Gündem Haberleri

  Dünya basınından manşetler- 25 Kasım

  Planet/Ekonet
  25.11.2009 - 10:30 | Son Güncelleme:

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler:

  DIŞ BASINDA TÜRKİYE

  JERUSALEM POST

  -- İslamcılık 2.0 daha tehlikeli bir tehdit 

  İsrail’in Jerusalem Post gazetesinde yayımlanan bir makalede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın “Humeyni ve Usame Bin Ladin gibi isimlere göre Batı için daha büyük bir tehlike oluşturduğu” yorumu yapıldı.

   

  Middle East Forum adlı düşünce kuruluşunun direktörü Daniel Pipes tarafından kaleme alınan yazıda, “Bilgisayar terimleriyle konuşursak, Ayetullah Humeyni, Usame Bin Ladin ve Nidal Hasan İslamcılık 1.0 versiyonunu temsil ederken, Recep Tayyip Erdoğan (Türkiye Başbakanı), Tarık Ramadan (İsviçreli aydın) ve Keith Ellison (ABD Kongre üyesi) İslamcılık 2.0 versiyonunu temsil ediyor. İlki daha çok insan öldürürken, ikincisi Batı uygarlığı için daha büyük tehlike oluşturuyor" denildi.

   

  İslamcılık 1.0 versiyonunun uyguladığı şiddetin zaman zaman şeriat yönetimini iktidara getirse bile, İslam 2.0 versiyonunun stratejisinin daha çok işe yaradığını yazan Pipes, “Bu versiyonda İslamcılar halkın gönlünü kazanmaya oynuyor. İslamcılar 1992'de Cezayir, 2001'de Bangladeş, 2002'de Türkiye ve 2005'te Irak'ta seçimleri kazandılar. Bir kere iktidara geldikten sonra ülkeyi şeriata doğru götürmeye başladılar. Mahmud Ahmedinecad İran sokaklarında muhalefetle karşı karşıya kalır ve Bin Ladin bir mağarada saklanmaya devam ederken, Erdoğan halkı ikna ediyor, Türkiye Cumhuriyeti'ni yeniden şekillendiriyor ve dünyadaki İslamcılara çekici bir model oluşturuyor" ifadesini kullandı.

   

  -Türkiye Ortadoğu’da büyük bir oyuncu olmak istiyor

  Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail Sanayi Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer’in Ankara ziyaretinde yaptığı açıklamada Ankara’nın bölgedeki barış görüşmelerine dahil olmak istediğini dile getirdi.

   

  -HAARETZ

  --Türkiye’nin izinden gitmek

  Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in bölgede uyguladığı politikaları sert bir dille eleştirmesi ve Dökme Kurşun Operasyonu’ndaki tavrı Türkiye’yi dost ülkeden nerdeyse düşman ülke konumuna geçmesine neden oldu.

   

  FINANCIAL TIMES

  -Doğan Grubu vergi cezası için görüştü

  Türkiye’nin en büyük medya grubu ile hükümet arasındaki görüşmeler, Türk hükümetinin basının özgürlüğüne olan bağlılığını test ediyor.

   

  XINHUA

  -İsrail-Türkiye ilişkilerinin iyimserliği sorgulanıyor

  İsrail’in eski Ankara büyükelçisi ve İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın eski direktörü Alon Liel, Ben-Eliezer’in Türkiye ziyaretiyle ilgili yaptığı değerlendirmede, “Büyük bir değişikliğin yaşanacağını düşünmüyorum. Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşülüyor olması güzel ancak Ben-Eliezer ekonomiyle ilgili bir bakan ve İsrail İşçi Partisi’nin üyesi” yorumunu yaptı.

   

  REUTERS

  --Türkiye Merkez Bankası yavaş bir ekonomik iyileşme gözlemliyor

  Türkiye Merkez Bankası, ekonomideki iyileşmenin yavaş bir süreçte gerçekleşmesini bekliyor.

   

  GLOBES

  --“Türkiye İsrail’in askeri ekipman almasını istiyor”

  İsrail’in Ankara’daki ticaret ataşesi Doron Avrahami, Ben-Eliezer ziyareti sırasında Ankara’da düzenlenen İsrail-Türkiye Ortak Ekonomik Komisyonu kapsamında düzenlenen toplantıda, Türkiye’nin İsrail’den askeri ekipman almasını istediğini dile getirdi.

   

  DÜNYA BASINI

  THE NEW YORK TIMES

  --Obama Afganistan’a 30 bin asker gönderebilir

  ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan’daki birliklere ek olarak bölgeye 30 bin asker daha gönderebileceğinin sinyalini verdi ancak gönderilecek askerlerin sayısına yönelik henüz net bir bilgi yok.

  --Irak’ta futbol yeni bir tartışma alanı yaratıyor

  Irak futbol takımının uluslararası turnuvalardan çekilmesi, geçmişteki bölünmelerin, olgunluğa henüz erişmemiş siyasi bir ortamı etkileme kapasitesinin bir göstergesi.

   

  --Hindistan gardını aldı ama zayıflık devam ediyor

  Bombay’da 163 kişinin ölümüne neden olan kanlı saldırıdan bir yıl sonra, siyasi bir desteğe dönüşeceği düşünülen halk öfkesi ortadan kalkmış görünüyor.

   

  THE WALL STREET JOURNAL

  --Avrupa, savunma konusunda ABD’ye güveniyor

  Bu yılın başından bu yana Obama'nın politikalarının yarattığı boşluk sürerken, NATO müttefikleri de kafalarının karışık olduğu, savunma konusunda da çelişkilerinin bulunduğu sinyalleri gönderiyor.

   

  --ABD’ye cari açıkla mücadele için yeni bir komisyon

  Beyaz Saray, ülkenin cari açık sorunuyla mücadele edebilmek için tarafsız bir komisyon kurmayı düşünüyor.

   

  --Taliban kalesi hedef alınıyor

  Afganistan’daki askeri birliklerin kumandanları, ülkeye yeni gelecek askerlerin Afganistan’ın güney kısmına gönderileceğini belirtti.

   

   

  FINANCIAL TIMES

  --İran ve Brezilya Birleşmiş Miletler reformu için çağrı yaptı

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın üç Latin Amerika ülkesini kapsayan tartışmalı seyahatinin başlangıcında İranlı ve Brezilyalı liderler yaptıkları ortak açıklamada, Birleşmiş Milletler’de reform çağrısı yaptılar.

   

  --Fed düşük oran politikasını riskli görüyor

  Fed yetkilileri sıfıra yakın faiz oranlarının “finansal piyasalarda yüksek risk oluşturabileceğini” ancak bu tür bir çıktının “oldukça düşük” bir olasılık olduğunu belirttiler.

   

  --Singh ABD tarafından “doğal müttefik” olarak kabul edildi

  ABD Başkanı Barack Obama, Hindistan’ı ABD’nin “doğal müttefiki” olarak tanımlarken, Hindistan Başbakanı Manhoman Singh’e Hindistan’ı Çin ile olan küresel ortalıklarının yanında göz ardı etmeyecekleri sözünü yineledi.

   

  HAARETZ

  --Tüm gözler İran’dayken, Pakistan’ın nükleer cephaneliğini kim izliyor?

  İran’ın nükleer silah geliştirme programına yönelik korkular, Tahran’ın hemen yanı başındaki Hindistan ve Pakistan’ın zaten nükleer silah sahibi olduğunu gölgede bıraktı.

   

  --Şalit anlaşması Filistinli mahkumlara görülmemiş medya ilgisi getirdi

  Filistinli Mahkumlar Uluslararası Konferansı’nın organizatörleri bile bu kadar medya ilgisi çekebildiklerine inanamıyor olsa gerek.

   

  --Hamas içindeki tartışma Şalit anlaşmasını geciktiriyor

  Londra merkezli Arapça yayın yapan Al Hayat gazetesi, Hamas liderlerinin İsrail’in esir değişimi teklifi konusunda bölündüğünü bildirdi.

   

  EKONOMİ BASINI

  BLOOMBERG

  --Çin sıcak parayı durdurmak için para transferleri üzerine sıkı kurallar getirdi

  Sermaye girişleri ardından yuan’ın değer kazanacağına yönelik spekülasyonların çıkması üzerine, Çin hükümeti bireylerin banka hesaplarına yuan ve döviz transferi işlemlerinde sıkı kurallar getirdi.

   

  --ABD tüketici piyasası harcamalarından elde edilen gelirler Ekim’de artış gösterdi

  İşsizlik oranında bir azalma olmaması ile bu durum Amerikalıların alım isteğini kesiyor, ancak Eylül’de 0.5 oranında azalma olmasına rağmen Ekim ayında tüketim aynı oranda artış gösterdi.

   

  --Küresel teşvik ile Japonya ihracatı yavaş bir düşüş sergiledi

  Küresel çapta devletlerin sunduğu teşvikler harcamaları tetikleyince Japonya ihracatı geçen seneye oranla Ekim ayında daha yavaş bir düşüş gerçekleştirdi. Asya ülkelerinin Japon otomobil sektörüne yönelik talebinin artması ile Japonya’nın gerileme süreci bu çeyrekte iyice yavaşlayabilir.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı