Gündem Haberleri

  Dünya ekonomi basınından manşetler- 25 Mayıs

  Ekonet
  25.05.2010 - 16:38 | Son Güncelleme:

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler

  BLOOMBERG

  --Çin yuan politikasında kademeli adım atacak

  Pekin'de ABD ile Çin arasında görüşmeler başlarken, Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao yürürlükteki kur mekanizmasını değiştirmede kademeli ve bağımsız olarak hareket edeceklerini belirtti.

   

  --BA çalışanları beş günlük grev başlattı

  İngiliz British Airways havayolları şirketinin 12 bin çalışanı, CEO Willie Walsh'ın yapılan rekor zarar sonrası personel azaltma ve ücret düşürme önlemlerini alma kararına karşı beş günlük grev başlattı.

   

  CNBC

  --İspanya'da CajaSur Bank'a el konulması euroyu düşürdü

  İspanya Merkez Bankası'nın, ülkede faaliyet gösteren mevduat bankası CajaSur'a el koymasının euro bölgesinin bazı zayıf üyelerindeki borç endişesini yeniden alevlendirmesi euronun Pazartesi günü değer kaybetmesini de beraberinde getirdi.

   

  --ABD'de finansal reform Wall Street'i rahatlattı

  Wall Street yöneticileri, ABD'de Kongre'de onaylama süreci devam eden finansal reform paketinin, sektördeki iş yapma şeklini temelden değiştirmediğini görmesiyle rahatlamış bulunuyor.

   

  CNNMONEY

  --ABD'de finansal reform bankaları sert vurmayacak

  ABD'de finansal reform paketinin yasalaşması için yapılan görüşmeler son aşamasına gelirken, ülkede faaliyet gösteren bankaların çok büyük darbe yemeyeceğine yönelik işaretler geliyor.

   

  --ABD AIG'ye karşı davasına son veriyor

  Basın, yayın organlarında yer alan haberlere göre, ABD Adalet Bakanlığı'nın ülkenin en büyük sigorta şirketlerinden AIG'ye ve tepe yöneticilerine karşı yürüttüğü soruşturma sonrasında suçlamada bulunmayacak.

   

  FORBES 

  --Çin kur reformunu destekledi ama süre vermedi

  Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, ABD ile aralarındaki en büyük anlaşmazlığı yaratan yuanın değer kazanmasına izin verilmesiyle ilgili olarak reform sözü verdi, ancak bunun için bir süre taahhüdünde bulunmadı.

   

  --British Airways'de beş günlük grev başladı

  İngiliz British Airways hava yolları şirketinin binlerce çalışanı Pazartesi günü beş gün sürecek bir grev kararı aldı. Ancak şirketten yapılan açıklamada, bu dönem için bilet almış yolcuların yüzde 70'inin uçuş işlemlerinin gerçekleştirilebileceği belirtildi.

   

  MARKETWATCH

  --BP sızıntısı ABD'nin hazırlıksızlığını ortaya çıkardı

  Meksika Körfezi'nde BP'ye ait platformdan sızan petrolün Lousiana kıyılarını kaplarken, ABD'nin bu tür durumlara karşı ne kadar hazırlıksız olduğu bir kez daha gözler önüne serildi.

   

  --İngiltere'den 9 milyar dolarlık bütçe kesintisi

  Yeni İngiliz hükümetinin Maliye Bakanı George Osborne, ülkenin rekor bütçe açığını azaltmak için 9 milyar dolar tutarında harcama kesintisi kararını açıkladı. Osborne, kesintilerden elde edilecek tasarrufun 723 milyon dolarlık kısmının yeni programların fonlanmasında kullanılacağını söyledi.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı