Gündem Haberleri

  Dünya basınından manşetler- 9 Aralık

  Planet/Ekonet
  09.12.2009 - 11:00 | Son Güncelleme:

  İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Ayalon, Türkiye’nin Hizbullah’ın İsrail hedefleri üzerine düzenleyeceği bir saldırıyı önlediğini belirterek Türkiye’ye teşekkür etti.

  --Türkiye İsrail hedefleri üzerine düzenlenecek bir saldırıyı engelledi (Haaretz)

  İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Ayalon, Türkiye’nin Hizbullah’ın İsrail hedefleri üzerine düzenleyeceği bir saldırıyı önlediğini belirterek Türkiye’ye teşekkür etti.

   

  Haaretz gazetesinin savunma makamlarına dayandırdığı haberine göre saldırı Hizbullah’ın üst düzey isimlerinden Imad Mughniyeh’nin Şubat 2008’de Şam’da otomobiline konan bombanın patlaması sonucu ölümünün intikamını almak için düzenlenecekti. Hizbullah suikasttan dolayı İsrail'i sorumlu tutuyordu.

   

  Haaretz’de “Türkiye’de yapılması planlanan saldırı bir ay kadar önce ortaya çıkarılmış, Türk basını ABD ve İsrail hedefleri üzerine düzenlenecek bir saldırıyla ilgili uyarı yapmıştı. Türkiye’den gelen haberler Hizbullah’ın İran güvenlik ajansları işbirliğiyle İran ajanlarını ülkeye turist görünümüyle yerleştirdiği yönündeydi” ifadelerine yer verildi.

   

  Bu Mughniyeh’nin ölümünün intikamını almak için yapılan üçüncü saldırı planıydı. Bu yılın başlarında Hizbullah Azerbaycan’daki İsrail büyükelçiliğine bir saldırı planlamış ancak yerel güvenlik güçleri saldırıyı açığa çıkarmış ve grup üyeleri tutuklanmıştı.

   

  Daha sonraki dönemde ise Mısır’da bir grup Hizbullah ajanı tutuklanmış ve turistik bölgelerde İsraillileri takip etmek ve Süveyş Kanalı’ndan İsrail gemilerinin geçişlerini kontrol altında tutmakla suçlanmışlardı.

   

  Geçtiğimiz ay, FBI Direktörü Robert Mueller Ankara’yı ziyaret etmiş ve ülkeye girip çıkan teröristlerin izlenebilmesi için Türkiye’nin biyometrik veritabanına girme talebinde bulunmuştu.

   

  İsrail, Hizbullah’ın, yeni bir Lübnan-İsrail savaşı başlatmadan uzaktaki bir İsrail hedefi üzerine saldırı düzenlemek istediğine inanıyor.

   

  Lübnan’dan gelen bilgiler İran ve Hizbullah arasında aracılık yapan Mughniyeh’nin yerine kimsenin geçmediğini ve Hizbullah lideri Hasan Nasrullah’ın İran Devrim Muhafızları’nın Kudüs kolundan bir subayla çekişme yaşadığını belirtiyor. Bu durum Hizbullah operasyonlarında İran’ın ağırlığının artığına işaret ediyor.

   

  DIŞ BASINDA TÜRKİYE

  THE NEW YORK TIMES

  --Türkiye Kürt partisini kapatmayı düşünüyor

  Anayasa Mahkemesi Salı günü Parlamento’daki Kürt yanlısı tek partinin kapatılma davasının görüşmelerine başladı. Dava ülkedeki demokratik açılım sürecine darbe vuruyor.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">FINANCIAL TIMES

  --Rum kesimi Türkiye’nin AB üyeliği için ek engeller çıkardı

  Kıbrıs Rum Yönetimi liderleri, Türkiye Kıbrıs sorununda tavrını değiştirmezse beş başlıkta daha müzakerelerin başlamasını onaylamayacaklarını duyurdu.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">BLOOMBERG

  --Kıbrıs Rum Yönetimi veto tehdidini genişletti, Türkiye yeni engellerle karşı karşıya

  Kıbrıs Rum Yönetimi’nin veto tehdidini genişletmesi AB’nin bugün yaptığı üyelik sürecinin hala sürdüğü açıklamasına zarar verdi. Ancak AB, Türkiye’nin Rum Yönetimi’ne uyguladığı ticaret ambargosunu kaldırması için her yıl yaptığı çağrıyı yeniledi.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">AGENCE FRANCE PRESSE

  --AB Türkiye’nin Kıbrıs’taki tavrını eleştirdi

  Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye’ye giden mesajın ilerlemelerin altını çizip başarısızlıkları eleştirerek dengeyi tutturduğunu söyledi.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">FOREIGN POLICY

  --Türkiye-AB gerginliğinde ufukta barış görünmüyor

  Türkiye’nin üyelik süreci, sürmekte olan Kıbrıs müzakerelerinden beklenmedik bir destek almadıkça, AK Parti ya da AB Ankara’nın üyelik sürecini yeniden canlandırmak için büyük adımlar atmayacak.

   

  --Ortadoğu’nun en ilginç insanı

  Türkiye’nin geniş bir alanda iyi ilişkiler kurma çabası eski savaş alanlarından uzakta, kıyıda kalmış bir ülkenin diplomatik etkinliğini artırma isteği düşünüldüğünde mantıklı görünüyor.

    

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE ASSOCIATED PRESS

  --Türkiye’de mahkeme Kürt yanlısı partinin kaderini tayin edecek

  Kürt Fırat Haber Ajansı, PKK’dan “Kürt halkının varlığı için direnmek ve mücadeleyi bir adım ileri taşımaktan başka şansı yoktur” açıklaması geldiğini bildirdi.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">HAARETZ

  --Ayalon: Türkiye Hizbullah’ın İsrail hedeflerine intikam saldırısı düzenlemesine engel oldu

  Savunma kaynaklarına göre saldırı şubat 2008’de Şam’da otomobiline konan bir bombayla ölen üst düzey Hizbullah üyesi Imad Mughniyeh’in öldürülmesinin intikamını almayı amaçlıyordu. Hizbullah suikasttan İsrail’i sorumlu tutuyor.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">JEWISH TELEGRAPHIC AGENCY

  --Obama Türkiye’nin liderini İsrail konusunda eleştirdi

  Bir ABD yetkilisinin JTA’ya yaptığı açıklamada Barack Obama’nın Erdoğan’la yaptığı görüşmede Erdoğan’ın İsrail karşıtı söyleminin Türkiye’nin geçmişte başarıyla liderlik ettiği bir sorundaki etkinliğini azalttığını ifade etti.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">FOREIGN AFFAIRS

  --Türkiye’nin dış politikası nasıl okunmalı?

  Türkiye’nin kültürel politikalarının ve dış politikası Balkanlar’dan Çin’in batısına kadar ulaşıyor. Türkiye’nin Avrupa ve Ortadoğu’daki tartışmalardaki rolü gün geçtikçe artıyor.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">WASHINGTON INSTITUTE

  --PKK’nın narko-terörizmiyle başa çıkmak

  BM Güvenlik Konseyi’nde uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili yapılan tartışmalar PKK’nın narkotik faaliyetlerinin önüne geçilmesi için kurulması gereken ABD-Türkiye işbirliğini başlatmak için doğru bir nokta olabilir.

   

  DÜNYA BASINI

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE NEW YORK TIMES

  --İklim anlaşmasının bedeli büyük olacak gibi görünüyor

  Eğer müzakereciler Kopenhag’da yapılan iklim görüşmelerinde bir anlaşmaya varabilirlerse, yaşanacak küresel değişikliklerin maliyeti önümüzdeki birkaç on yıl içinde trilyonlarca dolara ulaşacak.

   

  --İran’daki protestolar ikinci gününe girdi

  Tahran’ın polis şefi çatışmalarda 204 kişinin tutuklandığını, polis ve öğrenciler arasındaki gerginliğin sürdüğünü ifade etti.

   

  --Bağdat’ta yaşanan patlamada pek çok kişi öldü, Irak’ın seçim takvimi belli oldu

  Hükümetin genel seçimleri için Mart ayını belirlediği gün Bağdat’ta patlayan beş bomba en az 121 kişinin ölümüne sebep oldu.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE WASHINGTON POST

  --Fransa’dan Müslümanlara bir mesaj geldi

  Ülkede göçmenlere karşı huzursuzluğun arttığı bir dönemde Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Fransız halkına müsamaha çağrısı yaparken ülkeye gelen Müslümanları tarihi değerleri kucaklamaya ve ibadetlerinde “aşırılıktan ve provokasyondan” kaçınmaya davet etti.

   

  --Obama istihdam artırma planını açıkladı

  Obama ülkede yaşanan istihdam krizine karşı alınacak önlem planını açıkladı. Planın ana hatlarında vergilerin kısıtlanması ve kredi akışının kolaylaştırılması var.

   

  --İran’da protestocuların üzerindeki baskı artıyor

  Besiciler üniversiteyi bastı, “Bugünden sonra kimseye şefkat göstermeyeceğiz” dedi.

   

  THE WALL STREET JOURNAL

  --Obama savaşın ortasında barış ödülü alacak

  ABD Başkanı Barack Obama, karşılıklı anlayış temalı bir konuşmayla Nobel Barış Ödülü’nü alacak olsa da ülkesi Afganistan’da savaşmaya devam ediyor.

   

  --Ülkelerin sıkıntıları iyileşmeyi riske sokuyor

  Dünyada bazı ülkelerin ekonomilerine yönelik endişeler,Salı günü finans piyasalarını etkiledi. Birçok ülkenin kredi notunun düşürülmesi, küresel ekonomik iyileşmenin kırılganlığını koruduğunu gösterdi.

   

  --Irak’taki saldırılarda 127 kişi hayatını kaybetti

  Irak hükümetinin uzun zamandır ertelenen seçim kararını almasından birkaç gün sonra Bağdat’ta yaşanan bombalama olaylarında en az 127 kişi hayatını kaybederken, yaklaşık 500 kişi yaralandı.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE GUARDIAN

  --Kopenhag görüşmelerinde kaos yaşanıyor

  Fakir ülkeler Danimarka’nın zengin ülkelerin gücünü daha da artıran taslak anlaşmasının basına sızmasıyla öfkelendi.

   

  --Irak bombalı saldırının suçunu İslamcılara attı

  Irak Başbakanı Bağdat’ta yaşanan dört patlamada 110 kişinin ölmesini Baasçılar ve militanlar arasındaki alışılmadık ittifaka bağladı

   

  --Sarkozy İsviçre’deki minare yasağını savundu

  Fransa Cumhurbaşkanı ülkedeki Müslümanların “ketum” bir din anlayışı benimsemelerini istedi.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">FINANCIAL TIMES

  --Fransa’da ulusal kimlik krizi tedirginlik yaratıyor

  Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransız olmanın ne anlama geldiğini kamuoyu tartışmasına açarak, ülkedeki ulusal kimlik sorununa çözüm bulmak istiyor.

   

  --Yunanistan’ın kredi notu düşürüldü

  Yunanistan’ın kredi notu, ülkenin kötüye giden kamu finansına dair korkuların artmasının ardından Euro Bölgesi’nin en düşük seviyesine indirildi. Bu beklenen bir gelişme olsa da kredi derecelendirme kurumu Fitch’in ülke borcu görünüm notunu BBB+’ya indirmesi herkesi şaşırttı.

   

  --İran muhalefet lideri Musevi tehdit altında

  Tahran mahkemesi, ülke rejimine karşı çıkanlara karşı daha sert yaptırımlara gidileceği tehdidinde bulunurken, hükümet, kendi davranışlarını eleştiren medyaya karşı kısıtlamalarını arttırdı.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"><ı style="mso-bidi-font-style: normal">HAARETZ

  --ABD: Kudüs’ün kaderi İsrail ve Filistin’e bağlı

  İsrailli yetkililer, İsveç’in Kudüs’ü bölme kararı için “Barış IKEA mobilyasına benzemez” yorumunu yaptı.

   

  --Mısır kaçakçılığı durdurmak için Gazze sınırına demir duvar örüyor

  Gazze’de kaçakçılık vakaları artarken, Mısırlı kaynaklar ülkenin bu sorunun önüne geçmek için sınıra 10 km uzunluğunda bir duvar öreceğini açıkladı.

   

  --Türk askerleri İsrail’i hedef alan Hizbullah saldırılarını önledi

  İsrail Savunma Bakanlığı’ndan kaynaklar, saldırının Hizbullah örgütünün önde gelen isimlerinden Imad Mughniyeh’in öldürülmesinin intikamını almak için planlandığını belirtti.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG

  --Volkswagen Suzuki'den hisse alıyor

  Alman otomobil devi Volkswagen, Japonların binek otomobil üreticisi Suzuki'den hisse alacak. Suzuki ile stratejik bir ortaklığa gidecek olan Volkswagen ilk aşamada bu şirketin yüzde 19.9 hissesine sahip olacak. Volkswagen bu ortaklıkla dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota'yı yakalamayı hedefliyor.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">DIE WELT

  --Holbrooke'dan acı Afganistan bilançosu

  ABD doğrudan olmasa da Almanya'dan Afganistan'daki savaşa daha aktif katılmasını istedi. Çarpıcı açıklama ise ABD'nin Afganistan özel temsilcisi Richard Holbrooke'dan geldi. Holbrooke, "Savaşın dokuzuncu yılında her şeye baştan başlıyoruz" dedi. Holbrooke Irak'ın işgal edilmesinin ise "büyük bir hata" olduğunu itiraf etti.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">SUEDDEUTSCHE ZEITUNG

  --Merkel tek başına herkese karşı

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ülkedeki bütün önemli uzmanların uyarılarına rağmen vergilerin indirilmesinde diretiyor. Üstelik Merkel akıntıya karşı yüzmekten pek gururlu görünüyor ama akıntı bu defa çok daha sert olabilir.

   

  EKONOMİ BASINI

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> <ı style="mso-bidi-font-style: normal">BLOOMBERG

  --Japon ekonomisi yüzde 1.3 ile beklentinin altında büyüdü
  Japon ekonomisi Eylül'ü de içinde alan üç aylık dönemde şirketlerin harcamalarını kısmasıyla, daha önce tahmin edilen yıllık yüzde 4.8'den çok daha düşük bir oranla, yüzde 1.3 oranında büyüdü.

  -- Hakkında çıkan haberlerin ardından Tiger Woods reklamları TV'lerden çekildi
  Medya araştırmaları şirketi Nielsen Co.'nun verdiği bilgiye göre, ünlü golf oyuncusu Tiger Woods'un oynadığı televizyon reklamları, hakkında çıkan evlilik dışı ilişkileri olduğu haberlerin ardından yayından kaldırıldı.

  --Çin'de 2010’da kredi limitine sınır gelebilir
  Konuya yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, Çin Bankacılık Düzenleme Kurumu 2010 yılında kullandırılacak olan kredi miktarını 7 trilyon yuan (1 trilyon dolar) ile 8 trilyon yuan arasında bir miktara çekmeyi planlıyor.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">CNBC

  --Obama cari açık için teşvik paketinin süresini uzatıyor

  ABD yönetiminin bugün 700 milyar dolarlık canlandırma paketinin süresini gelecek Ekim ayına kadar uzatacağını açıklaması bekleniyor.

   

  --Çin çözüm için zengin ülkelerden daha fazla taviz istedi

  Çin, Salı günü yapılan iklim görüşmelerinde gelişmekte olan ülkelerin ABD, Japonya, Avrupa’dan, sera gazı salınımlarını azaltmasını istediğini dile getirdi.

   

  --HSBC, Royal Bank of Scotland’ın Asya varlıklarını alacak

  The Wall Street Journal bünyesinde finans haberleri yayınlayan Mint gazetesi, Royal Bank of Scotland’ın (RBS) Hindistan’daki yöneticilerinden biriyle yaptığı görüşmenin ardından, HSBC’nin RBS’nin Hindistan, Çin ve Malezya’daki perakende ile küçük ve orta ölçekli şirketlerini satın alacağını açıkladı.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">CNNMONEY

  --ABD tamirat teşviki ev başına 12 bin dolara kadar çıkabilecek
  ABD Başkanı Barack Obama'nın Salı günü sunduğu ekonomiyi yeniden canlandırmayı amaçlayan yeni plan kapsamında, ev sahiplerinin enerji verimliliği sağlayan malzeme ve izolasyon ürünleri kullanması sonucunda 12 bin dolara kadar geri ödeme alabilecek.

  --Altındaki parlaklık sönmeye devam ediyor
  Altın, dolardaki artışın devam etmesine paralel olarak üç gün üst üste değer kaybetti. Altının on fiyatı Şubat ayı vadeli işlemlerde 32 dolar düşerek 1,131 dolara geriledi.

  --Ne toparlanması? Çoğunluk hâlâ resesyondan bahsediyor
  CNN tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları, katılımcıların yüzde 84'ünün hâlâ ABD ekonomisini resesyonda olduğuna inandığını gösterdi. Sonuçlar aynı zamanda iyileşen ekonomik verilere rağmen kötümserliğin artışta olduğunu da ortaya çıkardı.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">FORBES

  --Obama'nın çözülmeyi bekleyen küçük işletmeler sorunu
  Küçük işletmelerin temsilcileri. geçtiğimiz Şubat ayında ekonomik teşviklerden yeterince yardım almadıklarından şikayet ediyordu. ABD Başkanı Barack Obama neredeyse bir yıl sonra şikâyetlere hak verdi

  --EIA 2010'da küresel petrol talebi düşecek dedi
  ABD Enerji Enformasyon Yönetimi (EIA), 2010'da ABD gibi enerji tüketiminde lider ülkelerde zayıf toparlanma yaşanacağını söyleyerek, önümüzdeki yıl için küresel petrol talebini tahminini düşürdü.

  --Fitch'in kararı Yunanistan'ın sorunlarını artırdı
  Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Yunanistan'ın kredi notunu negatif görünümle BBB+ seviyesine düşürdü. Fitch'ten gelen bu karar zaten sorunlarla boğuşan Euro Bölgesi ülkesinin tahvillerinin ve bankacılık hisselerinin değerinde azalmaya yol açarken, euronun da düşmesine neden oldu.

  MARKETWATCH
  --Wall Street'i takip eden Asya borsaları değer kaybetti
  Asya borsaları Wall Street'te yaşanan sert düşüş ve Japonya'dan beklentilerin altında gelen büyüme rakamıyla geriledi.

  --Demokratlar sağlık reformu yasa tasarısında anlaşma sağladı
  Konuyla ilgili gelen haberlere göre, ABD Kongresi'ndeki Demokratlar ücretsiz devlet sigortasını da kapsayan sağlık reformu yasası üzerinde 'geniş çaplı anlaşma' sağladı.

  --Resesyon geri mi geliyor?
  Eğer ekonomik veriler tıpkı karşısında duran kişinin geriye doğru yansımasını gösteren bir ayna görevi görüyorsa, Japonya’dan gelen moral bozan son veriler adeta bir lunapark aynası gibi işleri kötü gösteriyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı