Gündem Haberleri

  Dünya çocukları Başkent’te

  Hürriyet Haber
  21.04.2004 - 11:51 | Son Güncelleme:

  Arınç, TBMM Tören Salonu'nda TRT Genel Müdürü Şenol Demiröz başkanlığında TRT 26. Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamında 30 ülkeden Türkiye'ye gelen çocuk temsilciyi kabul etti.

  TBMM Başkanı Bülent Arınç, ''Meclis Başkanı olmaktan memnun musunuz?'' diye soran bir çocuğa, ''İç güveyisinden hallice'' yanıtını verdi.

  Bülent Arınç, kabul sırasında yaptığı konuşmada, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 84 yıl önce Meclis'in açılış gününü çocuklara armağan ederek bu günü ölümsüzleştirdiğini söyledi. Türkiye'nin bu bayramla bütün dünyaya ''Çocuk yüzü kadar saf ve temiz'' bir barış mesajı verdiğini kaydeden Arınç, Türkiye olarak bunun onurunu duyduklarını bildirdi.

  23 Nisan'ın bütün dünyada çocuk bayramı olarak kutlanması için BM'ye başvuruda bulunmayı düşündüklerini belirten Arınç, ''Böylece tüm dünyanın aradığı barışı çocuklar eliyle yakalayacağımızı umuyorum'' dedi.

  TBMM Başkanı Arınç, konuşmasının sonunda tüm çocuklara kendi dillerinde ''Hoşgeldiniz'' diye seslendi. Arınç, ''En uzun hoşgeldiniz'' olan Gürcüce sözcüğü telaffuz ederken zorlandı.   
   
  ÇOCUKLARIN HEDİYELERİ
     
  Konuşmanın ardından geleneksel kıyafetli çocuklar sırayla TBMM Başkanı Arınç'a ülkelerini simgeleyen hediyeler sundular.

  Konuk çocuklar ile evsahibi Türk çocuklarını yanaklarından öpen Arınç, her birine birer cüzdan hediye etti. Çocuklar Arınç'a, tablo, kitap, çeşitli maketler, örtüler hediye ettiler. Gürcistan'dan gelen çocuğun hediye ettiği kılıçla basın mensuplarına poz veren Arınç, Meksikalı çocuğun verdiği tekilayı bir foto muhabirine hediye edeceğini söyledi.

  Arınç, Kırgız çocuğun hediyesi olan şapkayı başına takarak poz verdi. TBMM Başkanı Arınç, Bosna Hersek'li çocuktan Mostar Köprüsü'nü gösteren resmi alırken de ''Köprünün ilk taşını koymak bana nasip oldu'' dedi.
     
  GAZETECİLERE SÜRPRİZ
     
  Arınç'ın çocuklarla görüşmelerinin sona ermesinin ardından ''Şimdide Sayın Başkanımızın gazetecilere bir sürprizi var'' anonsuyla birlikte Cumhuriyet'in ilk yıllarından bu yana gazetecilerin giydiği kıyafetleri giyen ellerinde eski fotoğraf makineleri bulunan bir grup çocuk ortaya çıktı.

  Erken Başarı İlköğretim Okulu öğrencileri TBMM Başkanı Arınç'ı soru yağmuruna tutarken ellerindeki eski makinelerle kendilerini izleyen gazetecilerin fotoğraflarını çektiler.

  Bir çocuğun ''Mesleğinizi keyifli buluyor musunuz?'' sorusuna, ''Sizinle birlikteyken başkanlık yaptığım dönemin en güzel, en keyifli günlerinden birini yaşıyorum'' karşılığını veren Arınç, ''Meclis Başkanlığı nasıl bir duygu'' sorusunu önce ''Güzel bir duygu'' diye yanıtladı.

  Ardından bir başka çocuğun ''Meclis Başkanı olmaktan memnun musunuz?'' sorusu üzerine Arınç, ''İç güveyisinden hallice'' dedi.

  Bir çocuğun küçüklüğünde hayal ettiği mesleği sorması üzerine Arınç, ''Çok küçükken değil, çünkü çok küçükken çocuklar şoförlük gibi gördükleri her mesleğe özenir, ama sonra kaymakam olmak istedim. Tam olacakken avukat oldum, sonra da buraya geldim'' diye konuştu.

  TBMM Başkanı Arınç, ''Mustafa Kemal Atatürk'ün görevini üstlenmek nasıl bir duygu?'' sorusunu, ''Büyük bir duygu. O'nun taşıdığı sorumluluğu taşımak, milletimizin Meclis Başkanı olmak güzel bir duygu'' diye yanıtladı.

  Arınç çocukların diğer soruları üzerine, günde 9 saat çalıştığını,''3 öğün yemek yiyebilmek için özen gösterdiğini'' ve evinde bir muhabbet kuşu beslediğini anlattı.

  Arınç ''Gazeteci çocuklar''a da kalem armağan etti. 
     
  DANSLARI BÜYÜK İLGİ TOPLADI


  23 Nisan Çocuk Şenliği'ne katılmak üzere Türkiye'ye gelen çocuklar, Ankara'daki çeşitli parklarda gösteriler sundu. Batıkent'teki Vedat Dalokay Parkı'nda, bölgedeki okullardan gelen öğrencilere keyifli anlar yaşatan misafir çocuklar danslarıyla büyük ilgi topladı.

  Vedat Dalokay Parkı, Altınpark ve Ümitköy Galeria'da dönüşümlü olarak gösteriler sunan çocuklar, dans gösterilerinin ardından Türk çocuklarıyla hatıra fotoğrafı çektirdiler.   

   

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine 29 ülkeden çocuklar katılıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı