GeriGündem Dünya basınından manşetler- 29 Ocak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya basınından manşetler- 29 Ocak

Dünya basınından manşetler- 29 Ocak
refid:13624845 ilişkili resim dosyası

İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler

  

 

--Galler Başbakanı Yahudi Soykırımı gününde “Ermeni Soykırımı”nı tanıdı (PanArmenian)

Britanya'nın bir parçası olan Galler'in Başbakanı Carwin Jones yaptığı açıklamada sözde “Ermeni Soykırımı”nı tanıdı. Böylece Galler Hükümeti Türkiye’nin duruşunu destekleyen Londra’nın politikalarına ters düşmüş oldu.

 

Jones da İngiltere Başbakanı Gordon Brown gibi İşçi Partisi’ne üye. Parti uzun zamandır Türkiye’nin bu konudaki duruşunu destekliyordu.                 

 

Daha önce Galler Millet Meclisi 2002 yılında, Meclis Başkanı da 2007 yılında "soykırım"ı tanımıştı. Son olayın önemi hükümetin de bu kararı tanımış olması.                            

 

Galler’in bu kararı almasının Londra’daki Dışişleri Bakanlığı koridorlarında büyük yankı yaratması bekleniyor.  

DIŞ BASINDA TÜRKİYE

ASIA TIMES

--Zerdari Türkiye ile tren yolu anlaşması yaptı

Türkiye ve Pakistan, İslamabad-İstanbul arasındaki tren yolunun iyileştirilmesi için bu hafta 20 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı. Tren yolu iki ülke arasında ve Avrupa’ya kargo taşımacılığı için kullanılacak.

 

AL-AHRAM WEEKLY

--Türkiye, İsrail’e gol attı

İsrail, Türkiye’den özür dilemeye zorlandığında Soğuk Savaş’ın bitiminden bu yana girdiği en büyük mücadelelerden birini kaybetti. Ancak bu olayın önemi diplomatik çekişmelerden öte İsrail’in ABD’nin bölgesel stratejisi üzerine kurduğu varsayımların sarsılması.

 

NEW VISION ONLINE

--Türk Hava Yolları Entebbe uçuşlarına başlıyor

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Operasyondan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve İslam Konferansı Örgütü zirvesi Türk delegasyonu şefi İrfan Gündüz, Türk Hava Yolları’nın Uganda uçuşlarına başlayacağını duyurdu.

 

AZERBAYCAN BUSINESS CENTER

--Bir grup Türk vatandaşı Azerbaycan’da tutuklandı

Azerbaycan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada dünya çapında aranan bir grup suçlunun Bakü’de tutuklandığı belirtildi. Grubun içinde insan kaçakçılığıyla suçlanan Türk vatandaşları da var.

 

ST. PETERSBURG TIMES

--Türk lokumları

St. Petersburg’da yapılacak Türk filmleri festivalinde ödüllü filmler gösterilecek.

 

JAVNO

--Medya gözlemci kuruluşu IPI Türkiye kararını memnuniyetle karşıladı

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Türkiye’yi ifade özgürlüğünü ihlal etmekten suçlu bulan kararını memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

 

DÜNYA BASINI

THE NEW YORK TIMES

--Sağlık yasası geciken Obama’nın gündemi değişiyor  

Demokratlar, Başkan Barack Obama’nın geçen yıldan kalan birinci önceliği sağlık yasası revizyonuyla ilgilenmeden önce istihdam, bütçe açıkları ve banka düzenlemelerine yönelmeye çalışacak.

 

--İsrail Batı Şeria protestolarına daha sert önlemler alıyor

Sayısız teşkilatçı ve eylemciyi tutuklayan ve şüphelilerin evlerine gece baskınları düzenleyen İsrail ordusu ve güvenlik kuvvetleri, son dönemde protestoculara göz açtırmamaya başladı.

 

--Karzai için savaş planı: Taliban’a el uzat

Londra’da devam eden uluslararası konferansta, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai hem Afganistan hem de ABD için büyük riskler taşıyan hassas bir diplomatik sürece başladı.

 

THE WASHINGTON POST

--Demokratlar geleceğe yönelik planlarda fikir ayrılıkları içinde

Başkan Barack Obama bir yandan önceliklerin gerçekleştirmeleri için Demokratları ikna etmenin yollarını arıyor.  Politikacılar ise atacakları bir sonraki adım konusunda birbirinden farklı önerilerde bulunuyor.

 

--Toyota devreye girmedi

Hasar rapor edilen araçlara rağmen, Toyota bu bozuklukları gidermeye yönelik sistemleri devreye sokmadı.

 

--ABD’den karbon salınımını azaltma sözü  

Obama yönetimi, Perşembe günü yaptığı açıklamada, uluslararası iklim anlaşması kapsamında, 2020’ye kadar sera gazı salınım oranını 2005 seviyesinden yüzde 17 azaltma sözünü verdi.

THE WALL STREET JOURNAL

--Avrupa bütçesi baskıyla karşı karşıya

Avrupa’da bazı ülkeler, Yunanistan için her geçen gün biraz daha büyük bir sıkıntı yaratan borç sorunu dolayısıyla tedirgin olan piyasaları rahatlatmak için, para politikalarını sıkılaştıracaklarını açıkladı.

 

--Bernanke yeniden ABD Merkez Bankası başkanı

Ben Bernanke, ABD Merkez Bankası (Fed) başkanlığındaki iki dönemi için Senato’dan ihtiyacı olan onay oyunu aldı. Bernanke, sıkıntılı günleri geride bırakmış olsa bile hem politika hem de ekonomi çevrelerinden ciddi baskılar görüyor.

 

--Windows 7 Microsoft’un satışlarını artırdı

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Microsoft, tatil sezonunda yeni işletim sistemi Windows 7’ye olan talebin arttığını açıkladı. Yaşanan bu talep artışı, teknoloji sektöründe canlanma umutları doğurdu.

 

FINANCIAL TIMES

--AB son çare olarak Yunanistan’ı destekleyecek

Avrupa Birliği (AB) yetkilileri, Yunanistan’ı borç sorunuyla baş başa bırakmayacaklarını ve Atina’nın artan mali sıkıntılarının Euro Bölgesi’ne zarar vermesine izin vermeyeceklerini açıkladı.

 

-- JPMorgan, küresel kurumsal banka birimi oluşturuyor

ABD’nin önde gelen bankalarından JPMorgan Chase, çok uluslu şirketlere kredi satıp, ticari bankacılık hizmeti vereceği küresel bir bankacılık birimi oluşturuyor. Banka bu şekilde Citigroup ve HSBC’nin rakibi olmaya hazırlanıyor.

 

-- Başbakan yardımcısı Keqiang, Çin’in politikasını savundu

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan ve 2012’de Başbakanı seçileceği öngörülen Li Keqiang, Çin’in uyguladığı para politikalarını savundu.

 

THE GUARDIAN

--BM Taliban’la gizli barış görüşmeleri yapıyor

Taliban komutanlarının Birleşmiş Milletler’den bir özel temsilciyle gizli ön görüşmeler yaptıkları ortaya çıktı.

 

--Ocak ayında konut fiyatları tekrar yükseldi

İngiltere’nin en büyük inşaat şirketi Nationwide yetkilileri, konut fiyatları enflasyonunun gelecek ay iki haneli değerlere çıkması beklendiğini belirtti.

 

--Bernanke ikinci kez Fed Başkanı

ABD Merkez Bankası’nın halihazırdaki başkanı Ben Bernanke’nin ikinci dönem oylamasını Senato’da yüzde 30’a karşı yüzde 70’lik üstünlükle kazanması Obama hükümetinin rahat bir nefes almasını sağladı.

 

HAARETZ

--Hamas: İsrail, Hamas’ın Dubai’deki önemli bir ismini öldürttü

Filistinli radikal İslamcı grup, İsrail’in örgütün Dubai’deki önemli bir komutanını öldürttüğünü söyledi. Söz konusu komutan Mahmud el-Mahbuh, 1989 yılında iki İsrail askerinin kaçırılmasından ve öldürülmesinden sorumlu tutuluyordu.

 

-- Netanyahu: El Fetih tutuklarını serbest bırakacağız

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, ABD ve Mısır’ın Tel Aviv'in Filistinlilerle barış görüşmelerini yeniden başlatma çabaları doğrultusunda talep ettikleri şekilde, yüzlerce El Fetih tutuklusunu serbest bırakacağını açıkladı.

 

--Birleşmiş Milletler’in ikinci Gazze raporu için süre daralıyor

Birleşmiş Milletler Genel Meclisi’nin İsrail'e Gazze Şeridi'ndeki savaşı araştırması için verdiği üç aylık süre dolmak üzere.

 

FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG

--Bankacılar popülist politikalardan endişeli

İsviçre'nin Davos kasabasında Dünya Ekonomik Forumu'nda dünyanın en güçlü insanları bir masa etrafında toplanarak, gelecekten korkularını dile getirdi. Bankacılar, küresel finansal kriz sonrası politikacıların bankacıları suçlayarak popülistlik yaptığını belirtti.

 

DIE WELT

--Taliban barış görüşmelerini kabul edip etmemeyi düşünüyor

Afgan hükümetinin barış için masaya oturması teklifine yakın bir gelecekte Taliban'ın cevap vereceği iddia edildi. Londra'daki Afganistan Konferansı başlamadan önce Taliban ile Birleşmiş Milletler temsilcileri arasında gizli bir görüşmenin yapıldığı iddia edildi.

 

 

EKONOMİ  BASINI

BLOOMBERG

-Asya borsaları düşerken, euro Yunanistan'ın borç endişesiyle değer kaybetti

Piyasalarda devam eden Yunanistan'ın artan borç yükünden kaynaklanan endişeler, ABD'deki istihdam sorunu ve yine ABD, Çin ve Hindistan Merkez Bankalarının ekonomik sıkılaştırma önlemleri alması hem Asya borsalarını aşağıya çekerken, euronun değer kaybetmesine neden oldu.

 

--Bankacılar Davos'ta yeni düzenlemelere tepki peşinde

Brian Moynihan, Oswals Gruebel ve Josef Ackerman gibi Davos'ta bir araya gelen dünyanın en büyük bankalarının başında bulunan yöneticiler, bu sektöre yönelik kısıtlamalar karşısında, düzenleyici kurumlar ve hükümetleri nasıl etkileyeceklerini planlıyor.

 

--Bernanke ikinci döneminde Fed'i savunmak için daha fazla savaşabilir

ABD Merkez Bankası (Fed) başkanlığını ikinci döneminde de yürütmesi için Senato'nun onayını alan Ben Bernanke, 1978 yılında beri yapılan oylamalardaki en çok ret oyunu aldı. Bu, Bernanke önümüzdeki dönemde Fed'i savunmak için daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini ortaya çıkarabilir.

 

CNBC

--Fed Başkanı Bernanke’nin ikinci dönemi onaylandı

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, ikinci dönemi için Senato’dan onay aldı. Böylelikle Bernanke'nin kaderini belirsizliğe iten zorlu bir siyasi mücadele de sonlanmış oldu. 

 

--Papandreu: Yunanistan ekonomisinin yapısal değişikliklere ihtiyacı var

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, ülkenin maddi sorunlarla baş edebilmek için kökten değişikliklere gitmesi gerektiğini dile getirdi.

 

--Japonya’da deflasyon derinleşiyor

Japonya’da tüketici enflasyonu son yıllarda görülen en hızlı oranda düştü. Bu gelişme, Tokyo hükümetinin merkez bankasına, deflasyonla mücadele konusunda baskı yapmasına neden oldu.

 

CNNMONEY

--Obama: 5 bin doları alın istihdam yaratın

ABD Başkanı Barack Obama'nın Cuma günü açıklayacağı istihdam teşvik paketinde, işverenlere, bu yıl içinde yarattıkları her yeni istihdam için 5 bin dolar vergi avantajı getireceği belirtiliyor.

 

--Hedge fonların 2009'daki büyük geri dönüşü

Hedge fonlar tarihlerindeki en büyük kayıpları yaşadıkları dönemi geride bırakırken, 2009 yılında olumlu yönde büyük geri dönüş yaşadı. Fonların bu dönemdeki getirilerini takip eden üç ayrı endeks yüzde 18 ve üzerinde artış gösterdi.

 

--ABD borsaları değer kaybetti

ABD borsaları, Perşembe günü seans sonunda gelen alımların kayıpları azaltmasına rağmen günü ekside kapattı. Teknoloji hisselerinin düşüşünün önemli rol oynadığı gerilemede, ülkedeki istihdama yönelik endişelerde etkili oldu. Dow Jones Sanayi Endeksi 115 puanlık kayıpla yüzde 1.1 oranında geriledi.

 

FORBES

--Papandreu: Euro bölgesini terk etmiyoruz

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, 16 ülkenin oluşturduğu euro bölgesinin en zayıf halkası oldukları ile ilgili eleştirilere rağmen, bu para birimin kullanmayı terk etmeyeceklerini söyledi.

 

--Japonya'dan Toyota'ya tüketici güvenini yeniden kazan baskısı

Japonya Ticaret Bakanı Masayuki Naoshima, son günlerde üretim hatalarından dolayı büyük miktarda otomobil geri çağıran Toyota'nın, tüketici güvenini yeniden kazanması için uyarıda bulundu.

 

--ABD'nin 4'üncü çeyrekte hızlı büyümesi beklenirken endişeler devam ediyor

ABD ekonomisinin 2009'un dördüncü çeyreğinde, büyük olasılıkla son dört yıldaki en hızlı büyümeyi yaşaması bekleniyor. ABD, bu gerçekleştiği takdirde, üst üste ikinci üç aylık büyümesini gerçekleştirecek. Ancak, bu durum ülkenin ekonomisine yönelik endişeleri sonlandırmıyor. 

 

MARKET WATCH

--Asya borsalarındaki değer kaybı artıyor

Asya borsaları, Wall Street'teki kayıpların ardından değer kaybederken, düşüşe teknoloji hisselerinin kötü performansı öncülük ediyor.

 

--Microsoft'un satışlarında büyük artış

Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft'un Aralık'ta sona eren dördüncü çeyrekteki net karı, geçen yılki 4.17 milyar dolara kıyasla artış göstererek 6.66 milyar dolar oldu. Şirketin satışlarından elde ettiği gelir ise yüzde 14 artışla 19.02 milyar seviyesine çıktı.

 

-- ABD'de büyüme hızı son dört yılın en iyisi olabilir

ABD ekonomisinin büyümesi, 2009’un dördüncü çeyreğinde son dört yılın en büyük artışlarından birini ortaya koyma potansiyeli taşıyor.

 

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle