Gündem Haberleri

  Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

  Hürriyet Haber
  08.03.2005 - 11:35 | Son Güncelleme:

  “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

  TÜRK KADININ SEYİR DEFTERİ

  Türk kadını, Osmanlı'dan günümüze çeşitli zorluklar ve engellerle dolu bir seyir izleyerek geldi.
   
  DİE'nin internet sitesindeki “Türkiye'de Kadın Bilgi Ağı” bölümünde, Türk kadınının geçen yüzyılın ortalarından bugüne sosyal ve siyasal yaşamdaki kazanımlarına yer verildi.

  1847 yılında kız ve erkek çocuklara eşit miras hakkı tanıyan İrade-i Seniye'nin yayımlanmasının ardından 1856 yılında Osmanlı topraklarında kadınların köle ve cariye olarak alınıp satılmaları yasaklandı.
   
  1858 yılında yayınlanan “Arazi Kanunnamesi”nde mirasın kız ve erkekler arasında eşit olarak paylaştırılacağı hükmü yer alırken, kadınlar miras yoluyla mülkiyet hakkını kazandı. Aynı yıl Kız Rüştiyeleri açıldı.
   
  Kadınlar ilk dergilerine 1869 yılında kavuştu. Kadınlar için ilk sürekli yayın olarak nitelenen haftalık “Terakk-i Muhadderat” dergisi yayımlanmaya başlandı.
      
  İŞ HAYATINA İŞÇİ OLARAK GİRDİLER

    
  Giderek sosyal yaşamda daha çok yer almaya başlayan kadınlar, iş hayatına ilk olarak 1897 yılında “ücretli işçi” olarak atıldı.
     
  İLK KADIN PARTİSİ GİRİŞİMİ...
    
  Kadınlar siyasi hayatta da var olma mücadelesine ilk kez 1923 yılında başladı.
   
  Kadınlar ilk kadın partisi “Kadınlar Halk Fırkası”nı, Nezihe Muhittin'in başkanlığında 1923 yılında kurmak istedi.
   
  KADINLARA SEÇME-SEÇİLME HAKKI
   
  Kadınlara siyasetin kapısını aralayan Belediye Yasası, 1930 yılında çıkarıldı. Böylece artık kadınlar belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı kazandı.
        
  İLK KADIN BAKAN...
    
  İlk kadın bakan Türkan Akyol, 1971 yılında göreve atandı.
   
  BAŞBAKAN KOLTUĞUNDA İLK KEZ BİR KADIN...
    
  Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Başbakan koltuğuna ilk kez bir kadın oturdu. Türkiye'nin ilk kadın başbakanı Tansu Çiller, 25 Haziran 1993 tarihinde hükümeti kurdu.
   
  4 MİLYON KADIN OKUMA-YAZMA BİLMİYOR
   
  Türkiye'de 1975-2000 döneminde üniversite mezunu kadın sayısı 56 binlerden 910 bine kadar yükseldi. Ancak 2000 yılı itibariyle okuma yazma bilmeyen kadın sayısı hala 4 milyon 625 bini buluyor.
   
  Doğuşta beklenen yaşam süresi açısından kadınlar, erkeklere göre daha şanslı görünüyor. Nitekim 1990 yılından 68.7 yıl olan kadınlarda doğuşta beklenen yaşam süresi, 2003 yılına gelindiğinde 71'e çıktı. Bu rakam erkeklerde 66.4 yılda kalıyor.
    
  KADIN SAYISI, 2030'DA ERKEK NÜFUSUNU GEÇECEK
    
  Bu arada, DİE'nin projeksiyonlarına göre, bu yıl ortasında kadın nüfusunun 36 milyon 101 bini bulacağı, erkek nüfusunun ise 36 milyon 743 bin kişi olacağı tahmin ediliyor.
   
  ÇALIŞMA HAYATINDA KADIN
    
  2000 yılı sayımında nüfusun 33.4 milyonluk bölümünü oluşturan kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 39.6 seviyesinde kalırken, 9.4 milyon kadın çalışıyor.

  Buna karşılık kadınlar işsizlik oranı açısından erkeklere göre daha şanslı görünüyor. Erkeklerde 2000 yılı için yüzde 9.9 olan işsizlik oranı kadınlarda yüzde 7.2 seviyesinde kalıyor.
   
  EĞİTİM
    
  Okuma yazma bilmeyen kadın sayısı, hala yüksek seviyede bulunuyor. 2000 yılı itibariyle Türkiye'de 25 yaşın üzerinde okuma yazma bilmeyen kadın sayısı 4 milyon 625 bini buluyor. Bu rakam erkeklerde 1 milyon 176 bin kişide kalıyor.

  KADINLAR, İŞ DÜNYASINDA ZİRVEYİ ZORLUYOR

  Türkiye'de kadınlar, karşılaştıkları pek çok soruna rağmen, başarılarıyla iş dünyasında zirveyi zorluyorlar.

  Toplam işgücü içinde yer alan 2-3 milyon kadının sadece binde 7'sini oluşturan girişimciler, başarıdan başarıya koşuyor.

  Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) verilerine göre Türkiye, tüm OECD ve Avrupa ülkeleri arasında kadın girişimci oranının en düşük olduğu ülke konumunda bulunuyor.
   
  Türkiye'de işgücüne katılan 2-3 milyon kadının sadece yüzde 0.7'si girişimci konumunda yer alıyor. Toplam işverenlerin yüzde 12.5'i, kendi hesabına çalışanların da yüzde 10.8'i kadınlardan oluşuyor.

  MESAJLAR

   Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül:
  Ortak hedef ve arzularının “Kadın haklarına, tüm insanların haklarına saygılı, çağdaş, özgür, güvenilir ve mutlu Türkiye” olduğunu söyledi.

   TBMM Başkanı Bülent Arınç: Türk kadınının, eğitimden, sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına kadar her alanda üstlendikleri görevleri başarıyla yerine getirerek modern Türkiye'nin simgesi ve Cumhuriyetin en büyük teminatı olduğunu bildirdi.

   Devlet Bakanı Güldal Akşit: Kadın hakları başta olmak üzere yürütmekte oldukları çalışmalarının, cumhuriyetin sonsuza kadar teminatı olacağını ifade etti. Akşit, "Kadın hakları başta olmak üzere yürütmekte olduğumuz çalışmalarımız, kurduğunuz cumhuriyetin sonsuza kadar yaşamasının teminatı olacaktır." dedi.

   DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar: ”Üreticiye yönelik destek yerine kösteğe dayalı politikalardan en fazla kadınların etkilendiğini” bildirdi.

   Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz: “Amacımız kadınlarımıza layık oldukları değeri göstermek. Belediyede çalışan bayan personelin sorunlarını dinlemek ve çözüm bulmak için elimden geleni yapıyorum” diye konuştu.

   Ankara Barosu Kadın Hakları Kurulu, yeni Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) bazı maddeler yönünden ayrımcı bakış açısını hala koruduğunu bildirdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı