Gündem Haberleri

  Dünya basınından manşetler- 26 Kasım

  Planet/Ekonet
  26.11.2009 - 10:37 | Son Güncelleme:

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler:

  DIŞ BASINDA TÜRKİYE

  FINANCIAL TIMES

  --Türkiye yüzünü doğuya dönüyor

  Avrupa Birliği (AB) adayı ve NATO üyesi Türkiye’nin doğu ve batıya aynı andaki yüzüne dönmesini bir çelişki olarak algılayanlar var. Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni-İslamcı hükümeti bu kişiler arasında değil ve ve bunun bir sebebi olabilir.   

   

  Öncelikle, Türkiye’nin yakın ve güney doğuda istikrarı güçlendirme konusunda açık bir çıkarı var. Dolayısıyla AB'nin de.

   

  Türkiye'nin etki alanını Suriye ve İran'ı da içine alarak genişletiyor olmasının yalnızca istikrarla ilgili olmadığı açık. Kendisini tekrar bir bölgesel güç olarak konumlandıran Türkiye, AB'nin kapılarının Fransa, Almanya ve Avusturya tarafından suratına kapatılmaya niyetli olduğu bir noktada Birliğe alternatifleri olduğunu göstermeye çalışıyor.

   

  Genel olarak AB, son yaşanan gelişmelerden memnun olmalıdır. Avrupa’da koca bir ayağı bulunan Türkiye, aynı zamanda bölgesinin de en başarılı ülkesi.

   

  Laik cumhuriyetin, en azından şu ana kadar, İslami kökleri olan bir iktidar partisi ile uyum sağlama kabiliyeti gösterirken, aynı zamanda da anayasal devrimleri gerçekleştiriyor olması, Arap toplumunun en dinamik kesimlerini büyülüyor. Bu kesinlikle Avrupa ve daha geniş anlamda Ortadoğu için bir kıymet olarak öne çıkıyor.

   

  --Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığını ilan etme şansı

  Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası’nın Ekim ayında İstanbul’da düzenledikleri ve finans liderlerinin bir araya geldiği toplantılarda, Türkiye dünyanın en büyük iki finans kurumunu ağırlamanın gururunu yaşadı.Ancak ülkenin yaklaşık 50 yıl boyunca fon ve tavsiye aldığı IMF’nin koruması altından çıkması çok daha büyük bir gurur kaynağı oldu.

   

  FOREIGN POLICY

  -Batı Türkiye’yi nasıl kaybetti?

  Batı dünyasının Türkiye ile her geçen gün biraz daha kötüye giden evliliği acı bir boşanmaya doğru mu gidiyor?

   

  GULF NEWS

  --Türkiye’nin oynayacak bir rolü var

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın İsrail’in Gazze saldırılarını kınaması Türkiye’nin komşu ülkeleriyle ilişkilerinde yeni bir çağ başlattı.

   

  THE NEW YORK TIMES

  -- Bir eşcinselin ölümünden sonra Türkiye’nin vicdan muhasebesi

  Ahmet Yıldız, İstanbul’daki evinden çıktıktan sonra öldürüldü. Türkiye’de kamuoyunun dikkatini çeken bu olay bir eşcinselin öldürüldüğü ilk töre cinayeti olabilir.

   

  JERUSALEM POST

  -- Washington Türkiye’yi takip ediyor

  ABD’nin önderliğinde başlatılan Filistin-İsrail barış görüşmelerinin yeniden başlaması sürecinde yaşanan sıkıntıların sonucunda, Washington ve Kudüs’ün ilgilerini Suriye’ye kaydırdıkları konuşuluyor. Peki bu sonuç getirecek bir politika mı? İki ülke arasında arabulucu olması için Türkiye’ye sıcak bakıldığı biliniyor.

   

  DÜNYA BASINI

  THE NEW YORK TIMES

  --Obama Kopenhag’a gidiyor

  Beyaz Saray yetkilileri, Başkan Barack Obama’nın sera gazı salınımlarını on yıla kadar 2005 seviyelerinin yüzde 17 daha aşağısına çekilmesini teklif edeceğini dile getirdi.  

   

  --ABD, Afgan savaşı için müttefiklerinden 10 bin asker istiyor

  NATO yetkilileri, ABD’nin birlikteki müttefiklerinin bölgeye, Başkan Barack Obama’nın strateji planında belirtilenden daha az asker göndermek istediğini açıkladı.

   

  --İsrail yeni yerleşimleri durdurmayı teklif etti

  Kamuoyunda uzun süredir yapılması beklenen bu teklif daha önce Filistinlilere sunulmuştu ancak öneriye Kudüs’ün dahil olmadığı gerekçesiyle geri çevrildi.

   

  THE WALL STREET JOURNAL

  --Çin teşviki piyasaları alt üst edebilir

  Uluslararası bir ticaret grubu, Çin’in teşvik planıyla fonlanan yeni yatırımların dünya piyasalarına zarar verebileceğini ve ticari tartışmalara neden olabileceğini açıkladı.

   

  --Pekin, Avrupa’nın karbon çabalarını eleştirdi

  Çin’de iklim değişikliği konusunda yetkili bir diplomat, Avrupa'nın sera gazı salınımı üzerine vaatlerini yerine getiremediğini dile getirirken, gelecek ay Kopenhag’da düzenlenecek iklim değişikliği zirvesinde bir anlaşma imzalanması gerektiğini belirtti.

   

  --Afganistan'da polis maaşlarına zam

  Afganistan, bölgedeki yolsuzlukların önüne geçip, güvenliği artırmak için polis maaşlarına üçte iki oranında zam yaptı.

   

  FINANCIAL TIMES

  -Obama Kopenhag Zirvesinde kesintilere giderilmesini önerecek

  Gelecek ay Kopenhag’da gerçekleştirilecek küresel iklim zirvesine katılacak olan ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin sera gazı salınımının 2005 yılı oranından yüzde 17 azaltılması teklifini sunacak.

   

  --Ahmedinejad’ın Karakas’ta kabul edilmesi ABD’nin endişesini artırdı

  İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın Venezuela ziyareti, ABD’nin en çok eleştirdiği iki ülkenin yakınlaşmasını gözler önüne seriyor.

   

  --ABD verileri büyüme için ümit sinyalleri veriyor

  ABD’de tüketici harcamalarının gelirleri geçmesi, ülkeni işsizliğe yönelik endişelerden sıyrıldığını gösterirken, tüketicilerin ekonomik toparlanmaya sağlayacakları katkıya olan inancı artırdı.

   

  HAARETZ

  -- Yerleşimleri durdurmak için işgücü yetersiz

  İsrail’in Batı Şeria’daki yerleşimleri 10 aylığına durdurma kararını uygulamaya geçirmesi, Tel Aviv için büyük bir sıkıntı olarak görülüyor. İsrail Başsavcısı Menachem Mazuz, güvenlik kurulu Çarşamba günü kararı onaylamadan önce yerleşimleri durdurmanın yetersiz iş gücünden dolayı zor olduğunu söyledi.

   

  -- Hamas’ın Şalit görüşmesini ertelemesi anlaşma umutlarını erteledi

  İsrailli asker Gilad Şalit’in serbest bırakılmasına dair görüşmeler, Müslümanların Pazartesi günü sona erecek Kurban Bayramı tatilinden sonra devam edecek.

   

  -- Lieberman: Top şimdi Filistin'in sahasında

  İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, İsrail’in Batı Şeria’daki yerleşimleri 10 aylığına durdurma kararını açıklamasının ardından barış görüşmelerine devam edip etmeme kararını Filistinlilerin vereceğini dile getirdi.

   

  EKONOMİ BASINI

  BLOOMBERG

  --Yen 14 yılın en yüksek seviyesine çıktı

  Japonya’da yen’in son 14 senede dolara karşı en yüksek değerine ulaşması, yetkilileri para politikası üzerinde yeni değerlendirmeler yapmaya yöneltiyor. Ekonomi Bakanı Hirohisa Fujii, hükümetin “anormal” kur hareketlerine yönelik adım atması gerektiğini belirtti.

   

  --Çin’in sanayi gücü küresel ekonomiyi tehdit ediyor

  Avrupa Birliği Ticaret Odası tarafından yapılan açıklamada, Çin’in aşırıya kaçan sanayi kapasitesinin ticaret üzerindeki gerilimi artırarak ve riskli borçlanmaları tetikleyerek küresel ekonomiyi tehdit ettiği; Çin hükümetinin 4 trilyon yuan (586 milyar dolar) içeren teşvik paketinin aşırı sanayi çıktısı ile ekonomik dengeleri bozabileceği ifade edildi.

   

  --Avrupalı şirketler tahvil piyasalarını sığınak olarak görüyor

  Küresel ekonomik krizin bankaların borç verme kapasitesini düşürmesi ve şirketlerin ana finans kaynaklarını riske sokması ile Avrupalı şirketler kredi piyasalarına sığınmaya başladı. Son bir senede tahvil piyasasındaki şirket kredilerinin yüzde 12 artış göstermesi bu durumun bir sinyali olarak görülüyor

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı