Gündem Haberleri

  Dünya gayrimenkul devleri İstanbul’da buluşuyor

  Hürriyet Haber
  20.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Forum İstanbul Uluslararası Yarıyıl Konferansı çerçevesinde, dünyanın önde gelen gayrimenkul uzmanları, yatırımcıları ve mimarlar 12-13 Kasım 2007 tarihleri arasında İstanbul’da buluşacak.

  Forum İstanbul’dan yapılan açıklamada, TOKİ ve Urban Land Institute’nin (ULI) katkılarıyla "Mimar Sinan’dan Olimpiyat Kentine..." temasıyla düzenlenecek olan konferansın, "Kentsel Dönüşüm ve Gayrimenkul Yatırımları" başlığını taşıyacağı bildirildi. Forum İstanbul’da Türkiye için büyük önem taşıyan kentsel dönüşüm süreci ile gayrimenkul dünyasında ulusal ve uluslararası yatırımlara ilişkin gelişmelerin masaya yatırılacağı, gayrimenkul ve kentsel dönüşüm alanında sektör temsilcileri olan konuşmacıların, önümüzdeki 12 yıl boyunca İstanbul’da hayata geçirilmesi gereken kentsel dönüşüm çalışmaları, ulaşım ağları ve altyapı yatırımları, yeni gayrimenkul projeleriyle ilgili deneyimlerini paylaşacakları kaydedildi.

  YABANCI GÖZÜYLE TÜRKİYE: Konferansın oturum başlıklarının, olimpiyat kentleri ve yaşanmış tecrübeler, kentsel dönüşüm projelerinde dünya uygulamaları, kentsel dönüşüm uygulamalarında İstanbul, kentsel dönüşüm sürecinde alternatif finansman yöntemleri, sürdürülebilir proje ve arazi geliştirilmesi, kentsel tasarım, yaşam alanları, konut ve eko binalar, 21. yüzyılda ticari şehirler, yabancı yatırımcı gözüyle Türkiye" olduğu bildirildi. Açıklamada, konferansın açılışına

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılmasının beklendiği, ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı, TEB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi ve ULI Türkiye Başkanı Haluk Sur’un katılacağı belirtildi. Konferansa ayrıca, Brasil Invest Bank Başkanı Mario Garnero ve Neo Casa CEO’su Mircea Cleciu gibi isimler de katılıyor.

  Olimpiyata 200 milyar dolar

  KONFERANSIN koordinatörlüğünü yapacak olan ULI Türkiye Başkanı Haluk Sur, yaptığı değerlendirmede, İstanbul’un 2020 olimpiyatlarını kazanabilmesi için 200 milyar dolarlık yatırıma ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Bu ihtiyaçta öne çıkan noktaların kentsel dönüşüm, altyapı ve ulaşım olduğunu, inşaat ve gayrimenkul sektörünün seçim yılı olmasına rağmen yüzde 16 büyüdüğünü aktaran Sur, "Bu konferansın, önümüzdeki 12 yıl içinde yapacağımız çarpık kentleşmeyle mücadelemize ve kentsel dönüşüm projelerimize çok büyük katkıları olacağını düşünüyoruz" görüşünü aktardı. Sur, kentsel dönüşümün toplumsal dönüşüm demek olduğuna, Türkiye’nin bu konuda çok büyük potansiyeli bulunduğuna ve kamu sektörü ile özel sektörün işbirliği yapmasının önemine dikkat çekerek, önümüzdeki 5 yılın gayrimenkul sektörü açısından geçtiğimiz 60 yıldan daha önemli olduğunu vurguladı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı