Gündem Haberleri

  Dünya ekonomi basınından manşetler- 3 Mayıs

  EkoNet
  03.05.2010 - 10:01 | Son Güncelleme:

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler

  EKONOMİ BASINI

  BLOOMBERG

  --Euro Yunanistan yardımının yetmeyeceği endişesiyle geriledi

  Yunanistan'ı içinde bulunduğu borç krizinden kurtarmak için Avrupa Birliği, Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Merkez Merkez Bankası koordinasyonunda hazırlanıp, kabul edilen 110 milyar euroluk yardım paketinin, ülke borcu krizinin kıtada yayılmasını engelleyemeyeceği endişeleri euroya değer kaybettirdi. Euro, dolar karşısında bulunduğu son bir haftanın en yüksek seviyesinden geriledi.

   

  --ECB'den Yunanistan tahvilleri için iyi haber

  Avrupa Merkez Bankası (ECB), bankalara kredi verirken, Yunanistan hükümeti tarafından çıkarılan tahvilleri minimum kredi notu kısıtlamasına bakmadan karşılık olarak kabul edeceğini açıkladı.

   

  CNBC

  --Yunanistan yardımı aldı ancak yatırımcılar halen endişeli

  Euro bölgesi üyeleri, resmi olarak kendi içinde bir ülkeye verilecek en büyük finansal yardımı resmi olarak başlatma kararı verdi ancak bu gelişmenin kısa zamanda piyasaları sakinleştirmesi beklenmiyor.

   

  --Çin’in mevduat munzam karşılığını artırma kararı bankaların hisselerini düşürdü

  Pekin hükümetinin bankaların mevduat munzam karşılıklarını artırma kararı almasının ardından, Hong Kong borsasında Çinli bankaların hisselerinin Pazartesi gününe düşüşle başladığı görüldü.

   

  CNNMONEY

  --United ve Continental birleşiyor

  ABD’li havayolu şirketleri United Airlines ve Continental Airlines, 3 milyar dolarlık hisse değişimi ile güçlerini birleştirdiklerini açıklayacak.

   

  --Yunanistan euro bölgesinden yardım paketini aldı

  Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papakonstaniou, Atina hükümetinin sert kemer sıkma önlemleri karşılığında, euro bölgesinden kredi alacaklarını açıkladı.

   

  FORBES

  --Madencilik hisseleri Avustralya'daki vergi planıyla geriledi

  Avustralya'da hükümetin son dönemde kârları hızlı şekilde artan madencilik şirketlerin gelirlerine yüzde 40 oranında vergi getirmeyi planlaması, sektörün dev şirketleri olan BHP Billiton ve Rio Tinto'nun hisselerinde sert düşüşe neden oldu. Ülkenin Başbakanı Kevin Rudd tarafından açıklanan uygulamanın 2012 yılında yürürlüğe girmesi ve bütçeye yıllık 8.3 milyar dolar ek kaynak getirmesi hedefleniyor.

   

  --Avrupalı partnerler Yunanistan için 110 milyar euroda anlaştı

  Avrupalı hükümetler ve Uluslararası Para Fonu (IMF), Yunanistan'ın bütçe kesintilerine giderek ve vergileri artırarak kemer sıkma önlemleri alacağına söz vermesiyle, ülkeye 110 milyar euroluk kurtarma paketi için anlaşma sağladı.

   

  MARKETWATCH

  --Çin Merkez Bankası'nın kararı bankaları vurdu

  Çin Merkez Bankası'nın, bankaların mevduat munzam karşılıklarında yüzde 0.5 puan artırım kararı sonrası finansal sektör hisselerinde düşüşü beraberinde getirdi. Ancak bazı analistler, kararın aslında bankalar için pozitif olacağını savunuyor.

   

  --UAL-Continental birleşmesi hayata geçmeye hazır

  ABD'nin iki büyük havayolu şirketi Continental ve United Airlines sahibi UAL'ın, 3.2 milyar dolar tutarındaki birleşme görüşmelerinde anlaşma sağlandığı bildiriliyor. İki firmanın birleşmesi, dünyanın en büyük havayolu şirketin oluşturacak. 

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı