GeriGündem Dünya basınından manşetler- 26 Ocak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya basınından manşetler- 26 Ocak

Dünya basınından manşetler- 26 Ocak
refid:13589869 ilişkili resim dosyası

İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler:

 

DIŞ BASINDA TÜRKİYE

HAARETZ

--İsrail Erdoğan’ı anti-Semitizmi körüklemekle suçladı

İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın Ankara-Tel Aviv ilişkileri üzerine hazırladığı raporda Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon’un Türkiye’nin Tel Aviv büyükelçisini ciddi olarak aşağıladığını ancak Ankara’nın da İsrail’le ilişkilerinde sınırı aştığını belirtildi.

 

Kabinenin en kilit yedi bakanına sunulan yedi sayfalık rapor Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı anti-Semitizm’i “dolaylı olarak körüklemek ve desteklemekle” suçladı.         

 

THE WALL STREET JOURNAL

--Türkiye 10 yıl vadeli devlet tahvillerinin satışına başlıyor

Türkiye’de hükümet Salı günü yeni 10 yıl vadeli Türk lirası cinsinden tahvillerin satışına başlıyor. Türk piyasasına yakın bir isimden alınan bilgiye göre bu satış hükümetin iç piyasadaki en uzun vadeli tahvil satışı olacak. Bugüne kadar Türk piyasasında en fazla beş yıl vadeli tahvillerin satışı yapılıyordu.

 

PAN ARMENIAN

--Türkiye Washington’un açıklamasını ciddiye alacak

Ermenistan’ın iktidardaki Cumhuriyetçi Partisi’nin başkan yardımcısı Razmik Zohrabyan “Anayasa Mahkemesi, Ermenistan’ın Ermeni Soykırımı’nın dünya çapında kabul edilmesi politikasından geri adım atmayacağına karar verdi” dedi.

 

AZATUTYUN

--Taşnaklar, ABD’nin mahkemenin kararını övmesini eleştirdi

Muhalefetteki Ermenistan Devrim Federasyonu Pazartesi günü yaptığı açıklamada ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye’yle ilgili kararını memnuniyetle karşılamasını eleştirdi. Parti liderleri ABD’nin Erivan-Ankara arasındaki tartışmada Ermenistan’ın tarafını tutarak, Erivan’ın üzerinde anlaşmaların onaylanması için baskı kurduğunu söyledi. Parti iki ülke arasındaki anlaşmaların Ermenistan’ın Türkiye’ye satılması olduğu görüşünde.

 

HISTORY OF TRUTH

--Ermenistan: ABD’nin açıklaması Türkiye’ye darbe vurmuştur

Ermenistan Cumhuriyetçi Partisi Meclis Grup Başkanı Edward Sharmazanov, ABD’nin, Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin kararını memnuniyetle karşılamasının Türkiye için bir darbe olduğunu söyledi.

 

GLOBAL POST

--Hindistan’ın kriket öfkesi ve diğer diplomatik karışıklıklar

(…) Diplomatik ilişkilerde kalp kırıklıklarının en kalıcı örneklerinden biri Başbakan Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu’nda gördüğü tavır yüzünden hala İsrail’e kızgın olması olsa gerek. Ben de o toplantıdaydım ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in soğukkanlılığını yitirip Erdoğan’a bağırmaya ve parmağını Erdoğan’ın yüzüne sallamaya başladığını gördüm.

 

AGENCE FRANCE PRESSE

--Karzai, Taliban’ın BM’nin kara listesinden çıkarılmasını istedi

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Londra’daki zirve öncesi barış çabaları artarken, Taliban üyelerinin Birleşmiş Milletler’in (BM) kara listesinden çıkarılmasını istedi. Afgan lider Perşembe günü yapılacak toplantıda Taliban savaşçılarının silah bırakması için kendilerine para ve iş verilmesi yönündeki fikrine dünya güçlerden destek arayacak.

 

THE HOLLYWOOD REPORTER

--Marvel, Türk Telekom’la anlaşma imzaladı

Walt Disney’in sahibi olduğu Marvel, Pazartesi günü Türk Telekom’la bir lisans anlaşması imzaladığını duyurdu. Anlaşma kapsamında kısa çizgi filmler, internet ve cep telefonları için çizgi filmler ve Marvel oyunlarının Türkçeleştirilip, yerelleştirilmesi öngörülüyor. Mali detayları açıklanmayan anlaşma kapsamında ayrıca Marvel’in süper kahramanlarının Türk Telekom’un maskotu Can’la ortak maceralara girmesi ve “Türkiye’nin ve Türk kültürünün farklı bir şekilde öne çıkarması” planlanıyor.


DEUTSCHE PRESSE AGENTUR

--Alkol zehirlenmesinden ölen Alman öğrencilerin mahkemesi başlıyor

Türkiye’de bu hafta, Antalya yakınlarındaki bir tatil köyünde alkol zehirlenmesinden ölen üç Alman öğrencinin davası görülmeye başlayacak. Davada, aralarında otelin personel müdürü ve karaborsa içkileri otellere dağıtan şirketlerin yetkilileri de dahil olmak üzere 13 kişi yargılanıyor.


EURONEWS

--Kürtler Çavuşoğlu’nun seçilmesinden dolayı kaygılı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi başkanlığına Mevlüt Çavuşoğlu’nun seçilmesi Türkiye’deki Kürtleri kaygılandırdı. Kürtler, Konsey’in siyasi haklara bağlı kalmasını istedi. -

 

TEHRAN TIMES

--İran tiyatro festivali Türk ve Azeri yönetmenleri ağırlıyor

İran’ın Kültür ve İslami İrşad Bakanı Seyid Muhammed Hüseyini, Pazar günü Azerbaycan ve Türkiye’den gelen tiyatro yönetmenlerini huzurunda kabul etti.

 

 DÜNYA BASINI

 THE NEW YORK TIMES

--Obama iç politika gündemindeki birçok planı dondurmayı düşünüyor

ABD Başkanı Barack Obama, bütçe açığını kapatmaya yönelik ciddiyetini ortaya koyan bir girişimde bulunarak, iç politika gündemindeki bir çok harcama kaleminin üç yıllığına dondurulması çağrısı yapacak.

 

--ABD dijital savaşta caydırıcı çözümler bulmakta zorlanıyor

Federal hükümet ve ordu, sanal âlemdeki saldırılarla baş edebilmek için bir strateji geliştirmekle uğraşırken, düşmanın tanımlanmasındaki sıkıntılar bu görevi zorlaştırıyor.

 

--Bağdat’ta yaşanan patlamalar başkentteki güvenliği sarstı

Bağdat’ta, bir tanesi Batılı gazeteciler tarafından kullanılan büyük otellerin dışında yaşanan üç patlama, seçimlerin yaklaşmakta olduğu Irak’ta tırmanan şiddetle ilgili endişeleri artırdı.

 

THE WASHINGTON POST

--Obama hükümet harcamalarına kısıtlamalar getirmek istiyor

ABD Başkanı Barack Obama’nın, ulusal güvenlik dışındaki federal harcamaları, 3 yıllığına dondurma kararı Ekim ayında yürürlüğe girebilir.

 

--GM elektrikli araçlar yöneliyor

Otomobil üreticisi General Motors elektrikli araçlara yönelme hedefiyle, Maryland’de bulunan White Marsh fabrikasına 246 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

 

--Rapor: El Kaide eylemlerinde kararlı

ABD istihbarat örgütü CIA’in eski bir yetkilisi tarafından hazırlanan bir rapor,

terörist grup El Kaide’nin ABD’ye kimyasal, biyolojik ve hatta nükleer silahlarla saldırmaya kararlı olduğunu ortaya çıkardı.

 

THE WALL STREET JOURNAL

-Obama bütçe harcamalarını dondurmayı önerdi

ABD Başkanı Barack Obama, 447 milyar dolarlık isteğe bağlı hükümet harcamalarının üç yıl boyunca dondurulmasını önermeyi planlıyor. Obama’nın ABD’nin 1,4 trilyon dolara ulaşan bütçe açığını azaltmak için böyle bir öneride bulunduğu söyleniyor.

 

--Yunanistan tahvillerle zaman kazanıyor

Yatırımcıların Yunanistan’ın 5 milyar euroluk, 5 yıl vadeli tahvil ihracına akın etmesiyle, ülke ekonomisi fazlasıyla ihtiyaç duyduğu canlanmayı yaşadı. Tahvil satışının başladığı ilk 3 saatte uluslararası yatırımcılardan 20 milyar euroluk talep geldi.

 

--Arjantin, merkez bankası başkanını tutukladı

Arjantin’de Merkez Bankası’nı kontrol etme konusunda verilen savaş, Kongre’yi harekete geçirdi.Bankanın başkanı Martín Redrado gözaltına alındı.

 

FINANCIAL TIMES

-- Yatırımcılar, Yunanistan tahvillerine akın etti

Yunanistan’ın borç krizine yönelik endişeler, Pazartesi günü yatırımcıların yılın ilk devlet tahvili ihracına akın etmeleriyle birlikte azalmaya başladı. Bu gelişme ile Yunanistan’ın kısa vadeli finansal ihtiyaçları karşılanırken, ülkenin beklenenden daha az sorunla karşılaşacağı düşünülüyor.

 

-- Apple, kârını yüzde 50 oranında artırdı

Apple’ın, dördüncü çeyrekte kârını yüzde 50 oranında artırması, şirketin yeni ürünlere yöneleceğine beklentilerini artırdı. Uzmanlar, Apple’in tablet bilgisayarını piyasaya sürebileceğini düşünüyor.

 

-- Dubai’ye S&P darbesi

Dubai’nin finans piyasalarındaki duruşu, Pazartesi günü kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un Dubai’nin elindeki yatırım araçlarından notunu çekmesini ardından büyük bir darbe aldı.

 

THE GUARDIAN

-- Muhafazakarlâr sınıf savaşını kaybediyor

Guardian ve ICM Araştırma şirketi işbirliğiyle yapılan ankete göre, İngiltere’de nüfusun üçte biri Muhafazakar Parti’yi üst sınıfların partisi olarak görüyor. Ancak Muhafazakarlar, İşçi Partisi’yle aralarındaki farkı yüzde 11’e çıkarmayı başardı.

 

--Fransa kısmi başörtüsü yasağını değerlendirecek

Partiler arası komisyon, yüzünü açmayı reddedenlerin kamu hizmetlerini kullanmalarına yasak getirilmesini önerdi.

 

--İngiltere ve ABD Afganistan’da yeni operasyon düzenleyecek

Londra’da yapılan barış görüşmelerinin arifesinde, iki ülke yetkilileri Afganistan’ın Helmand eyaletini Taliban’dan kurtarmaya yönelik bir operasyon düzenleyeceklerini açıkladı.

 

HAARETZ

--İsrail, Gazze savaşına yönelik bir araştırma yapmayı planlıyor

İsrail’in Gazze sınırında verilen savaşa yönelik araştırma yapma kararı alması, ülkenin Goldstone raporuna karşılık vermek istediği yorumlarının yapılmasına neden oldu.

 

--İsrail’in yerleşimleri durdurduğuna kimse inanmamalı

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun, topu Filistin mahkemesine atarak yerleşimleri durdurma soruna çözüm bulma çabası, ABD’lilerin devreye girmesiyle birlikte sonuçsuz kaldı.

--Avrupa İran’a uyguladığı yaptırımları artıracak

İran’ın bir yıl içinde nükleer bomba üreteceği yönündeki haberler, Fransa’nın, Avrupa Birliği’nden ülkeye uygulanan yaptırımları artırmasını istemesine neden oldu.

 

FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG

--Sosyal devlet en dip noktada

Almanya Hartz adı verilen yasayla sosyal güvenlik sistemini yenilemeyi ve kronik işsizleri yeniden çalışma hayatına kazandırmayı hedefliyordu. Ancak bu yasayla umulan başarı elde edilemedi. Şimdi Hessen Eyaleti Başbakanı Roland Koch Almanya'nın daha fazla tasarruf yapması talebinde bulundu. Kronik işsizlere devletin yardım etmemesini istedi.

 

DIE WELT

--Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı bir Türk

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde bir ilk yaşanarak başkanlığa Türk milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu seçildi. Meclisin 318 üyesi 41 yaşındaki Mevlüt Çavuşoğlu'nu, İspanyol Lluis Maria de Puig'in halefi olarak seçti. Çavuşoğlu başkanlık için tek adaydı.

 

 

EKONOMİ BASINI

BLOOMBERG
--Standard & Poor's Japonya'nın kredi notu görünümünü 'negatif'e çevirdi
Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, mali esneklikteki azalmadan dolayı Japonya'nın kredi notu görünümünü 'negatif'e düşürdü.

 

--Kredi notu düşme riski taşıyan şirket ve ülke sayısı arttı
Yunanistan'ın 11.3 milyar dolarlık tahvil ihracı gerçekleştirmesiyle özel sektör tahvillerini getirisinde düşüş meydana geldi. Standard & Poor's yaptığı açıklamada kredi notunda düşme tehlikesi yaşayan şirket ve ülkelerin sayısının 15 ayın en düşük seviyesine gerilediğini söyledi.

 

--Fed, bankalarının rezerv fazlaları faizini yeni gösterge olarak düşünüyor
Bugün itibariyle iki günlük toplantısına başlayacak olan ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri, faiz için yaklaşık 20 yıldır kullandığı göstergeyi değiştirmeyi düşünüyor. Yetkililerden yapılan açıklamaya göre yeni göstergenin bankaların rezerv fazlalarına ödenen faiz olması bekleniyor.

 

CNBC

-- Davos’ta iki aşamalı küresel iyileşme konuşulacak

Çin, Hindistan ve Brezilya gibi gelişmekte olan ülkeler bu yıl küresel ekonomik iyileşmeye öncülük edecek.  ABD, AB ülkeleri ve Japonya’nın ise geri planda kalması bekleniyor.

 

--Obama harcamaları 3 yıl dondurmak istiyor

ABD Başkanı Barack Obama, ülkenin 2011 yılı bütçesindeki ülke içi harcamaları üç yıllığına dondurmak istiyor. Yönetimden yetkililer, bu hamleyle 2020 yılına kadar bütçede 250 milyar dolar tasarruf edilebileceğini söylüyor.

 

--Güney Kore’nin büyümesi yavaşladı

Güney Kore ekonomisinde yaşanan hızlı iyileşme, geçtiğimiz yıl sekteye uğramıştı. Bununla birlikte, ülkenin en büyük ihracat ortağı olan Çin’in Güney Kore’ye bazı kısıtlamalar getirmesi bekleniyor.

 

CNNMONEY
--Apple: iPhone satışları ikiye katlandı
Teknoloji şirketi Apple'ın yeni ürününü tanıtmasına günler kala şirketten gelen açıklamada, geçtiğimiz sene iPhone ve Mac bilgisayarlarının satışında büyük artış yaşandığı ve kârlılığında büyük etki yaptığı belirtildi.

 

--ABD borsaları yeniden yükseldi
ABD borsaları, ülkede bankacılık sektörüne yönelik endişeler ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke'nin ikinci dönem için yeniden seçilme olasılığının değerlendirildiği bir ortamda hafif yükselişler kaydetti. Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0.2 oranında değer kazandı.

 

--Obama isteğe bağlı harcamaları 3 yıl dondurmayı istiyor
ABD yönetiminin önde gelen iki ismine göre, Barack Obama Çarşamba günü gerçekleştireceği ulusa sesleniş konuşmasında, güvenlik dışındaki isteğe bağlı tüm federal harcamaları üç yıllık bir süre için dondurmayı önerecek. Bu planla 250 milyar dolarlık tasarruf elde edilmesi bekleniyor.

 

FORBES
--Dünyanın en zenginleri Davos'ta
İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen yıllık Dünya Ekonomik Forumu toplantılarında bu yıl da dünyanın en zenginlerini bir araya gelecek. Davos'a gelecekler arasında dünya çelik üretiminin dev ismi Lakshmi Mittal ve Bill Gates gibi isimler de bulunuyor.

 

--Obama öğrenci kredilerinde kesintiye gitmeyi planlıyor
ABD Başkanı Barack Obama, yönetim tarafından öğrencilere sağlanan aylık kredilerde kesintiye gitmeyi planlıyor.

 

--2010'da doğrudan yabancı yatırımlardaki toparlanma güçlü olmayacak
Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), doğrudan yatırımlarda 2009 yılında sert düşüş yaşandığını belirtti ve küresel ekonominin  tüm kesimlerinin bu durumdan  etkilendiğinin altını çizdi. UNCTAD aynı zamanda bu doğrudan yabancı yatırımların 2010 yılında yükseleceğini ancak artışın büyük miktarda olmayacağına da işaret etti.

 

MARKET WATCH

--Avrupa borsalarındaki düşüş devam ediyor

Avrupa borsaları Salı günü, madencilik hisselerinde yaşanan düşüşlerin liderliğinde üst üste beşinci seansında da düşüş yaşamaya devam etti.

 

--Çin'de bankalar için daha sıkı dönem başlıyor

Gelen haberlere göre Çin Merkez Bankası, ülkedeki büyük bankaların bazılarından aşırı miktarda kullandırılan krediler için rezerv oranlarını artırmalarını talep ederken, bazılarından ise yeni krediler açmamalarını istedi.

 

--Fed’den hamle beklemek için çok erken

Analistler, bu hafta toplanacak olan ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz oranlarında bir değişikliğe gitmesini beklemiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle