GeriGündem Dünya karikatürleri Ankara’da buluşuyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya karikatürleri Ankara’da buluşuyor

Dünya karikatürleri Ankara’da buluşuyor
refid:19259989 ilişkili resim dosyası

Karikatürlerin ‘Oscar’ları olarak bilinen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi 28. yılını Ankara’da açılacak sergi ile kutluyor. Tunalı D&R Mağazası’nda bugün saat 19.00’da açılacak olan sergi 1 Aralık’a kadar gezilebilecek.

AYDIN Doğan Vakfı tarafından her yıl düzenlenen “28. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi” Ankara’da açılıyor. Bugün saat 19.00’da Tunalı D&R Mağazası’nda düzenlenecek olan sergide 78 ülkeden dereceye giren ve sergilenmeye değer görülen 137 eser sergilenecek. Davetliler, yarışmada dereceye giren ve jüri tarafından başarılı bulunan çizerlerin eserlerinden oluşan sergiyi 1 Aralık’a kadar gezme imkanı bulacak.

Üstadlar seçti

Dünyanın çeşitli ülkelerinden yüzlerce saygın karikatüristin katıldığı yarışmanın seçiciler kurulu da dünyanın en önemli karikatür ustalarından oluşuyor. Jüri Başkanı Ralp Steadman (İngiltere), Ercan Akyol, Steve Bell (İngiltere), Latif Demirci, Selçuk Demirel, Mohamed Effat Abdel Azim İsmail (Mısır), Maira Kalman (ABD), Rick Meyerowitz (ABD), Tan Oral, Hideo Takeda (Japonya) gibi dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen karikatür ustalarından oluşan bu kurul, 30 Mayıs 2011 tarihinde Bodrum Işıl Club’da yaptığı değerlendirmede titiz bir elemenin ardından ödüle değer bulunan eserleri seçti.

İyiler ve en iyiler

Yarışmanın Seçiciler Kurulu, yaptığı değerlendirmede İngiliz sanatçı Ross Thomson’u birinciliğe, İsrailli sanatçı İlya Katz’ı ikinciliğe, Almanya’dan Werner Rollow’u üçüncülüğe layık gördü. Seçici Kurul ayrıca; Nadia Aghabeigi (İran), Sava Babic (Sırbistan), Razvan Tenie Bradean (Romanya), Jerzy Gluszek (Polonya), Jozef Gruspier (Slovakya), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Viktor Kudin (Ukrayna), Pol Leurs ( Lüksemburg), Angel Ramiro Zapata Mora (Kolombiya), Listes Nikola (Hırvatistan), Oton Anton Reisinger (Hırvatistan) ve Reiner Schwalme’yi (Almanya) Başarı Ödülü’ne değer gördü.

Karikatür ‘Oscar’ı 28 yaşında

1983 yılından itibaren düzenlenen yarışmaya bugüne kadar 136 ülkeden 7 bin 668 sanatçı 65 bini aşkın eser ile katılırken, yarışma bütün dünyada Karikatür ‘Oscar’ları olarak biliniyor. Yarışma, karikatürün hoşgörü ve sağduyuya dayalı olduğu temelinden yola çıkılarak, farklı düşünce ve inançlara açık bir toplumun yapıtaşlarından biri olduğu düşüncesiyle düzenleniyor.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle