GeriGündem Dünya kadınları yarın Taksim'de buluşacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya kadınları yarın Taksim'de buluşacak

İSTANBUL’da yarın gerçekleştirilecek olan “Dünya Kadın Yürüyüşü (DKY) 2010 Avrupa Buluşması”na katılacak olan kadınlar, Taksim Gezi Parkı'nda bir araya gelerek Balkan ülkelerinden gelen feministleri karşıladı.

Beş yılda bir gerçekleştirilen ve İstanbul’da bu yıl 3’üncüsü yapılacak olan DKY Avrupa Buluşması'nda kadınlar taleplerini tartışacaklar.
Dünyanın her yerinde kadınların hayatını doğrudan etkileyen, şiddete ve yoksulluğa karşı birlikte kavga veren kadınlar, “Dünya Kadın Yürüyüşü’nün 3'üncü Uluslararası Buluşması” nedeniyle İstanbul'da bir araya geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Yerleşkesi'nde yarın gerçekleştirilecek olan seminer öncesi Türk, Alman, Fransız, Arnavut, Yunan, Bulgar, Finli, İspanyol, Hollandalı, Polonyalı ve Kıbrıslı yaklaşık 200 kadın, Balkan ülkelerinden gelen feministleri karşılama programına katıldı. Bu yılki buluşmanın ana sloganı olan “Herkes Özgür Oluncaya Kadar Kadınlar Yürüyecek” ve “Savaş İçin Değil, İnsanca Yaşam İçin Bütçe” yazılı pankartlar taşıyan kadınlar Türkçe, Kürtçe, İngilizce, Fransızca ve Yunanca olarak “Yaşasın kadın dayanışması”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” diye slogan attılar.

PARALAR EĞİTİME, SAĞLIĞA HARCANSIN

Avrupa Koordinasyonu adına konuşan İspanyol Tereixa Oireo Dacosta, Avrupa ülkelerinden birçok kadının bu buluşma için İstanbul'a geldiğini söyleyerek “Burada olmamızın nedeni ülkelerde yaşanan ekonomik sıkıntılara, borçlara rağmen askeri oluşuma para harcanmasına devam edilmesini engellemek. Askeri oluşumlara harcanan paranın kısılmasını istiyoruz. Biz kadınlar istiyoruz ki, bu paralar eğitime ve sağlık harcamalarına harcansın. Savaşa daha çok çocuk doğurmak için değil, ülkeler arası kadınlar dayanışması için İstanbul'dayız” diye konuştu.
Balkan Koordinasyonu adına konuşan Polonyalı Monica Karbouska şunları söyledi:

“Doğu Avrupa'daki ultra liberal, kapitalist ve milliyetçi yönetimi istemiyoruz. Bunun yerine, kadın için çalışan, sosyal dayanışmacı, laik bir yönetim istiyoruz” dedi. Yunanistan Koordinasyonu adına konuşan Vovou Sissy de, Yunanistan'da bir krizin yaşandığını, hükümetin bu krizin faturasını zenginler yerine çalışan kesime çıkardığını ifade etti. Silahlanma harcamalarında herhangi bir kesintiye gidilmediğinin altını çizen Sissy, uluslararası dayanışmaya önem verdiklerini söyledi.

2010 Dünya Kadın Yürüyüşü Avrupa Buluşması karşılama programında son olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nden gelen kadınlar ortak bir açıklama yaptı.

KKTC adına Çözümü Destekleyen Kadınlar Platformu adına Gülden Karakaya ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi adına Parlamento Üyesi Skevi Koutra Koukouma'nın yaptığı açıklamada “Biz iki toplum arasında yeniden yakınlaşmanın, karşılıklı güven, saygı ve dostluğu geliştirmenin ve ortak vizyon ile ortak çıkarlar oluşturmak için uygun bir ortam yaratmanın Kıbrıs sorununun çözümü ve kalıcılığı için gerekli unsurlar olduğu ilkesi ve görüşünü paylaşıyoruz. Kıbrıslı Türk ve Rum kadınlar olarak görüşmelerin Kıbrıs Rum Lideri Demetris Hristofyas ile Kıbrıs Türk Lideri Dr. Derviş Eroğlu arasında devam ettirilmesini selamlarken, onları Kıbrıs meselesini iki kesimli, iki toplumlu ve siyasi eşitliğe dayalı bir federasyona ulaşma hedefi ile yapılandırılmış bir strateji üzerinden ele alma hususunda yüreklendirmek istiyoruz” denildi.
Şenlik şeklinde geçen buluşma ve basın açıklamasının ardından Kabataş'a kadar yürüyen kadınlar buradan tekneye binerek Boğaz turu gerçekleştirdi. Dünya Kadın Yürüyüşü 2010 Avrupa Buluşması kapsamında yarın İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Yerleşkesi'nde çeşitli sempozyumlar düzenlenecek ve kadınlar taleplerini tartışacak.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle