Gündem Haberleri

  Dünya basınından manşetler - 29 Kasım

  Planet/Ekonet
  29.11.2009 - 10:46 | Son Güncelleme:

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler:

   

   

  CENEVRE'Yİ ATEŞE BÖYLE VERDİLER

   

  CENEVRE'Yİ YAKIP YIKTILAR / WEB TV

   

  --Cenevre'de DTÖ karşıtları camları kırdı arabaları yaktı

   

  İsviçre'nin Cenevre kentinde Kapitalizm  karşıtı protestocular banka, dükkan ve kafelerin camlarını kırdı, araçları ateşe verdi.
         
  Organizatörleri arasında sendikalar ve İsviçre Yeşil Partisi'nin de  bulunduğu gösteriye katılanlar, pazartesi günü başlayacak ve 3 gün sürecek Dünya  Ticaret Örgütü (DTÖ) konferansının protesto edilmesini istedi.
         
  Maskeli protestocuların çağrılarıyla kalabalıktan bir grup kent merkezine  yönelerek, şehir otobüs istasyonu yakanlarında 4 aracı yaktı. Bölgeden yoğun  duman bulutu yükselirken, polis de şiddete başvuran göstericileri dağıtmak için  göz yaşartıcı gaz kullandı. Polis açıklamasında, göstericilerin daha fazla zarar  vermesinin engellendiği belirtildi.
         
  Bu arada polis, göstericilerin DTÖ'nün göl kenarındaki karargahlarına  ulaşmasının önlendiğini kaydetti. Polis, ortaya çıkan şiddetle ilgili olarak, 3  bin kişilik kalabalıkta yer alan "siyah blok" diye bilinen 200 kişilik maskeli  grubu suçladı.
         
  Olaylarla ilgili olarak 17 kişinin gözaltına alındığı, havai fişekler,  demir çubuklar, halkalı zincirler, spreyler, somun anahtarları ele geçirildiği  bildirildi.

   

  DIŞ BASINDA TÜRKİYE

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">AGENCE FRANCE PRESSE

  --Türkiye bir yandan AB’yi gözlerken bir yandan azınlıklarla gerginlikleri azaltıyor

  Türkiye ülkede yaşayan azınlıklarla barış yapmak için önemli adımlar atıyor ancak analistler bu yeni açılımın politikalarda önemli bir değişikliğe işaret edip etmediği konusunda bölünmüş durumda.

   

  --Irak boru hattı saldırısından sonra Türkiye’ye petrol ihracatını yeniden başlatıyor

  Irak Petrol Bakanlığı’ndan bir yetkili Cumartesi günü yaptığı açıklamada Türkiye’nin Ceyhan limanına petrol aktarımının Kuzey Irak’taki bir boru hattına yapılan sabotajdan bir hafta sonra yeniden başladığını belirtti.

   

  DÜNYA BASINI

   

  THE NEW YORK TIMES

  --Baskı altındaki Pakistan'ın lideri nükleer silah komutasını devretti

  Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari ani bir politik manevrayla nükleer silahlara komuta etme görevini Başbakanına devretti. Zerdari'nin bu hamlesi yeni bir karışıklığın son işareti olarak görülüyor.

   

  --Fransa kimlik sorunu tartışırken bazıları neden diye soruyor

  Ülkede bazı kesimler Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy tarafından ulusal kimlik için yapılmasını istenen tuhaf ve siyasi tartışmanın amacını sorguluyor.

   

  --Çin'in kapasite fazlasının ortaya çıkardığı tehlikeler

  Çin'in artan kapasite fazlasının hem ülkedeki ekonomik büyümeye hem de Amerika Birleşik Devletleri'nin açıklarını finanse etmesini sürdürmesi için önemli riskler oluşturuyor.

   

  THE WALL STREET JOURNAL

  --Avrupa'da konut fiyatları canlanmaya başladı

  Küresel kriz döneminde Avrupa'da düşen konut fiyatları, yatırımcıların artan risk iştahı, ucuz para ve döviz kurundaki avantajlar sayesinde yeniden canlanarak dengeye oturmaya başlıyor.

   

  --Dubai tedirginliği yayılıyor

  Yüksek borç yüküne sahip olan ülkelerin potansiyel tehlikesi, Dubai'de krizin patlak vermesinin ardından yatırımcılar arasında küresel çapta endişeyi artırdı.

   

  --Honduraslı liderler seçimin soğukluğu bitireceğini umuyor

  Honduras bundan beş ay önce seçim arifesindeyken, bu seçim gerçekleşmediği gibi ülkenin devlet başkanı silah zoruyla ülke dışına çıkarılmıştı. Ülkede seçimler yaklaşırken bu seferki umut ülkeyi yeniden demokrasiye kavuşturmak.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE WASHINGTON POST

  --Yeni gönderilen denizcilerin hedefi Taliban üsleri

  Başkan Obama’nın Salı günü yapacağı konuşmasında yeni savaş stratejisinin ana hatlarını açıklamasının hemen ardından 9 bin ABD askeri güney Afganistan çıkarması için son hazırlıklarını yapmaya başlayacak. Gönderilecek olan askerlerin Taliban’ın kaleleri olarak bilinen bölgelerde Afgan hükümetinden gelen baskılar ve asker yetersizliği dolayısıyla zayıflayan operasyonları yeniden hızlandırması bekleniyor.

   

  --Monsanto’nun piyasadaki hakimiyeti antitröst davasına yol açtı

  Bundan yaklaşık 10 yıl kadar önce bir laboratuarda üretilen bitkiler o günden bu güne çok uzun yol kat ettiler. Bugün Monsanto’nun elindeki patentlere bakılırsa ABD’nin en önemli iki ürününün büyük bir çoğunluğu genleri değiştirilmiş tohumlardan üretiliyor.

   

  --Davetsiz misafirler para istiyor

  Geçtiğimiz hafta Beyaz Saray’daki yemeğe davetsiz olarak katılan Virginialı çiftin televizyon programlarına katılmak için altı basamaklı meblağlar istedikleri bu yüzden CNN’de yayınlanacak olan Larry King Live programına katılımlarının iptal edildiği bildirildi.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">HAARETZ

  --İran nükleer program konusunda işbirliğinden vazgeçebileceğini bildirdi

  Hükümet sözcüsü Ali Larijani yaptığı açıklamada eğer Batı İran’a nükleer programı konusunda baskı yapmaya devam ederse İran parlamentosunun Tahran’ın Birleşmiş Milletler’in nükleer gözlemcisiyle işbirliğini azaltma kararı alabileceğini belirtti.

   

  --İsrail yerleşimlerdeki karakolları boşaltmak için mahkemeden ek zaman isteyebilir

  İsrail hükümeti bu hafta, yerleşimlerin inşasının dondurulması ve bununla ilgili diplomatik gelişmeler ışığında Yüksek Mahkeme’den Batı Şeria’daki ileri karakolların boşaltılması için ek zaman isteyebilir.

   

  --Dubai krizi İsraillileri değil Arapları vurdu

  Arap ülkelerinde İsrailli işçilerin ve İsrail ürünlerinin boykot edilmesi, ülkeyi Dubai krizinin sarsıntılarından korurken, ekonomistler kriz dolayısıyla binlerce Filistinlinin işlerini kaybedebileceğini ifade ediyor.

   

  BLOOMBERG

  --ABD Hazinesi bankalar konut kredisi baskısını artıracak

  ABD Hazinesi 75 milyar dolarlık kampanya kapsamında halktan gelen sorunlu konut kredilerinin yeniden yapılandırılması baskısının, bankalar üzerinde daha etkili olması için çabasını artıracak

   

  --ABD'de iş kayıpları ve üretimde yaşanan düşüşte hafifleme bekleniyor

  ABD'de bu hafta açıklanacak olan veriler öncesinde ekonomistler arasında yapılan bir anket, iş kayıplarının Kasım ayında azalacağını, imalat sanayinin de daha düşük büyüme göstereceğini ortaya koydu.

   

  --Çin'in 2009'daki altın talebi ve üretimi rekor seviyeye çıkabilir

  Dünyanın en büyük altın üreticisi olan Çin'in Altın Birliği'ne göre, ülkede gerek mücevherat tüketimindeki artış gerekse de fiyatlardaki yükseliş sonrası madenlerdeki üretiminin artmasıyla rekor seviyede talep ve üretim görülebilir.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı