GeriGündem Dünya ekonomi basınından manşetler- 24 Mayıs
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya ekonomi basınından manşetler- 24 Mayıs

İşte dünyanın önde gelen basın organlarının ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler

BLOOMBERG

--Çin’in mali sıkılaştırma olasılığı azalması Asya borsalarını yukarı çekti

Çinli politikacıların Avrupa borç krizinin küresel ekonomiyi tehdit etmesinin ardından, ülke içinde mali sıkılaştırma politikalarını erteleyeceğine yönelik haberler, Asya borsalarını yukarı çekerken, Güney Kore para birimi Kuzey Kore’de tansiyonun artmasının ardından, son sekiz ayın en büyük düşüşünü yaşadı.

 

--Hu: Çin aşamalı olarak yol alacak

Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, döviz politikalarını kimsenin baskısı altına kalmadan, aşamalı olarak değiştireceğini açıkladı.

 

CNBC

--Papandreu: Yunanistan borcunu ödeyememek zorunda kalmayacak

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, İspanyol gazete El Pais’e verdiği demeçte, ülkesi için borcunu ödeyememe ya da yeniden yapılandırma gibi seçeneklerin olmadığını belirtti.

 

--Zapatero: Kemer sıkma politikaları devam edecek, borcumuzu ödeyeceğiz

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriquez Zapatero, İspanya’nın sendikaların baskısına boyun eğmeyeceğini ve 15 milyar euro tasarruf etmelerini sağlayacak kemer sıkma politikalarından vazgeçmeyeceklerini belirtti.

 

CNNMONEY

--ABD’de çanlar hisse senetleri için çalıyor

Ekonomistler son zamanlarda ABD’nin küresel ekonomi için yeni bir tehdit haline gelme olasılığından bahsetmese de hisse senedi piyasasına bakıldığında yatırımcıların aynı fikirde olmadığı görülüyor.

 

--İstihdam ve vergi paketlerinin toplam maliyeti 134 milyar dolar

ABD Kongre’sinin bütçe hesaplarından sorumlu kişiler, kamu harcamaları ve vergi önlemlerini kapsayan yasa tasarısının ülkenin bütçe açığını 134 milyar dolar artıracağını belirtti.

 

FORBES

--BP: Yeni tüp eskisinden daha az petrol topluyor

İngiliz enerji şirketi, ABD’nin Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısının önüne geçmek adına geliştirilen çözüm önleminin de işe yaramadığını açıklamasının ardından, Obama yönetiminden üç yetkili incelemelerde bulunmak için bölgeye gitti.

 

--İzlanda’daki volkanik dağ tehlikesi geçiyor

Eyyafyallayakul adlı volkanik dağdaki aktivitenin azaldığının açıklasa da yeni bir patlamanın küresel hava trafiğini tehdit edip etmeyeceğini söylemek için erken olduğunu belirtti.

 

MARKETWATCH

--Analistler Japonya için uyardı

Japon Nikkei Borsası’nın Pazartesi günü, Avrupa’daki borç krizinin yayılma potansiyelinin etkisiyle son beş ayın en düşük seviyesine gerilemesi, analistlerin ülkeye yönelik endişelerinin altını çizdi.

 

--ABD ve Çin arasında görüşmeler başladı
Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, Pekin’in yuan politikasını değiştirme konusunda istekli olduğunu göz önüne sermek için ABD’li yetkililerle görüşmeye başladı.

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle