GeriGündem Dünya basınından manşetler - 21 Haziran
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya basınından manşetler - 21 Haziran

İşte dünyada günün öne çıkan manşetleri:

İşte dünyada günün öne çıkan manşetleri:

 

JERUSALEM POST: Baharatlara evet, füzelere hayır

İsrail Güvenlik Kabinesi, Pazar günü aldığı bir kararla sivil malların Gazze'ye girişi üzerindeki ablukayı kaldırdı. Üst düzey diplomatik kaynaklar hükümetin amacının uluslararası kamuoyunun gözünde İsrail'in ağır silahların bölgeye girişine engel olmak için kurduğu deniz ablukasının meşruiyetini artırmayı umut ettiğini belirtiyor.

 

Başbakan Benjamin Netanyahu, Güvenlik Kabinesi oturumunun hemen ardından Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair'le düzenlediği toplantıda "Bizim Gazze politikamız ortadadır. İsrail Hamas'ın ülkemize ve sivil vatandaşlarımıza karşı düzenlediği terör ve roket saldırılarında kullandığı silah ve malzemeleri Gazze'nin dışında tutmaya çalışmaktadır. Diğer bütün malların Gazze'ye girişine izin verilecektir" dedi.

 

Diplomatik kaynaklar Blair'in sivil mallara uygulanan ablukanın kaldırılmasında çok önemli olduğunu, Güvenlik Kabinesi'nin kararının Blair'in ve dolayısıyla Ortadoğu Dörtlüsü'nün onayından geçtiğini söyledi.

 

Bir Başbakanlık yetkilisi de "Baharata evet, Kassam füzelerine hayır dedik" dedi. Başbakanlıktan yapılan açıklamada önümüzdeki günlerde hangi malların giremeyeceği ile ilgili bir liste yayımlanacağı, okul, hastane gibi inşaatlarda kullanılacak malzemenin Gazze'ye girişine izin verileceği, sınır geçişlerinde faaliyetlerin artırılacağı, önümüzdeki günlerde Gazzelilerin giriş çıkışlarında gevşemeye gidileceği, Aşdod Limanı'na indirilen malların denetiminin sürdürüleceği belirtildi.

 

AFP: ABD-İsrail ilişkilerinde toparlanma sinyalleri

ABD'den Pazar günü İsrail'le ilişkilerin düzelme yolunda olduğu sinyali geldi. Beyaz Saray, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile Barack Obama arasında filo olayı nedeniyle iptal edilen görüşmenin Temmuz başında yapılacağını duyurdu, Gazze Şeridi'ne uygulanan ablukayı kaldırma planlarını övdü.

 

Obama ve Netanyahu arasında 6 Temmuz'da yapılacak olan toplantı aynı zamanda liderlere ölmüş durumdaki Ortadoğu barış sürecine yeni bir hareket getirilmesi anlamına geliyor.

 

ABD İsrail'in abluka ile ilgili planlarını överken, "Gazze'deki halkın hayatının iyileştirilmesi gerektiğini" söyledi ve kararların en kısa sürede uygulanması için destek sözü verdi.

 

Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, "Bölgeye yardım göndermek isteyen herkese bunu belirli kanallar üzerinden yapmalarını tavsiye ediyoruz, böylece kargoları denetlenip karadan Gazze'ye girebilir" dedi.

 

Gibbs, "Yapılacak daha birçok şey var. Başkan Obama, 6 Temmuz'daki görüşmede Başbakan Netanyahu'yla birlikte bunları masaya yatırmayı planlıyor" dedi.

 

DAILY TELEGRAPH: Meksika Körfezi'ne 100 bin varil petrol sızdı

Pazar günü kamuoyuyla paylaşılan BP'ye ait bir iç yazışma, şirketin elindeki tahminlere göre Meksika Körfezi'ne sızan petrolün toplam 100 bin varil civarında olabileceğine işaret ediyor. Bu miktar ABD hükümetinin tahminlerinin iki katı.

 

Belgeyi ABD Temsilciler Meclisi Enerji Altkomitesi Başkanı Ed Markey'in ortaya çıkardı. 20 Nisan'dan bu yana, körfeze yayılmakta olan petrolün miktarı ciddi tartışmalara yol açmıştı. Markey, "Bu belge BP'nin neyi, ne zaman öğrendiğiyle ilgili ciddi soru işaretleri yaratıyor" dedi.

 

BP'nin en baştan bu yana Amerikan hükümetine ve halkına karşı açık olmadığının ortada olduğunu söyleyen Markey, "BP ya yalan söylüyordu ya da çok beceriksizdi" dedi.

 

THE GUARDIAN: Polonya'dan ikize onay çıkmadı

Polonya'da Nisan ayında yaşanan Smolensk uçak kazasının gölgesinde yapılan başkanlık seçimlerinde halkın tercihi merhum başkanın ikizi Yaroslav Kaçinski değil Bronislav Komorovski oldu.

 

Televizyonlardaki erken seçim sonuçlarına göre iktidardaki Sivil Platform'un başkanı Komorovski, yüzde 5 ile 12 arası bir farkla Kaçinski'nin önünde yer aldı. Ancak Komorovski'nin seçimi kazanmak için gereken yüzde 50 oyu alamaması dolayısıyla 4 Temmuz'da ikinci tur seçimler yapılacak.

 

Dün sandığa giden diğer sekiz aday ikinci tura katılmayacağı için Komorovski'nin beklenenin üzerinde bir performans gösterip yüzde 15 oy toplayan solun desteğini de alması bekleniyor.

 

10 Nisan'da Smolensk'te yaşanan uçak kazasında ülkesinin devlet başkanı Leh Kaçinski, birçok bakan, general, diplomat ve aileleri hayatlarını kaybetmişti.

 

BBC: Çinli madenciler de "kader" kurbanı oldu

Çin'in Henan eyaletinde yaşanan maden patlamasında en az 46 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Pingdindşan şehrindeki patlamada kurtarma ekipleri 26 madenciyi mahsur kaldıkları yerden sağ olarak kurtarmayı başardı.

 

Çin devlet televizyonu yeraltında bulunan bir barut deposunun havaya uçtuğunu bildirdi. Çin'deki maden kazalarında her yıl binlerce işçi hayatlarını kaybediyor.

 

BBC Şanghay muhabiri Chris Hogg, kurtarılan altı işçinin vücutlarında ağır yanıklar olduğunu ve durumlarının kritik olduğunu, bazı işçilerin de kayıp olduğundan kaygılanıldığını belirtti.

 

Çin hükümeti ise madenin işletme ruhsatının 6 Haziran'da dolduğunu ve operasyonunun yasadışı olduğunu belirtti.

 

Yetkililerin daha önce madenin elektriğini kestiği ancak çalışanların bir şekilde bağlantı kurmayı başardığı ifade edildi.

 

EL CEZİRE: Kolombiya'da gülen taraf eski bakan oldu

Kolombiya'nın eski Savunma Bakanı Juan Manuel Santos, başkanlık seçimlerinde rakibi Antanas Mockus'a karşı kolay bir zafer elde etti.

 

Daha önce iki kez Bogota belediye başkanlığı yapmış olan Mockus'un yüzde 27.6'lık oy oranına karşılık Santos seçmenin yüzde 69'unun desteğini elde etti.

 

9 milyondan fazla oyla Kolombiya tarihinde bir rekor kıran Santos Ağustos'ta makamına oturacak.

 

BLOOMBERG: Çin'in yuan kararı Asya piyasalarını uçurdu

Asya piyasaları, ABD vadeli işlem kâğıtları ve emtia hisseleri, Çin'in yuanda dalgalı kur uygulamasına geçme kararının yatırımcıların güvenini artırmasıyla yükselişe geçti. Yuan yedi haftanın en yüksek değerine yükseldi.

 

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2'lik değer kazancıyla 118.44 puana yükselirken Standard&Poor's 500 Endeksi vadeli işlem kağıtları da yüzde 0.8 değer kazandı. Üç ay vadeli petrolün varili yüzde 1.2'lik artışla 78.10 dolar oldu.

 

Çin Merkez Bankası yuanın yükselişine izin vereceğini açıklayarak dünyanın bu en büyük ikinci ekonomisine mal satmakta olan ülkelerin talebini artırdı. Merkez Bankası yuanın 6.83'lük dolar çapasını kaldıracağına işaret etti.

 

ABD'li yasa yapıcılar yuan çapasının Çinli ihracatçılara adil olmayan bir destek verdiğini söylüyordu. Daha güçlü bir yuan yasa yapıcıların ekonominin büyüme hızını kesmeden enflasyonun önüne geçmesine izin verebilir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle