Gündem Haberleri

  Dünya insanı anlamak istiyor

  Hürriyet Haber
  20.09.2012 - 09:56 | Son Güncelleme:

  Bu yıl üniversite sınavlarında en çok tercih edilen bölümlerden biri de psikoloji oldu. Üsküdar Üniversitesi'nin lisans eğitiminin yanı sıra yüksek lisans düzeyinde açtığı Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Programı da kontenjanının çok üzerinde başvuru aldı.

  Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Vekili Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu davranış bilimlerinin temel bilimlerinden biri olan psikolojiye ilginin bu kadar artmasıyla ilgili şu açıklamada bulundu: "Dünya insanı anlamak istiyor"

  Adnan Ömerustaoğlu,  "Bireyler; önce kendini sonra insanları anlamak, davranışlarını tanımak, yorumlamak istiyor. Kendisiyle, insanın insanla olan ilişkisini en iyi şekilde nasıl düzenlerim diye düşünüyor. İnsanoğlunun kendini tanımaya odaklanması sonucu tüm Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de psikoloji bilimine ilgi her geçen gün artıyor."dedi.

  Türkiye'de Üsküdar Üniversitesi'nin eğitimlerini de bu yönde planladığını ifade eden Prof. Dr. Ömerustaoğlu, günümüzde gelişen bilim ve teknolojinin disiplinleri de bir arada çalışmaya zorladığını belirtti. Ömerustaoğlu, "Üsküdar Üniversitesi olarak uygulamadaki bu zorunluluğu akademik yapıya taşıdık ve Davranış ve Sağlık Bilimleri alanında multidisipliner bir yaklaşımı benimsedik. Bu yaklaşımla beraber bilinç, beyin ve davranış arasındaki ilişkiyi anlamak için yola çıktık. Dünyanın eğildiği konu olan insanı çözmeye üniversite olarak bir adım daha yaklaştık" diye konuştu.

  ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ EĞİTİMLERİNDE İNSAN DAVRANIŞININ TEMELİNE ODAKLANIYOR

  Üsküdar Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Vekili Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu, bu noktada önemli bir ayrıntıya dikkat çekti:

  "Türkiye'de gençler psikoloji bölümünü tercih ediyor. Çünkü gençler insanı, kendini, davranışlarını tanımak, yorumlamak istiyorlar. Bireyler, kendisiyle olan ilişkisini, insanın insanla olan ilişkisini en iyi nasıl düzenlerim diye kafa yormaya başladı. Bu durum, ülke olarak iyi yolda olduğumuzu gösteriyor. Varlığı, doğayı, dış dünyayı, atomdan galaksiye kadar evreni anlamaya odaklanan insanoğlu şimdi de yani 21. yüzyılda kendini tanımaya odaklandı."

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı