Gündem Haberleri

  Dünya ekonomi basınından manşetler- 6 Mayıs

  EkoNet
  06.05.2010 - 17:11 | Son Güncelleme:

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler

  EKONOMİ BASINI        

  BLOOMBERG

  --BP çatlaklardan birini kapattı ancak sızıntı devam ediyor

  İngiliz enerji şirketi BP, ABD’nin Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntında, üç ana noktadan birinin kapatıldığını açıkladı. Ancak, petrol platformundan sızan petrolün miktarında herhangi bir değişiklik olmadığı belirtildi.

    

  --ABD’li şirketler, iki yıldan sonra yeniden işe alıma başladı 

  ABD’de şirketler, Nisan ayında da yeni işe çalışan işe almayı sürdürdü. Çalışma bakanlığından gelen veriler, Nisan’da 26 bin kişiye yeni iş imkanı sağlandığını belirtti.  

   

  CNBC

  --Moody’s Portekiz’i izlemeye aldı

   Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Portekiz’in kredi notunu olası bir not indirimi için izlemeye aldıklarını açıkladı. Ajanstan yapılan açıklamada, önümüzdeki üç ayda ülkenin kredi notunun 2 not birden indirilebileceğini belirtildi.  

   

  --Atina’daki gösterilerde 3 kişi hayatını kaybetti

  Çarşamba günü Atina’da gerçekleşen ve hükümetin kemer sıkma politikalarını protesto etmek için yapılan gösterilere kan bulaştı ve Atina meydanında gerçekleşen gösterilerde 3 kişi hayatını kaybetti.

   

  CNNMONEY

  -- ABD’de teşvik dönemi bitti şimdi bütçe kesintisinde

   ABD, 2008’den bu yana büyük bütçe açıkları veren eyaletler, federal teşvikin bu yıl içinde azalmaya başlamasıyla birlikte, daha kötü günler geçirebilir. Eyaletlerin harcamalarında büyük kesintilere gitmesi bekleniyor.

   

  --İstihdam raporu ekonomik büyümenin işareti

  ABD’de özel sektör, Nisan ayında peş peşe üçüncü ayda yeni çalışan işe aldı. Ekonomistler ise bu gelişmenin ABD’deki ekonomik iyileşmenin hız kazandığının habercisi olarak kabul ediyor.

   

  FORBES

  -- AB, piyasaların borç krizi endişelerini gidermeye çalışıyor

  Avrupa Komisyonu Çarşamba günü, Yunanistan’a sağlanan Avrupa Birliği ve IMF koordinasyondaki yardım paketinin borç krizinin diğer ülkelere yayılmasını engelleyeceğini belirtiyor. Yetkililer Yunanistan vakasının tekrarlanmayacağını dile getirdi.

   

  -- Çin ile Kuzey Kore nükleer silah ve ticareti gündeme getirdi

  Kuzey Kore’nin Devlet Başkanı Kim Jong Il’in bütün Pekin’e gizli bir ziyaret gerçekleştirdiği belirtildi. Uzmanlar, bu ziyarette nükleer silahtan arınma çabalarının ve iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gündeme geldiğinin altını çizdi.

   

  MARKETWATCH

  --Avrupa’daki sıkıntı ABD borsalarını da vurdu

  Yatırımcıların, Yunanistan’daki kredi krizinin Avrupa’daki diğer ülkelere de yayılacağından korkması, Avrupa genelindeki borsaları vurduğu gibi, ABD’yi de etkiledi. S&P 500 Endeksi 11.98 puanlık düşüşle, 1,162 puana geriledi.

   

  --Dolar yükselirken, ham petrol 80 doların altına geriledi

  Petrol fiyatları, Çarşamba günü yüzde 4’lük bir düşüşle, 80 doların altına geriledi. Diğer yandan, dolar euro karşısında son 14 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı