapılıyor. Bunlardan biri Mali'nin başkenti Bamako'da bugün sona eriyor. Diğer forumsa bundan 2 ay sonra Pakistan'ın Karaçi kentinde yapılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle