Gündem Haberleri

  Dünya basınından manşetler- 8 Mayıs

  Hürriyet Haber
  08.05.2010 - 09:27 | Son Güncelleme:

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler

  DÜNYA BASINI


  THE NEW YORK TIMES
  --İngiltere’de hükümet süreci kavgaya dönüşebilir

  Muhafazakâr Parti dün İngiltere’de yapılan seçimlerde büyük güç kazandı ancak hiçbir parti parlamentoda hükümet kurmasına yetecek bir üstünlük elde edemedi. Bu durum önde gelen iki partinin arasında bir güç çatışmasına ve belirsizliğe neden olabilir.

  --Taliban’ın Pakistan kolu ittifaklarını artırıyor

  Müffettişlerin ABD’nin New York kentindeki Times Meydanı’na düzenlenmek istenen bombalı saldırıdan şüpheli gördüğü Taliban’ın Pakistan kolunun, etki alanını artırmak için diğer militan örgütlerle gücünü birleştirdiği söyleniyor.

  THE WASHINGTON POST

  --Yatırımcılar borç sorununun yayılmasından endişeli

  Dünya ekonomi piyasalarında üst üste üçüncü günde düşüş yaşanırken, yatırımcılar Yunanistan’da yaşanan borç krizinin bir virüs gibi tüm Avrupa’ya yayılmasından endişe duyuyorlar.

   

  --İngiltere’ye belirsizlik hâkim

  Toparlanan Muhafazakâr Parti’nin, hükümet kurmak için gereken kesin üstünlüğü sağlamayı başaramaması İngiltere’yi belirsizliğe sürükleyebilir.

  THE WALL STREET JOURNAL

  --İngiltere asılı parlamento karşı karşıya

  Çekişmeli geçen İngiltere seçimlerinin ardından Muhafazakâr Parti rakiplerine üstünlük sağladı ancak parlamentoda hükümet kurmak için ihtiyacı olan çoğunluğu elde edemedi.

   

  --Avrupa borsalarındaki düşüş yavaşladı

  Avrupa borsalarındaki kayıplar, Almanya’nın Yunanistan’a acil kredi vermeyi kabul etmesinin ve bankacılık sektöründe yaşanan toparlanmanın ardından yavaşlama gösterdi.

  FINANCIAL TIMES

  --Wall Street’teki düşüş yatırımcıları ürküttü

  Wall Street’te yaşanan panik dolu saatler Cuma günü küresel piyasaları etkilerken, yatırımcılar Yunanistan’ın başkenti Atina’nın sokaklarından gelen yankıların ve İngiltere’deki seçimlerin etkilerini hafifletmeye çalıştı.

   

  --Asılı parlamento piyasalara gölge düşürdü

  İngiltere’de borsalar Cuma günü, yatırımcıların genel seçimlerin belirsizliğe yol açacağı fikrini kabullenmeleri ve küresel piyasalardaki gerilemeyle düşüşünü sürdürdü.

  THE GUARDIAN

  --Cameron, gözünü hükümete dikti

  İngiltere seçimlerinden galip çıkan Muhafazakâr Parti’nin lideri David Cameron, Liberal Demokratların temkinli desteğiyle bugün hükümet kurma amaçlarını hayata geçirmek için. Bu girişim, İngiltere Başbakanı Gordon Brown’ın koltuğunu bırakmaya zorlanması haline geliyor.

   

  --Yunanistan gerilemeden çıkıyor

  İspanya Merkez Bankası tahminleri, kendisini Yunanistan krizinin etkilerinden kaçmaya çalışan ülkeye rahat bir nefes aldırdı.

   

  HAARETZ

  --

  --Clegg’in başarısızlığı İsrail’i rahatlattı

  İngiltere’de kurulacak yeni hükümetin diplomatik yaklaşımının nasıl olacağı belirsiz. Ancak en İsrail karşıtı Başbakan adayı Liberal Demokrat Nick Clegg’in bu koltuğa oturmayacağı kesin.

   

  --Peres’den Mitchell’a: İsrail’in güvenliği birincil öncelik

  İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres, ABD’nin Ortadoğu Özel temsilcisi George Mitchell’a  iki devletli çözüme açık olduklarını ancak İsrail ordusunun Gazze’den çekildikten sonra artan roket saldırılarının dikkate alınması gerektiğini belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı