Gündem Haberleri

  Dünya basınından manşetler - 3 Mayıs

  Planet/EkoNet
  03.05.2010 - 10:27 | Son Güncelleme:

  Dün ABD’yi ayağa kaldıran bombayla ilgili tartışmalar sürüyor. Taliban’ın Pakistan’daki güçleri saldırıyı üstlendi ancak New York Polisi bir bağlantı olduğunu reddediyor. Öte yandan dün gece bir araya gelen euro bölgesi maliye bakanları Yunanistan paketi üzerinde anlaştı. Dev kredinin meblağı 110 milyar euro.

  İşte dünyada günün öne çıkan manşetleri:

  CNN: Kayıp liderden Çin ziyareti
  Güney Kore haber ajansı Yonhap, Kuzey Kore’nin hakkında zaman zaman öldü söylentileri yayılan lideri Kim Jong-Il’in Çin de olduğunu duyurdu. Seul ve Pekin’den adı açıklanmayan kaynaklara dayandırılan haberde, Yonhap, Kim’in Pazartesi sabah saatlerinde Dodang şehri üzerinden trenle Çin’e girdiğini ve liman şehri Dalian’a yöneldiğini belirtti.

  Ajansın haberinde Kuzey Kore hükümetinin detayları doğrulamaya çalıştığı belirtildi. Kim’in Çin’e yapacağı ziyaretin Seul ve Washington tarafından uzun bir süredir beklendiğini bildiren Yonhap, bu görüşmelerin sonucunda Kuzey Kore’nin nükleer yayılmanın önlenmesi için yapılan altılı görüşmelere yeniden dönmesinin umut edildiğini ifade etti.

  Kim’in uçmaktan korktuğunu hatırlatan Yonhap, liderin 2000’den beri dört kez Çin’e geldiğini, her seferinde de trene bindiğini söyledi.

  REUTERS: Bombada Taliban şüphesi
  Taliban’ın Pakistan’daki gruplarının İslamcı bir internet sitesinde yayımladıkları mesajla Times Meydanı'na saldırı girişimini üstlenmeleri kafaları karıştırdı. Açıklamada bu saldırının Nisan ayında El Kaide’nin Irak’taki iki üst düzey liderinin öldürülmesinin ve ABD’nin Müslüman ülkelerdeki varlığının intikamını almak için düzenlendiği ifade edildi.

  Ancak New York Polis’inden Raymond Kelly Taliban’ın iddialarını destekleyecek “kanıt olmadığını” söyledi. Bir teröristin illa bir örgüte bağlı olması gerekmediğini söyleyen Kelly, “Tek başına bir kişi de bunu yapabilirdi” dedi.

  Öte yandan polis bombayı hala potansiyel bir terör saldırısı olarak değerlendirmeyi sürdürüyor. ABD Ulusal Güvenlik Bakanı Janet Napolitano olayı “potansiyel bir terörist saldırı” olarak nitelendirdi ancak bunun İslamcı bir grubun işi mi yoksa ülke içinden bir saldırganın işi mi olduğunu netleştirmedi.

  Reuters’a konuşan bir istihbarat yetkilisi, “Şu an itibariyle bu işin arkasında kim olduğunu bilmiyoruz” dedi. Bu arada polisin elindeki video kayıtlarından saldırganın kimliğinin tespit edilebileceği ifade ediliyor.

  YEDIOTH AHRONOTH: Görüşmeler Çarşamba günü başlıyor
  İsrail ve Filistinliler arasındaki yakınlaşma görüşmeleri Çarşamba günü başlıyor. ABD’nin Ortadoğu özel temsilcisi arabuluculuğunda yapılacak görüşmelere İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun bizzat katılacağı ifade edildi.

  Görüşmelere çok küçük bir heyeti de beraberinde götürmeyi planlayan Netanyahu’nun kamuoyuna muhtemelen bilgi sızdırmalara karşı böyle bir yolu seçtiği ifade edildi. Netanyahu bugün Mısır’a giderek Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’le görüşecek.

  Ticaret, Sanayi ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer’in de katılacağı görüşmeye basın davet edilmedi. Ancak görüşmenin ana gündeminin yakınlaşma görüşmeleri olacağı ve Netanyahu’nun Mübarek’in desteğini isteyeceği ifade edildi.

  THE NEW YORK TIMES: Obama felaket bölgesi turunda
  ABD Başkanı Barack Obama, Pazar günü Louisiana’ya giderek petrol felaketinin etkilerini yerinde inceledi. Cumhuriyetçilerin eleştirileri seslerinin yükseldiği bir dönemde Başkan, bu durumun “muhtemelen daha önce hiç görülmemiş boyutlarda bir felaket” olabileceğini söylerken, gereken her şeyin yapılacağının garantisini verdi. BP yetkilileri de kuyuyu kapatmak için yaptıklarını detaylarıyla kamuoyuna açıkladı.

  ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, petrol sızıntısının önümüzdeki iki günde Alabama ve Florida sahillerine yayılabileceğini ve Louisiana’nın güneydoğu ucundaki Chandeleur Adaları’na ulaşabileceğini duyurdu.

  BP yetkilisi Bob Fryar, üç çatlaktan birinin üzerine bir kapatma vanası takmayı umduklarını, bunun sızıntıyı bir miktar önleyebileceğini söyledi. Ancak en büyük çatlağın bu şekilde kapatılamayacağını söyleyen Fryar bunun için bir engelleme kubbesi kullanmayı planladıklarını sonra da petrolü yüzeye çekmek istediklerini söyledi.

  Fryar bunun için en az altı gün daha çalışmaları gerektiğini hatırlatırken, son çatlak için de benzer bir metot uygulayacaklarını onun için de 10 güne ihtiyaçları olduğunu belirtti.

  BBC: Ünlü yönetmen: ABD beni altın tepside istiyor
  Ünlü yönetmen Roman Polanski sessizliğini bozdu. 33 yaşındayken karıştığı çocuk istismarı olayı dolayısıyla, iadesini isteyen ABD’yi eleştiren Polanski, “Geri dönmemi istiyorlar, böylece beni basına altın tepside sunabilecekler” dedi.

  Fransız filozof ve en büyük destekçilerinden Bernard-Henri Levy’nin yürüttüğü bir internet dergisine konuşan Polanski “Daha fazla sessiz kalamam. California’da hakkımda yürütülen dava adaletsizdir. ABD, 33 yıl önce üzerinde anlaşılan bir konuda bir yargıya varmak değil beni basına altın tepside sunmak istiyor” dedi.

  Polanski Eylül ayından beri İsviçre’de ev hapsinde tutuluyor. Ünlü yönetmen 13 yaşında bir kız çocuğuyla cinsel ilişkiye girip yasaları çiğnemek suçundan ABD’de aranıyor.

  FINANCIAL TIMES: Euro bölgesi noktayı koydu: 110 milyar euro
  Euro bölgesi maliye bakanları Pazar günü Yunanistan’ın iflasa düşmesine engel olmak adına verilecek üç yıllık ve 110 milyar euroluk yardım paketi üzerinde uzlaştı. Böylece güven krizinin İspanya ve Portekiz gibi ülkelere yayılmasının da önüne geçilmeye çalışılacak.

  IMF yetkilileri Yunanistan’a euro bölgesinden ve IMF’den verilecek bu kredileri “görülmemiş büyük bir olay” olarak tanımladı. Paketin detayları dün gece euro bölgesi maliye bakanlarının yaptığı bir toplantıda netleştirildi. Euro bölgesi ülkeleri toplamda 80 milyar euro katkıda bulunacak.

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Bonn’da yaptığı basın toplantısında, Yunanistan paketinin güvenilir ve sürdürülebilir olduğuna inancını dile getirdi. Merkel, “Euronun istikrarını sağlamak istiyorsak bunun tek çözüm olduğuna inanıyorum” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı