Gündem Haberleri

  Dünya sineması Berlin'de buluştu

  Hürriyet Haber
  11.02.2006 - 17:10 | Son Güncelleme:

  Yılın ilk büyük sinema buluşması Almanya'nın başkenti Berlin'de başladı. Bu yıl 56'ncı kez düzenlenen Uluslararası Berlin Film Festivali (Berlinale) Sigourney Weaver'ın otistik bir kadını canlandırdığı Snow Cake adlı filmle açıldı. Festivalde bu yıl Türk sineması temsil edilmiyor.

  Festivalin, Uluslararası Yarışma bölümünde yeralan filmleri Charlotte Rampling başkanlığındaki seçici kurul değerlendirecek. Soluk soluğa bir Altın Ayı mücadelesinin yaşanacağı yarışmalı bölümün iddialı yapımları arasında Robert Altman'ın A Prairie Home Companion, Sidney Lumet'nin mafyayı konu alan Find Me Guilty de var.

  Cannes ve Venedik ile birlikte dünyanın en saygın uluslararası film festivallerinden biri olan Berlinale'nin yarışmalı bölümünde bu yıl politik içerikli filmler ağırlıkta. ABD'nin Guantanoma'daki tutsak kampından İran'daki insan haklarına kadar dünya gündemindeki sorunların ele alındığı filmler büyük ödül için yarışacak.

  Festival başkanı Dieter Kosslick "bu yılki festivalin gerçek insanların gerçek sorunlarını işleyen filmlere ağırlık verdiğini" söyledi.

  56. Berlin Film Festivali'nin yarışmalı bölümünde 30 yıl aradan sonra ilk kez iki tane İran filmi yer alıyor. Rafi Pitts'in Its Snowing ve Jafar Panahis'in Offside adlı yapıtları.

  Bu arada Tayvan sineması da 46 yıl sonra ilk kez Berlin'in Uluslararası Yarışma bölümünde Pen-ek Ratanaruangs'ın Invisible Waves adlı filmiyle temsil ediliyor.

  Üç yıl önceki festivalde In This World ile Altın Ayı kazanan usta yönetmen Michael Winterbottom'ın yeni filmi The Road to Guantanamo Berlinale'nin yarışmalı bölümünün iddialı yapımlarından.

  Festivalin dikkat çekici filmlerinden bir diğeri de Çin'den gelen The Promise. Elveda Cariyem adlı görkemli filmiyle tanınan Chen Kaige'nin imzasını taşıyan bu film Çin sinemasında bütün zamanların en yüksek bütçeli filmi.

  Festivalin bu yılki yaşam boyu başarı ödülleri İngiliz aktör Ian McKellen ile Polonyalı yönetmen Andrzej Wajda'ya verilecek.

  56'ncı Berlin Film Festivali aralarında George Clooney, Philip Seymour Hoffmann, Heath Ledger, Meryl Streep, Isabella Rossellini, Isabelle Huppert, Natalie Portman ve Franka Potente gibi ünlüleri ağırlayacak.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı