GeriGündem ‘Dünya Güzeli’ AİHM’ye gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Dünya Güzeli’ AİHM’ye gidiyor

Samsun’da yaşayan 2009 Engelliler Dünya Güzeli, 17 yaşındaki Nergis Demirarslan, kendisini denizde sığ suya atarak felç kalmasına neden olan 45 yaşındaki eniştesi Selim Yazıcı’ya, “Taksirle yaralama” suçundan verilen 2 bin TL para cezasını az buldu. Demirarslan, kararın onanması halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracağını söyledi.

Nergis Demirarslan, 2005’te Ordu’nun Fatsa İlçesi’nde ailece denize gittiklerini belirterek şunları anlattı: “Eniştem beni omuzuna almıştı. Suya atmamasını söylememe rağmen attı. Su sığ olduğu için başüstü düşünce boynum kırıldı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde 3.5 ay tedavi gördüm, felç kaldım. O günden beri yürüyemiyorum, ellerimi kıpırdatamıyorum. Ancak kollarımı oynatabiliyorum. Mayıs ayında, eniştemle mahkememiz sonuçlandı ve  Fatsa Asliye Hukuk Mahkemesi kendisine 2 bin TL ceza verdi. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Dosyanın Yargıtay’dan gelecek sonucunu bekliyorum. Karar bozulmazsa AİHM’e gideceğiz. Maddi manevi tazminat davası da açacağız.”

Uluslararası Engelliler Vakfı ve İstanbul Prodüksiyon işbirliği ile Ankara’da düzenlenen 2009 Dünya Engelliler Güzellik Yarışması’nda 12 ülke adayı arasında Dünya Güzeli seçilen Nergis Demirarslan, Samsun Ondokuz Mayıs Lisesi Türkçe- Matematik Bölümü 4’üncü sınıfında okuduğunu ve hukuk eğitimi almak istediğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle