Gündem Haberleri

  Dünya basınından manşetler- 22 Kasım

  Planet/Ekonet
  22.11.2009 - 11:30 | Son Güncelleme:

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler:

  DIŞ BASINDA TÜRKİYE     

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE NEW YORK TIMES 

  --Türkiye’deki Ergenekon davası şüphe yaratıyor  

  Haziran 2007’de İstanbul’un varoş bir mahallesindeki bir evin çatısında 27 adet el bombası ve füzelerin bulunmasının ardından müfettişlerin bu cephanelerin aşırı milliyetçi emekli bir subay tarafından yerleştirildiğini iddia etmesiyle birlikte başlayan ve sonrasında bir grup askerin darbe planını ortaya çıkaran Ergenekon davasına ilk başlarda çok fazla şüpheyle yaklaşılmadı.

   

  Ancak şimdilerde Türkiye içinden ve yurt dışından Ergenekon Davası’nın ılımlı Müslüman ülkenin İslamiyet’e yakın tavırlarıyla dikkat çeken hükümeti tarafından abartılıp abartılmadığı sorgulanıyor.

       

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">HAARETZ    

  --İsrail, Suriye görüşmelerinde Türkiye’nin arabulucu olmasını istiyor

  Kudüslü kaynaklara göre, İsrail’in Sanayi, Ticaret ve İstihdam Bakanı Benjamin Ben-Eliezer’in Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkileri yeniden rayına oturmak için Suriye ile yapılacak görüşmelerde Türkiye’den arabulucu olmasını istemesi bekleniyor.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">AFP

  --Türkiye, İsrail için son teslim gününü belirledi.

  Türkiye Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, İsrailli yüklenici şirketlerin 50 gün içinde, uzun süredir ertelenen 10 adet insansız uçak teslimatını Türk ordusuna teslim etmesini istedi.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">JERUSALEM POST

  --Türkiye insansız uçak anlaşmasını iptal edebilir

  Türkiye Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül Cumartesi günü, Ankara ile Kudüs arasındaki gerginliği artırır şekilde, İsrailli şirketlere kesin uyarı vererek, uzun zamandır teslimatı geciktirilen 10 adet pilotsuz uçağın 50 gün içinde teslim edilmesini talep etti.

   

  DIE WELT

  --Japon canavarı geri dönüyor korkusu

  Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Japonya yeniden deflasyon tehlikesiyle karşı karşıya. Japon ekonomisi daha önce 20 yıl boyunca deflasyonla mücadele etmek zorunda kalmıştı. Ülkede 20 yıl süren deflasyonun etkisi daha tam olarak geçmemişti. Şimdi Almanya'da aynı kaderi paylaşacağı korkusu yaşıyor.

   

  SUEDDEUTSCHE ZEITUNG

  -- “İslam dinine hoş geldin diyoruz ama İslamcılığa değil”

  Almanya Başbakanı Angela Merkel hükümetinin yeni İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Almanya'da görev yapacak imam ve İslam dersi din öğretmenlerini Alman üniversitelerinde eğitmeyi hedeflediklerini belirterek, “İslam dinine hoş geldin diyoruz ama İslamcılığa değil" dedi.

   

  DÜNYA BASINI

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE NEW YORK TIMES

  --Senato Sağlık Reformu’nu tartışmaya açıyor

  ABD Senatosu Cumartesi günü büyük sağlık reformu yasası için tartışmaya açmaya karar vererek, yasa tasarısını ciddi bir sınava sokuyor.

   

  --Medvedev: Gericilik partiye zarar veriyor

  Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın iktidar partisi Birleşik Rusya’yı gericilikle suçlarken, parti liderlerinin siyasi yaşamlarını devam ettirmek için seçimleri dürüstçe kazanmayı öğrenmek zorunda olduklarını söyledi.

   

  --ABD, Afganistan’da Taliban karşıtı askerleri destekliyor

  ABD’li ve Afgan yetkililer, Afganistan’ın belirli bölgelerinde gösteren ayaklanmalara karşı bağımsız bir şekilde silahlanan Taliban karşıtı güçlere destek vermeye başladı. Yetkililerin bu hareketi Taliban’a karşı geniş çaplı bir ayaklanmanın başlaması umudunun doğmasına neden oldu.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE WALL STREET JOURNAL

  --Westerwelle, Merkel’in başını ağrıttı

  Almanya’nın yeni Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, II. Dünya Savaşı’ndan sonra Doğu Avrupa’dan sürgün edilen Alman lobisinin göreve gelmesine izin vermeyerek Almanya Başbakanı Angela Merkel’i sıkıntıya soktu.

   

  --Kongre Fed’in daha sıkı denetlenmesini istiyor

  ABD Kongresi’nden birçok demokrat ve Cumhuriyetçi isim ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke’yi överken, Kongre içinden bazı isimler, finansal krizden sonra Fed’in sorumluluklarının artırılması ve Merkez Bankası’nın daha sıkı denetlenmesi gerektiğini dile getiriyor.

   

  --Japonya’da deflasyon korkusu yükseliyor

  Japonya Merkez Bankası, ülkede deflasyon olasılığının baş göstermesinden bu yana para politikalarını gevşetme konusunda daha fazla baskı görmeye başladı.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">FINANCIAL TIMES

  --Medvedev, Birleşik Rusya Partisi’ni eleştirdi   

  Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev Rusya’nın hegemonyacı iktidar partisi Birleşik Rusya’yı partinin St Petersburg’da düzenlenen yıllık kongresindeki seçimlerde yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle sert bir dille eleştirdi.

   

  -- Dubai, finans şefini görevinden aldı  

  Dubai, ülkenin Uluslararası Finans Merkezi’nin yüksek profilli başkanı Ömer bin Süleyman’ı emirliğin finanssal sıkıntılarının artmaya devam etmesinin ardından görevinden aldı.

   

  --İngiliz şirket Heritage Uganda petrol sahalarını Eni’ye sattı

  Hisseleri İngiltere borsalarında işlem gören petrol şirketi Heritage, Uganda’daki petrol sahalarını 1.3 milyar dolara İtalyan Enerji Grubu Eni’ye sattı.

    

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">HAARETZ 

  -- Peres Ortadoğu barışı için Mübarek ile görüşecek   

  İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, bugün Mısır’a resmi bir ziyaret gerçekleştirerek, Kahire’de Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüşecek.

   

  --Gilad Shalit sorununda sona doğru

  Yabancı basından gelen kaynaklara göre, Filistinli militanlar tarafından kaçırılan İsrail Savunma Kuvvetleri askeri Gilad Shalit sorununda bir çözüme gidilebilir.

   

  -- İsrail, Hamas’ın açıklamasından sonra Gazze’ye saldırdı

  İsrail Hava Kuvvetleri, Hamas’ın kıyı şeridindeki militan grupların roket saldırılarını durdurma kararının ardından, bugün erken saatlerde Gazze’ye saldırdı. Saldırıda yedi Filistinlinin yaralandığı açıklandı.

   

  EKONOMİ BASINI

  BLOOMBERG

  -- Obama: Asya gezisi ekonomi ve istihdam yaratma odaklıydı.

  ABD Başkanı Barack Obama, Asya’ya yaptığı uzun gezisinde ABD’nin ihracatını artırmanın ve dolayısıyla yeni iş imkânları yaratmaya odaklandığını dile getirdi.

   

  --BOJ ve hükümet deflasyon riski üzerine gidiyor

  Japonya Merkez Bankası ve Japon hükümeti ülke ekonomisinde deflasyon riskinin baş gösterdiğine dile getirmesi Japonya Başbakanı Yukio Hatoyama’nın ülke ekonomisinin iyileşmesi için daha güçlü parasal teşviklere izin verebileceğini gösteriyor.

   

  --Avrupa borsalarında düşüş gözlemleniyor

   Avrupa borsaları Ekim ayından bu yana ilk kez haftalık düşüş sergiledi. Bu düşüşte, hisselerdeki sekiz aylık rallinin merkez bankalarının teşvik paketlerini çekmeye başlamasıyla yaşanan tedirginliğin etkili olduğu biliniyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı