Gündem Haberleri

  Dünya ekonomi basınından manşetler- 10 Mayıs

  EkoNet
  10.05.2010 - 17:26 | Son Güncelleme:

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler

  EKONOMİ BASINI        

  BLOOMBERG

  --ABD'de perakende satışlarının Nisan'da da artması bekleniyor

  Ekonomistler, ABD'de perakende satışlarının Nisan ayında da artarak üst üste yedinci yükselişini göstermesini beklerken, tüketici harcamalarındaki çoğalmanın ekonomideki toparlanın yaygınlaştığına işaret edeceğine dikkat çekiyor.

   

  --SEC çöküş sonrası yeni kurallar getirmeyi planlıyor

  ABD'nin sermaye piyasasını düzenlememe organı SEC, hafta içinde borsalarda kısa sürede yaşanan büyük düşüşlerden sonra benzer bir durumun ortaya çıkmaması için bu gibi durumlarda işlemleri yavaşlatmayı düşünüyor. SEC hafta içinde yaşanan büyük çöküşün nedenini ise henüz belirlemiş değil.

   

  CNBC 

  --Avrupa'daki gelişmeler Wall Street'in yönünü çizecek

  Avrupa'daki borç krizi endişelerinin tetiklemesiyle dalgalı bir haftayı geride bırakan Wall Street, bu hafta da benzer bir seyir gösterebilir. Bu nedenle, Avrupa tarafından hafta sonunda borç krizinin yayılmasına yönelik alınan tedbirlerin detayları önemli olacak.

   

  --BP'nin sızıntı planı buz kristallerine takıldı

  Meksika Körfezi'nde bulunan platformundan hergün denize binlerce galon petrol sızan İngiliz enerji şirketi British Petroleum'un (BP), sızıntıyı karşı denizin yüzlerce feet altındaki deliği kapamak için oluşturduğu dev tıpa planı, ateş alma ihtimali bulunan buz kristalleri engeline takıldı.

   

  CNNMONEY

  --ABD borsalarını nasıl bir hafta bekliyor

  Geçen hafta yaşanan yoğun satışlar ABD borsalarının sert şekilde değer kaybını da beraberinde getirmişti. ABD ekonomisindeki toparlanmayı gösteren iyi verilerden çok Yunanistan'daki borç krizini yansımalarına odaklanmış bulunan yatırımcıların bu haftayı rahat geçirmeleri pek mümkün görünmüyor.

   

  --ABD eyaletlerinde teşvik yerini bütçe kesintisine bırakacak

  ABD'deki eyaletler 2008'den beri yüksek bütçe açıklarıyla boğuşuyordu ancak küresel finansal krizden dolayı uygulamaya konulan teşvik paketleri bunun vatandaşlar tarafından ciddi şekilde anlaşılmasına engel oluyordu. Ancak, bu yıl teşvik paketlerinin etkisinin yavaşlamasıyla acı reçete daha da görünür hale gelecek.

   

  FORBES

  --BP'nin sızıntıya karşı ilk planı başarısız oldu

  Meksika Körfezi'nde bulunan platformundan her gün denize binlerce galon petrol sızan İngiliz enerji şirketi British Petroleum'un (BP), sızıntıyı karşı denizin yüzlerce feet altındaki deliği kapamak için oluşturduğu dev tıpa planı, ateş alma ihtimali bulunan buz kristalleri engeline takıldı.

   

  --Milyarder Carlos Slim dedikoduları yalanladı

  Forbes dergisi tarafından yapılan Dünyanın En Zenginleri listesinde 2009'da en üst sırada yer alan Meksikalı Carlos Slim'e yakın bir kaynak, milyarder işadamının ne The New York Times'taki hissenin oranını artırmayı düşündüğünü ne de Newsweek'i satın almak için görüşme yapmadığını söyledi.

   

  MARKETWATCH

  --ABD borsaları dalgalı bir haftaya hazırlanıyor

  Avrupadaki gelişmeleri yakından izleyen ABD borsalarında bu hafta oynaklığın tıpkı 2008 yılında olduğu gibi üst seviyede olması bekleniyor.

   

  --Posco'dan Daewoo International'a 3 milyar dolarlık teklif

  Güney Koreli çelik üreticisi Posco'nun, uluslararası ticaret ve hammadde faaliyetleri bulunan bir diğer Güney Koreli şirket olan Daewoo International'ın çoğunluk hissesini satın almak için 3.03 milyar dolar tutarında teklifte bulunulduğu belirtiliyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı