Gündem Haberleri

  Dünya basınından manşetler- 3 Kasım

  Planet/Ekonet
  03.11.2009 - 11:49 | Son Güncelleme:

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler:

   

   

  FINANCIAL TIMES

  --ABD’nin değişen tavrı, Abbas’ı yalnızlaştırıyor

  ABD’nin Ortadoğu barış sürecinde değiştirdiği tavrı, hem yurt içi hem de yurt dışından gelen siyasi baskılarla uğraşan Filistin lideri Mahmud Abbas’ı her geçen gün biraz daha yalnızlaştırıyor.

   

  --Almanya'nın rüyası ekonomide birlik yaratmak 

  Almanya birleşmiş bir devlet olarak 20'inci yılına girerken, ülkedeki ekonomi uzmanları doğu ile batı arasındaki uçurumun kısa bir süre içinde yeniden genişleyebilecek olmasından endişe ediyor.

   

  --Ekonominin iyileştiğine dair daha güçlü sinyaller geliyor

  ABD, Asya ve Avrupa’daki ithalatçıların üretimlerini arttırdıklarını açıklaması ve dünya genelinde istihdam oranlarında yaşanan artış, korkunç bir yıldan sonra dünya ekonomisinin iyileşme sürecine girdiğine dair daha güçlü sinyaller veriyor

   

  WALL STREET JOURNAL  

  --IMF Başkanı, iş dünyasını yine uyardı

  Dominique Strauss-Kahn, dünyasını liderlerini koordineli ekonomi politikaları oluşturmaya davet ederken, finans sektörünün yine eski hareketlerini sergilemeye başladığı uyarısında bulundu.

   

  --Demir Perde ülkelerinin endişeleri

  Demir Perde’nin arkasında yaşayan insanların yaşam standartları her geçen biraz daha iyileşirken, vatandaşlar demokrasi, kapitalizm ve modern piyasa ekonomisindeki varlıklarına dair endişeli olduklarını belirtiyor.

  --Ekonomistler yeni bir paradigma peşinde

  2007-2008 finans krizi, ekonomistleri krizin nasıl ortaya çıktığına ve aynı soruınun yeniden yaşanmaması için nelerin yapılması gerektiği konusunda düşünmeye zorlarken, Yale Üniversitesi’nden John Geanakoplos, yeni kurallar ortaya çıkarmak için Shakespeare'in “Venedik Taciri”nden esinleniyor.

   

  THE NEW YORK TIMES

  -Obama, Karzai’yi uyardı

  Yeniden başkan seçilen Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ABD Başkanı tarafından, yeni dönemde hükümetinin meşruluğunu yeniden kanıtlamaya davet edildi.

   

  --İranlı siyasiler, nükleer anlaşmasında yeni bir tutum içine giriyor

  Uzmanlar, İran’ın nükleer anlaşmasını konusundaki kaçamak ifadelerinin uzlaşma taktiği olarak görülebileceği gibi politik kriz tetikçisi olarak da görülebileceğinin altını çizdi.

   

  --Rusya, bir kez daha Votka alışkanlığından kurtulmaya çalışıyor

  Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Rusya insanlarının votka bağımlılığından kurtulmasını istediğini dile getirdi.

   

  WASHINGTON POST

  --Karzai, ABD’nin Afganistan stratejisi için bir engel olabilir

  Yeniden seçilen Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ABD Başkanı Barack Obama’nın Afganistan’daki çabalarını için engel oluşturabilir. Hamid Karzai’nin Afganistan seçimlerinden yeniden zaferle ayrılması, Obama’nın ülkedeki ABD varlığı üzerine yeniden düşünmesine neden oldu.

   

  --Ford, 3’üncü çeyrekte 1 milyar dolar kâr etti

  ABD’de iflası korumasına girmeyen ve hükümet yardımı almayan tek büyük otomobil üreticisi olan Ford, Pazartesi günü 3’üncü çeyrekte 1 milyar dolar kâr ettiğini açıklayarak, gücüne güç kattığını gösterdi ve ABD otomotiv endüstrisinin iyileşmeye başladığına dair umutların yeşermesine neden oldu. Şirketin bu başarısında, kısılan masraflar ve hurda indirimi programının etkili olduğu düşünülüyor.

   

  - İngiltere, kurtardığı İngiliz bankalarını küçültüyor

  İngiltere’nin kurtardığı bankaları küçültme kararı, bazı ekonomi uzmanlarını finansal rekabet açısından ABD’nin de bu trendi takip etmesi gerektiği iddiasını ortaya atmalarına neden oldu.

   

   

  HAARETZ

  --İngiltere ve Fransa, Goldstone raporunu Güvenlik Konseyi’nden uzak tutmaya çalışıyor

  İngiltere ve Fransa’nın ortak girişimi, İsrail ve Filistinlilerin savaş suçu iddialarında birbirlerinden bağımsız olarak incelenmesi gerektiği fikrinde.

   

  --Der Spiegel: Mossad, Suriye’deki bilgisayarlara korsan saldırılarda bulundu

  Der Spiegel’de, Mossad casusluk örgütünün, Suriye’deki İsrail Savunma Kuvvetlerinin 2007’de yıktığı nükleer fabrikaya dair istihbarat toplamak için,fabrikanın bilgisayalarına Truva Atı adı verilen programla saldırdığını iddia etti.

   

  --Abbas, Clinton’a yerleşimi durdurma konusunda çok sert olduğunu belirtti.

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Ortadoğu’da sekteye uğrayan barış konuşmaları sürecini Çarşamba günü Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile tartışacak.

   

  GUARDIAN

  - Batı, Hamid Karzai’ye güç paylaşımı konusunda baskı uyguluyor

  Afganistan Devlet Başkanı, uluslararası kamuoyundan eski rakibi Abdullah Abdullah ile görüşüp, ulusal bir hükümet kurma konusunda her geçen gün biraz daha fazla baskı görüyor.

   

  --Clinton’ın yerleşimlerde İsrail’i desteklemesi Arapları sinirlendiriyor

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın İsrail’in, Batı Şeria’daki yerleşimlerde kendinden daha önce görülmemiş bir şekilde taviz verdiği yönündeki sözleri, Arap camiasının İsrail’e duyduğu öfkeyi artırdı.

   

  -- Nicolas Sarkozy, yaklaşan seçimlerin ışığında ulusal tartışmaları başlatıyor

  Fransız hükümeti, ülkeyi ilgilendiren konular üzerinde üç aylık bir tartışma süreci başlattı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı