Gündem Haberleri

  Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Genel Merkezi açıldı

  A.A
  12.10.2008 - 18:17 | Son Güncelleme:

  Alibeyköy'de yaptırılan Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Genel Merkezi, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, devlet bakanları Nimet Çubukçu ve Mustafa Said Yazıcıoğlu'nun da katıldığı törenle açıldı.

  KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, AB üyeliği adı altında Türkiye'den istenen ilk işin Atatürk ilkelerinden vazgeçmek olduğunu öne sürerek, “Atatürk ilkeleri AB normlarına uymazmış. Neresi uymaz? Atatürk ilkelerinin hangisi sizin nerenize batıyor ki Türk milletinden Atatürk ilkelerinden vazgeçmesi isteniyor?” dedi.

  Denktaş, burada yaptığı konuşmada, törende konuşulanların tatbik edilmesi halinde birlik ve beraberliğin yakalanacağını, ancak bunun uzun ve zor bir yol olduğunu söyledi.

  Her yıl vakıftan kendisine bir takvim gönderildiğini ve o takvimi incelediğinde Aleviler'in gönüllerinin ne kadar zengin olduğunu gördüğünü ifade eden Denktaş, sonra acaba Aleviler'in neden ayrı addedildiğini düşünerek üzüldüğünü kaydetti.

  Denktaş, “Tek bir Allah var hepimiz inanıyoruz. Hazreti Muhammed elçisi, peygamberimiz inanıyoruz. Onun etrafındakilere inanıyoruz. O halde nedir bu ayrılık? Nedir vazifemiz, Kur'an-ı Kerim'in dediklerini yapmak. Kur'an-ı Kerim'de, 'Bana inananlar şunlara ayrılmıştır, bu iyi değildir, bu kötüdür' var mı? Hayır. 'Hepsi bendendir' var. O halde nedir içimizdeki bu ayrılıklar? Bu sınıflara ayrılmalar ne zaman başlamıştır? Bir de bunları düşünmek lazım” diye konuştu.

  “ATATÜRK İLKELERİ”

  “Bugün Türkiye'yi parçalamak için, küçültmek için, askerin elini kolunu bağlamak için dıştan gelen tahrikler var” diyen Denktaş, şöyle devam etti:
  “AB üyeliği adı altında bizden istenen ilk iş, Atatürk ilkelerinden vazgeçmektir. Atatürk ilkeleri AB normlarına uymazmış. Neresi uymaz. Atatürk ilkelerinin hangisi sizin nerenize batıyor ki Türk milletinden Atatürk ilkelerinden vazgeçmesi isteniyor. İstiklal Savaşı'nı Alevi-Sünni, Türk-Kürt birlikte verdik. Bu toprakların insanı olarak, Atatürk'ün önderliğinde düşmana karşı, en büyük kuvvete karşı geldik. Şimdi bu ayrım niye? Kim ayırıyor bizi? Kim çıkardı PKK belasını bu milletin başına? Kimdir destekleyenler? Bunları düşünmeniz lazım. Kendi içimizdeki kardeşlerimizi Türk-Kürt diye ayırmamamız lazım. Bağrımıza basmamız lazım.”

  Rauf Denktaş, törene katılanlara Aktütün Köyü'nde, “Okumak istiyorum” diye ağlayan çocukları görüp görmediklerini de sorarak, “Yüreğiniz yandı mı? Onlara elinizi uzatmak için bir hareket gelişti mi? Sayın TBMM Başkanı Köksal Toptan bir kız çocuğuna sahip çıktı. Hepsine sahip çıkmak lazım. O yerlerde 'Öğretmen yok, hükümet ulaşamıyor' demek olmaz. Bunlara sahip çıkmak insan sevgisi ister. Aleviler'in dünyaya iletmeye çalıştığı şey budur. İnsanı sevmek, memleketin insanını sevmek, ona elini uzatmak” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı