GeriGündem Dünya patlamayı flaş olarak verdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya patlamayı flaş olarak verdi

Dünya patlamayı flaş olarak verdi
refid:15101280-spot ilişkili resim dosyası

İstanbul'da askeri personeli taşıyan otobüse düzenlenen bombalı saldırı, dünya basını ve ajanslarda geniş yer buldu.

DIŞ HABER AJANSLARINA YANSIYAN PATLAMA GÖRÜNTÜLERİ

 

İşte dünya basınından bombalı saldırıya tepkiler:

 

BBC: İstanbul’daki patlamada 4 kişi öldü

İstanbul’da askerleri taşıyan bir otobüsün yoldan geçişi esnasında patlatılan bir bomba dört kişinin ölümüne, dokuz kişinin de yaralanmasına neden oldu. BBC’nin İstanbul muhabiri Jonathan Head, ölenlerden birinin kız çocuğu olduğunu belirtilirken, otobüste bulunanlardan bazılarının askerlerin yakınları olduğu ifade edildi.

 

Otobüs, askeri lojmanların bulunduğu Halkalı'da yol alırken bombalı saldırıya uğradı. Şu ana kadar saldırıyı üstlenen olmadı. Patlamaya neden olan bombanın yol kenarına gizlendiği ve otobüsün geçişi esnasında uzaktan kumanda ile patlatıldığı belirtildi.

 

Bombalı saldırı, Türk ordusunun PKK’ya yönelik operasyonlarını artırdığı dönemde yaşandı. Haftasonunda yaşanan çatışmalarda 11 asker hayatını kaybetti. Cumartesi günü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, saldırıları “korkakça” olarak nitelemiş ve PKK ile sonuna kadar savaşmaya kararlı olduklarını belirtmişti.

 

CNN: Askeri personel taşıyan otobüse bombalı saldırı düzenlendi

İstanbul’da jandarmaya ait lojmanlarına askeri personel ve ailelerini taşıyan bir otobüse düzenlenen bombalı saldırıda, üç jandarma ve asker çocuğu olduğu belirtilen 17 yaşındaki bir kız hayatını kaybetti.

 

İstanbul valisi Hüseyin Avni Mutlu, bombanın uzaktan kumandalı parça tesirli bir bomba olduğunu ve saldırının bir terör eylemi olduğunu belirtti.

 

Bomba, İstanbul’un Avrupa yakasındaki Halkalı yerleşim bölgesinde yaşandı. Mutlu, bombanın İstanbul Jandarma Komutanlığı’na giden otobüs konvoyunun üçüncü ve dördüncü otobüslerini etkilediğini belirtti.

 

Saldırıyı üstlenen bir grup olmadı. Ancak saldırının 26 yıldan beri Türkiye ile çatışan PKK tarafından düzenlendiği düşünülüyor. Geçtiğiz hafta, Türk Silahlı Kuvvetleri örgütün saldırılarını artırdığını belirtmişti.

 

Türk ordusu, Mart ayından bu yana PKK işe yaşanan çatışmalarda en az 55 askerin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Yetkililer, Halkalıda patlayan bomba ile 8 Haziran tarihine bir polis otobüsüne düzenlenen saldırıda kullanılan bomba arasındaki bağlantıyı araştırıyor.

 

İstanbul Emniyet Müdür Hüseyin Çapkın, iki bomba arasında bağlantı olabileceğini belirtirken, yetkililerin incelemelerini sürdürdüğünü belirtti.

 

BLOOMBERG: Askeri personel taşıyan otobüse düzenlenen bombalı saldırıda dört kişi öldü

Askeri personel ve yakınlarını taşıyan bir otobüsün geçişi esnasında yol kenarında bulunan bombanın patlatılması sonucu üç asker ve 17 yaşındaki bir kız hayatını kaybetti. Halkalı'da yaşanan olayda en az beş kişi de yaralandı. Saldırıyı düzenlediği düşünülen PKK, en son Temmuz 2008'de İstanbul'da gerçekleştirdiği bombalı saldırıda 17 kişinin ölümüne neden olmuştu.

 

Türk ordusu ile PKK arasındaki saldırılar yoğunlaşırken, Gümüşhane'de üç PKK'lının öldürüldüğü belirtildi. Ayın 19'unda yaşanan çatışmalarda ise 11 Türk askeri hayatını kaybetmişti. Türkiye, daha fazla istihbarat paylaşımı konusunda ABD'ye baskı yaparken, Irak'ın Kürt lideri Mesud Barzani'ye sınırdan PKK'lıların geçişini önlemesi için gerekli önlemleri almasını istedi.

 

Türk askeri saldırı düzenleyen PKK'lıları takip kapsamında Kuzey Irak sınırını geçerken, Iraklı yetkililerin saldırıları önlememeleri halinde sınır ötesi takibe devam edeceklerini açıkladı.

 

REUTERS: Askeri lojmanların yakınında bombalı saldırı düzenlendi

İstanbul’da askeri personel taşıyan bir otobüsün bombalı saldırıya uğraması sonucu dört kişi hayatını kaybetti. Saldırı, Türk ordusunun PKK’ya yönelik operasyonlara başlaması ardından yaşandı.

 

Halkalı'da askeri lojmanların bulunduğu bölgenin yakınında yaşanan patlamada ölenlerin ikisinin asker olduğu bildirildi. Patlamada dokuz kişi de yaralandı. Otobüste kaç kişinin bulunduğu ve kaç tanesinin askeri personel olduğu belirtilmedi.

 

PKK ile yaşanan çatışmaların yoğunlaşması üzerine, Türk ordusu Pazartesi günü Irak sınırına özel eğitimli askerlerin konuşlandırılmasına başladı. Geçmişte sivil hedeflere de saldırılar düzenleyen PKK, yakın dönemde Türkiye’nin güneydoğusundaki saldırılarını yoğunlaştırdı.

 

Haftasonu yaşanan çatışmalarda 11 asker, Pazartesi günü de bir asker hayatını kaybetti. PKK geçtiğimiz ay tek taraflı ateşkesi sona erdirdiğini açıklamıştı.

 

AGENCE FRANCE PRESSE: İstanbul’daki patlama dört kişinin hayatına mal oldu

Yol kenarına yerleştirilen bir bomba askeri personel taşıyan otobüsün geçişi esnasında patlatıldı. Patlamada üç asker ve bir kız çocuğu ölürken, 12 kişi yaralandı. Patlama, nüfusun yoğun olduğu ve askeri lojmanların bulunduğu Halkalı'da yaşandı.

 

Türk televizyon kanalları, yol kenarına gizlenen bombanın saat 07:45 civarında patlatıldığını belirtti. Saldırıda ölen kızın ise asker çocuğu olduğu ifade edildi. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

 

PKK, haftasonunda Türkiye’ye şehirlerde eylemlerde bulunacağı tehdidinde bulunmuştu. Örgütün haftasonunda Türkiye sınırında düzenlediği saldırılarda 12 asker hayatını kaybetti. Türk ordusu saldırılara PKK’nın Kuzey Irak’taki mevzilerini bombalayarak cevap verdi.

 

Pazartesi günü bir güvenlik noktasına düzenlenen saldırıda ise bir asker hayatını kaybetti. Türkiye ve uluslararası topluluğun genelinde terör örgütü olarak kabul edilen PKK, geçmişte de İstanbul ve diğer şehirlerde terör eylemleri düzenlemişti.

 

ASSOCIATED PRESS: PKK’nın düzenlediği düşünülen saldırıda dört kişi öldü

İstanbul valisi Hüseyin Avni Mutlu, uzaktan kumanda ile patlatılan bir bombanın askeri personel ve aileleri taşıyan bir otobüste üç kişinin ölümüne neden olduğunu belirtti.

 

İkisi kritik olmak üzere altı kişinin de yaralandığı saldırıda ölenlerden ikisinin uzman çavuş, bir diğerinin ise 17 yaşındaki bir kız olduğu ifade edildi. Türk televizyon kanalı NTV, saldırının ardından hastaneye kaldırılan bir kişinin daha hayatını kaybettiğini duyururken, bu bilgi doğrulanmadı. Kanal ayrıca yaralı sayısının 15 olduğunu belirtti.

 

PKK, İstanbul’da geçmişte de terör eylemleri düzenlemiş, en son 2007’de düzenlenen bombalı saldırıda 17 kişi hayatını kaybetmiştir. PKK, bu ay içinde saldırılarını yoğunlaştırmış ve eylemlerini Türkiye’nin çeşitli şehirlerine taşıyabileceği tehdidinde bulunmuştu. Yol kenarında gizlenen bomba, otobüsün Halkalıdaki askeri lojmanı terk etmesinden kısa bir süre sonra patlatıldı. CNN Türk televizyonu saldırıyı henüz kimsenin üstlenmediğini ancak PKK’dan şüphelenildiğini belirtti.

 

Türkiye’nin güneydoğusunda Cuma gününden beri yaşanan çatışmalarda en az 13 Türk askeri hayatını kaybetti. PKK, 1 Haziran tarihinde Türkiye’yi isyancı liderlerin de kapsamında bulunacağı genel af ilan etmeyi reddetmesinin yanı sıra bazı diğer imtiyazları uygulamadığı için suçlamıştı.

 

Türkiye, Avrupa Birliği (AB) ve ABD tarafından terör örgütü kabul edilen PKK ile diyaloga karşı çıkıyor. Orgeneral İlker Başbuğ ise, Pazartesi günü sınır ötesi bir operasyonun ihtimal dışı olmadığını belirtti.

 

EL CEZİRE: İstanbul’da askeri personel taşıyan otobüs bombalandı

İstanbul’da askeri personel taşıyan otobüsün uğradığı bombalı saldırı sonucu dört kişi ölürken, en az altı kişi yaralandı. El Cezire’nin İstanbul’daki muhabiri Anita McNaught, patlamanın yerleşim birimlerinin uzak bir bölgede, İstanbul’un dış mahallelerinden birinde yaşandığını belirtti.

 

Patlama ardından bir şüphelinin olay yerinde tutuklandığı ileri sürülürken, İstanbul valisi bu iddiayı reddetti. McNaught, saldırıyı üstlenen olmamasına rağmen, yetkililerin Haziran ayının başından beri saldırılarını artıran PKK’dan şüphelendiklerini belirtti.

 

PKK, hafta sonunda yaşanan ve 12 Türk askerinin hayatını kaybettiği çatışmaların ardından eylemlerini şehirlere taşıma tehdidinde bulunmuştu. Patlama, Türk askeri güçlerinin Irak sınırına asker yığmaya başlaması ardından geldi.

 

İstanbul’da iki hafta önce polise ait bir otobüse düzenlenen saldırıda ölen olmamıştı. Son haftalarda PKK ile Türk ordusu arasındaki çatışmalar yoğunlaşırken, Irak sınırından Türkiye’ye sızan militan sayısında artış yaşanmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle