Gündem Haberleri

  Dünya basınından manşetler- 22 Mayıs

  Planet/EkoNet
  22.05.2010 - 12:26 | Son Güncelleme:

  İşte dünyada günün ne çıkan manşetleri:

  DÜNYA BASINI

  THE NEW YORK TIMES

  --Asya piyasalarındaki düşüş Avrupa’yı etkiledi

  Alman hükümetinin Cuma günü borca batmış Avrupa ülkelerini kurtarmaya yönelik neredeyse 1 trilyon euroluk yardım paketini onaylamasına rağmen, Avrupa hisselerinde değer kaybı yaşandı.

   

  --Clinton Kuzey Kore’yi kınadı

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Cuma günü Güney Kore donanmasına ait bir gemiyi torpidoyla vurup batırdığı ortaya çıkan Kuzey Kore’nin gerekli cevabı alacağını belirtti.

   

  THE WASHINGTON POST

  --Alman hükümeti euro yardım paketini onayladı

  Almanya Cuma günü euronun toparlanması amacıyla Avrupa ülkelerine yapılacak yaklaşık 1 trilyon dolarlık yardım paketinin kendi payına düşen kısmını vermeyi kabul etti.

   

  --Blair’in istifası tartışma başlattı

  ABD Ulusal İstihbarat Direktörü görevinden Cuma günü istifa edecek olan Dennis Blair, ABD casus kurumlarının yakın dönemde terörist planları ve saldırılarını tespit etmekte başarısız olması nedeniyle işini kaybetti. Ancak Blair’in işini kaybetmesinde Beyaz Saray’ın gözünden düşmesine neden olan yanlış politik adımları da söz konusu.

   

  WALL STREET JOURNAL

  --Almanya euro yardım paketine evet dedi

  Alman hükümeti dev Avrupa Birliği (AB)-IMF yardım paketinde kendi payına düşen 147.6 milyar euroluk kısmı ödemeyi kabul etti.

   

  --ABD finansal düzenleme yasasını kabul etti

  ABD senatosu, 1930’lardan bu yana en kapsamlı finansal düzenleme revizyonu kabul edilen yasa tasarısını yasalaştırırken, senatörler yasanın 2007’de başlayan ekonomik krizden toparlanma sürecinde ABD ekonomisine katkısı olacağını umuyor.

   

  FINANCIAL TIMES

  --Almanya euro bölgesini kurtarmaya istekli

  Almanya parlamentosu Cuma günü yapılan oylamada Berlin’in Avrupa Birliği (AB) yardım paketine vermesi istenen desteğini kabul etti. 750 milyar euroluk kredi paketinin amacı, euroya eski istikrarını kazandırmak.

   

  --Kamu finansmanı euro bölgesini tehdit ediyor

  Euro bölgesi genelindeki kamu finansmanı krizi bölgenin ekonomik toparlanmasının önüne geçiyor. Almanya iş sektöründeki güvenin ve üretim büyüklüğünün yavaş yavaş azalması ise, endişeleri artırıyor.

   

  THE GUARDIAN

  --BA rekor kayıp ilan etti

  British Airways Cuma günü tarihindeki en kötü zarar rakamlarını açıkladı. Şirket, vergi öncesi zararını 531 milyon pound olarak açıklarken, ayrıca gelecek hafta başında 15 günlük bir grev ile baş etmek zorunda kalacak.

   

  --İngiliz aile Pakistan’da öldürüldü

  Lancashire’da yaşayan bir aile ve kızları geçtiğimiz gün evlilik tartışmaları nedeniyle çıkan kavga sonucunda vurularak öldürüldü.

   

  HAARETZ

  --Gazze sınırında iki Filistinli öldürüldü

  İsrail savaş uçakları roket saldırısına Gazze’ye saldırı düzenleyerek cevap verdi. İsrail Güvenlik Güçleri, savaş uçaklarının İsrail’e saldırı düzenlemek için inşa edilen bir tüneli vurduğunu belirtti.

   

  --WSJ: Filistin’den İsrail’e beklenmedik teklif

  Wall Street Journal, barış görüşmeleri çerçevesinde Filistinli müzakerecilerin Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın İsrail eski Başbakanı Ehud Olmert’e teklif ettiği Batı Şeria topraklarının iki katına denk gelen bölgeden vazgeçtiklerini iddia etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı