GeriGündem Dünya basınından manşetler - 30 Kasım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya basınından manşetler - 30 Kasım

Dünya basınından manşetler - 30 Kasım
refid:13071945 ilişkili resim dosyası

İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler:

DIŞ BASINDA TÜRKİYE

NEWSWEEK

--Türklerin zaferi

Türkiye ABD’nin Ortadoğu’daki başarısız maceralarının sürpriz kazananı oldu.

 

--Riskli diplomasi

Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ülkesinin bölgedeki artan gücünü tartışıyor.

 

--Geleceğe pencere

Türkiye’nin yeni güçlü dış politikasını şekillendiren Ahmet Davutoğlu hakkında bilmeniz gereken her şey.

 

XINHUA

--Çin’in Sinosteel şirketi Türk piyasasına girmek istiyor

Rekabetçi fiyatları ve artan kalitesiyle Çin’in çelik devi Sinosteel Türkiye’nin çelik piyasasında kendine pay arıyor.

 

NEWS.AZ

-- Alizade: Erdoğan’ın ABD gezisi bizim için önemli

Siyaset bilimci Zerdüşt Alizade Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD gezisinin Azerbaycan-Ermenistan ilişkileri için dönüm noktası olabileceğini belirtti.

 

TRAVEL NEWS GAZETTE

--THY Çin uçuşlarını artıracak

Türk Havayolları Çin ve Türkiye arasındaki ticaret ve turizm patlamasının yarattığı talebi karşılayabilmek için iki ülke arasındaki doğrudan uçuşları artırmayı planlıyor.

 

FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG

--Dört minare ve bir yasak

İsviçre'deki minare yasağı gelecekte 'burkalı İslamlaştırma" korkusunun sembolü olacak. İsviçre'deki aşırı sağcı partiler, minare referandumunda çoğunluğu sağlayarak, yabancı düşmanı politikalarla gelecekte daha önemli başarılara imza atabileceklerini kanıtlamış oldular.

 

DIE WELT

--Minare yasağı Almanya'da da tartışma başlattı

İsviçre'de minare inşa etmek gelecekte yasaklandı. İsviçre'deki referandumun sonucu Almanya'da da yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Almanya'da birçok politikacı İsviçre'de alınan sonuç karşısında endişelerini ve şaşkınlığını dile getirirken, Angela Merkel'in şu andaki hükümetin içişleri politikalarından sorumlu üyesi Wolfgang Bosbach, İsviçre'de alınan sonuç üzerinde ciddi bir şekilde düşünülmesi gerektiği uyarısında bulundu.

 

DÜNYA BASINI

THE NEW YORK TIMES

--Obama Afganistan konuşmasında çıkış stratejisini belirleyecek

Yetkililer, Başkan Barack Obama’nın bu hafta Afganistan’a daha fazla asker gönderme kararını duyuracağı konuşmasında, ABD’nin ülkeden çıkışının takvimini belirleyeceğini de ifade etti.

 

--İran 10 yeni uranyum zenginleştirme tesisinin detaylarını açıkladı

Bu açıklama Batı’yı İran’ın bomba yapmaya bir adım daha yaklaştığına ikna etmek için yapılmış gibi görünüyor.

 

--Arap Emirlikleri Dubai krizini bankalara verdiği sözlerle sınırlandıracak

Birleşik Arap Emirlikleri geçtiğimiz yıl kredilerin donmasına sebep olan güven krizinin bir kez daha yaşanmasına engel olmak için Dubai bankalarına borç vereceğini duyurdu.

 

THE WASHINGTON POST

--ABD Pakistan’a yeni rol teklif etti

ABD müttefiki ile sadece askeri alanda daha fazla işbirliği değil, ekonomik ortaklık kurmayı da düşünüyor.

 

--İran uranyum zenginleştirme çabalarını artırıyor

Tahran’ın 10 yeni nükleer santralin planlarını açıklaması İran’ın nükleer silan üretmek istediği yönündeki korkuları artırabilir.

 

--ABD’nin en iyi öğrencileri farklı yollara saptı

Durgunluk dolayısıyla daha tedbirli olan başarılı öğrenciler artık üniversitelerdeki lisans eğitimi yerine iki yıllık kolejleri tercih ediyor.

 

THE WALL STREET JOURNAL

--İsviçre minare yasağını onayladı

İsviçreli seçmenler hükümete karşı koyarak, camilere yeni minareler yapılmasını reddetti. Bu kararla Müslümanların İsviçre'nin menfaatlerine karşı tepki vereceği korkusunu tırmandı.

 

--Rusya tren saldırısını araştırıyor

Rusya, geçen gün meydana gelen ve yetkililerin terörist saldırı olarak adlandırdığı tren bombalama olayı ile ilgili ipuçlarını soruşturmaya devam etti.

 

--Meydan okuyan İran nükleer planlarını genişletiyor

İran, Pazar günü yaptığı açıklamada nükleer programında büyük çaplı genişlemeye gideceğin açıkladı ve Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması'ndan çekilmekle tehdit etti. İran'ın ortaya koyduğu bu tavır ülkenin uluslararası kamuoyu ile yaşadığı soğukluğu ciddi şekilde artırma tehlikesi taşıyor.

 

FINANCIAL TIMES

--BAE borsaları haftaya sert düşüşle başladı

Dubai'de yaşanan borç erteleme endişesiyle ülkeden çıkış hazırlığı yapan yerel ve yabancı yatırımcılar, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki hisselerin haftanın ilk seansında sert düşüş yaşamasına neden oldu.

 

--30 finansal kurum sistemik risk listesinde

Financial Times'ın elde ettiği bilgiye göre, düzenleyici kurumlar uluslararası denetleme faaliyetleri kapsamında aralarında sigorta şirketleri Axa, Allianz, Aviva, Aegon gibi şirketlerle birlikte İngiltere, Kıta Avrupası, Kuzey Amerika ve Japonya'dan 24 bankanın da bulunduğu 30 kurumla sistemik risk listesi oluşturdu.

 

--Hindistan'daki büyüme beklentilerin üstünde geldi

Hindistan'da, Temmuz - Eylül dönemini kapsayan çeyrekte gayrisafi yurtiçi hasıladaki (GSYİH) büyüme geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 7.9 büyüme gösterdi. Büyüme rakamı alınan teşvik önlemleriyle artan talep ve üretim faaliyetlerine dayanılarak yapılan tahminlerden daha iyi geldi.

 

HAARETZ

--İsrail ve Hamas Şalit anlaşmasıyla ilgili konuşmama kararı aldı

İsrail anlaşma koşulları çerçevesinde 980 tutukluyu serbest bırakacak. Serbest bırakılacakların isimleri medyadan gizleniyor.

 

--Hamas’ın Gazze’deki etkisi büyüyor

Hamas, Şalit anlaşmasının geçen kış İsrail’in Gazze üzerine yaptığı operasyonun etkilerinden kurtulmasını sağlayacağını umuyor.

 

--İsrail’in Sudanlı mültecileri geri göndermesi BM’yi kaygılandırdı

Birleşmiş Milletler Mısır sınırını geçerek ülkeye gelenlerin geri gönderilmesiyle ilgili olarak Yüksek Mahkeme’ye bir teklif sundu.

 

BLOOMBERG

--BAE Dubai'nin borç ertelemesinin ardından kredi koşullarını kolaylaştırdı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası, Dubai World'ün olası temerrüte düşme ihtimaline karşı ülkede faaliyet gösteren yerel ve uluslararası bankaların 'arkasında durduğunu' söyleyerek, bankalara kaynak sağlamadaki koşulları kolaylaştırdığını açıkladı.

 

--Vadeli Yen işlemleri müdahalenin yetersiz olduğunu işaret ediyor

Japonya Maliye Bakanlığı'nın yenin dolar karşısında 14 yılın zirvesine çıkmasından sonra bu trendi durduracak 'her türlü şeyi yapacağını' açıklamasına rağmen, vadeli piyasalarda işlemciler yenin yükselmeye devam edeceğine oynuyor.

 

--Abu Dabi yardımı Dubai'ye finans merkezi özelliğini kaybettirebilir

Ekonomistler ve analistler, borç batağındaki Dubai'nin petrol zengini Abu Dabi'den yardım aldığı takdirde bölgesinin finans merkezi olma özelliğini kaybetme riski ile karşı karşıya olduğunu söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle