GeriGündem Dünya basınından manşetler - 31 Ocak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya basınından manşetler - 31 Ocak

Dünya basınından manşetler - 31 Ocak
refid:13642251 ilişkili resim dosyası

İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler

BLOOMBERG
--Peugeot Citroen, Toyota fabrikasında ürettiği en az 90 bin aracı geri çağırdı
 

Avrupa’nın en büyük ikinci otomobil üreticisi PSA Peugeot Citroen, Toyota Motor şirketinin milyonlarca aracı geri çağırmasına neden olan gaz pedalı arızasına benzer hatadan şüphelenilmesi üzerine en az 90 bin aracı geri çağıracak.

Paris merkezli şirketin sözcüsü Jean Marc Sarret, kazalara neden olabilecek gaz pedallarına yönelik alınan kararın, Avrupa genelinde satılan Peugeot 107 ve Citroen C1 modellerinin yüzde 10’unu kapsayacağı, bunun da yaklaşık 100 bin araca denk geldiğini belirtti.

PSA Peugeot Citroen, Toyota tarafından yönetilen Çek Cumhuriyeti’ndeki bir fabrikayı üretim için kullanıyor. Bu fabrikada hey yıl 107, C1 ve Toyota Aygo modellerinden yaklaşık 330 bin araç üretiliyor.

Sarret, hasarlı araçlar için Toyota’nın yürüttüğü geri çağırma prosedürünün aynısını izleyeceklerini belirtirken, hataya neden olan malzemenin tüm araçlarda kullanılmadığını, ancak piyasada bulunan C1 ve 107 modellerinin yüzde 10’unda mevcut olduğunu söyledi.

DIŞ BASINDA TÜRKİYE

EU BUSINESS
--Erdoğan'dan Sarkozy’e sert eleştiri

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’i Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine karşı takındığı muhalif tutum nedeniyle eleştirdi. Cumartesi günü Türkiye’de yayın hayatına başlayan Euronews kanalına bir röportaj veren Erdoğan, AB üyeliğinin “yarım asırdan beri Türkiye için bir rüya” olduğunu belirtti.

 

Ankara, 27 ülkenin oluşturduğu topluluğa girmek için 2005’ten bu yana müzakerelerini sürdürürken, Erdoğan üyelik projesi üzerindeki kararlılıklarını kaldıkları yerden devam ettireceklerini söyledi.

 

Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’i Türkiye’nin AB üyeliğine yönelik muhalif yaklaşımının hatırlatılması üzerine şunları dedi: “Sarkozy bazen mantığın kabul etmediği şeyler söylüyor. Ancak o ne söylerse söylesin biz, tüm AB üyeleri Türkiye’yi istemediklerini söylemedikleri sürece yolumuza devam edeceğiz.”

 

PANORAMA

--Nalbandyan ve Davutoğlu'nun Münih görüşmesi planlanmadı

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Basın Danışmanı Tigran Balayan, ülkenin Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan'ın ne Münih'e bir ziyaret ne de Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmeye yönelik bir takvimi olmadığını söyledi.

 

THE SOFIA ECHO
--Bulgaristan Başbakanı Borissov Türkiye’nin AB üyeliğine destek verdi

Bulgaristan Başbakanı Boiko Borissov meslektaşı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara’da katıldığı ortak basın toplantısında Türkiye’nin reformlarını ve Avrupa Birliği üyeliğine yönelik çabalarını desteklediklerini söyledi. Bulgaristan Başbakanı iki günlük ziyaretinin ilk gününde Erdoğan ile Nabucco projensinin hızlandırılmasına yönelik bir anlaşmaya vardı.

 

Borissov gazetecilere yaptığı açıklamada, Nabucco projesi hakkında Başkakan Erdoğan’dan daha heyecanlı konuşan birisine rastlamadığını ve beri ilerleme göstermeyen projenin devam etmesine katkıda bulunmak amacıyla Erdoğan’ın Nabucco mesajını AB’ye ileteceğini söyledi.

 

Borissov, Bulgaristan’daki etnik Türkler tarafından desteklenen Hak ve Özgürlük Partisi hakkında yöneltilen bir soru üzerine, Türkiye ile olan ilişkilerde hiçbir politik partinin arabuluculuğuna ihtiyaçları olmadığını da söyledi.

 

STANDART NEWS

--Bulgaristan ve Türkiye Nabucco'nun itici güçleri haline geldi

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov İstanbul'da yaptığı açıklamada, "Mevkidaşım Erdoğan ile Bulgaristan ve Türkiye'nin Nabucco projesinin itici gücü olması gerektiği konusunda mutabakata vardık" dedi.

DÜNYA BASINI
THE NEW YORK TIMES

--ABD Basra Körfezi’ndeki füze sisteminin konuşlanmasını hızlandırıyor

Yetkililer, Obama yönetiminin İran’ın Basra Körfezi’ne yönelik saldırı ihtimaline karşı yeni savunma sistemlerinin konuşlandırılmasını hızlandırdığını belirtti.

 

--Temiz enerji yarışında Çin'in liderliği

Yenilenebilir enerjiye yapılacak geçiş Batı dünyasının, şu anda Ortadoğu petrolüne olan bağımlılığına benzer bir durumu ortaya çıkarabilir. Yeni ortamda benzer bir bağımlılık Çin'e karşı oluşabilir.

 

--Toyota geri çağrılan araçlar için onarım planı sunacak

Japon otomobil üreticisi Toyota, küresel çapta milyonlarca aracının geri çekilmesine neden olan gaz pedallarının tamiri için bir onarım planının olduğunu açıkladı.

 

THE WASHINGTON POST

--ABD Basra Körfezi’ndeki müttefiklerine silah satışını artırıyor

Obama hükümeti İran’dan gelebilecek saldırıları önlemek için savunma sistemlerinin geliştirilmesine yönelik sessiz bir çalışma yürütüyor.

 

--Çin’in tavrı endişeleri artırıyor

ABD’nin Tayvan’a silah satma planlarına Çin’in göstermiş olduğu tepki, Batılı hükümetleri ve analistleri endişelendiriyor.

 

--BM gıda dağıtımını genişletiyor

Haitililer, Birleşmiş Milletlerin (BM) Port-au Prince’te kurduğu 16 gıda dağıtım noktasında uzun kuyruklar oluşturuyor.

 

THE GUARDIAN

--Miliband iklim değişikliğine şüpheyle yaklaşanlara savaş açtı

İngiltere Enerji ve İklim Değişikliği Bakanı Ed Miliband, küresel iklim değişikliğine şüpheyle yaklaşan ve“yönlendirici yorumlar” yapanlara karşı uyarıda bulundu.

 

--Yağmur ve fırtına Haiti’yi tehdit ediyor

Bir milyon insanın evsiz kaldığı Haiti’de salgın hastalıklar yayılırken, depremin vurduğu ada ülkesi diğer doğa olayları tarafından da tehdit ediliyor.

 

--Yunanlılar bütçe açığı krizini protesto etti

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, ülkenin 300 milyar euroluk borcuna çare bulmaya çalışırken, artan protestoyla karşı karşıya kalıyor.

 

HAARETZ

--Netanyahu'dan Gazze savaş suçlarına yönelik soruşturmaya destek

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Gazzeli sivillerin İsrailli askerler tarafından hedef alındığı iddialarına yönelik bir soruşturmayı desteklerken, savunma bakanlığı ve İsrail ordusu bu yöndeki araştırmaları engelliyor.

 

--Hamas lideri kalp krizine neden olan ilaçla öldürüldü

Dubai’deki otel odasında öldürülen en üst düzey Hamas komutanı Mahmud Mabhuh’un çantasındaki belgelerin fotoğraflandığı ve odasının kapısına “rahatsız etmeyin” yazısı konduğu belirtildi.

 

--Berlusconi: İsrail’in yerleşim politikası mantıkdışı

Üç günlük gezi kapsamında İsrail'e gelen İtalyan Başbakanı Silvio Berlusconi, bu ülkenin Batı Şeria'daki yerleşimlere yönelik politikasının barışa engel olabileceğini söyleyrek, bunda ısrarcı olmanın yanlış olduğunu söyledi.

 

DIE WELT
--Westerwelle yanlış koltuğa oturdu
Almanya'da koalisyon ortağı Hür Demokratlar (FDP), parti başkanları Guido Westerwelle'nin dışişleri bakanlığı koltuğuna oturarak yanlış yaptığı inancını taşıyor. FDP üyeleri, dışişleri ile meşgul olan Westerwelle'nin hayal ettikleri toplum projesi için yeterli zaman bulamamasından şikayetçi oldu.

 

SUEDDEUTSCHE ZEITUNG
--Vergi kaçıranlar karşısında büyük korkaklık
Almanya'dan vergi kaçırmak için İsviçre'de ikametgahlarını gösteren 1500 kişiyle ilgili bir CD ortaya çıktı. Alman muhalefet partisi Sosyal Demokratlar, CD'de yer alan vergi kaçakçılarının isminin açıklanmasını istiyor. Ancak koalisyon partisi Hristiyan Demokratlar, Hür Demokratlar ve İsviçre, bu isimlerin açıklanmasına karşı. Maliye Bakanı wolfgang Schaeuble ise arada kaldı, ne yapacağını bilemiyor.

 

EKONOMİ BASINI
BLOOMBERG

-ABD'de istihdamın Ocak ayında artması bekleniyor
Ekonomistler ABD'de bu hafta açıklanacak olan rapor öncesinde, 2010 yılına yüksek büyüme oranı ile başlayan ülkedeki istihdamın Ocak ayında artışa geçtiğini tahmin ediyor. İstihdamda Ocak ayında artış yaşandığı takdirde bu son üç aydaki ikinci iyileşme olacak.

 

--Bankacılar ve politika yapıcılar düzenlemeler için Davos'ta ortak nokta buldu
Bankacılar ve politika yapıcılar bir haftadır süren karşılıklı suçlamaların ardından, İsviçre'nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu toplantılarında ortak noktada buluştu. Yapılan açıklamalarda iki tarafında da küresel çapta finansal düzenleme konusunda mutabakata vardığı belirtildi.

 

--ABD Toyota'nın gaz pedalı onarım planına karşı değil
ABD Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, bakanlık, otomobil üreticisi sorunlu gaz pedallarının onarımı için sunduğu plana karşı çıkmıyor. Bu karar Toyota'nın, geri çağrılan milyonlarca aracın tamir edilmesi planı için gerekli izni de vermiş oluyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle