Gündem Haberleri

  Dünya basınından manşetler - 2 Mayıs

  Planet/Ekonet
  02.05.2010 - 09:42 | Son Güncelleme:

  İşte dünyada günün öne çıkan manşetleri:

  DÜNYA BASINI

  THE NEW YORK TIMES
  --Yunanistan’da vergi kaçakçılığı yüksek boyutta
  Araştırmalar, Yunan hükümetinin vergi kaçakçılığından dolayı her yıl 30 milyar dolar civarında kayba uğramış olabileceğini ortaya koydu.

  --Times Meydan’ında bomba yüklü araç bulundu
  ABD’nin New York kentindeki Times Meydanı’nda Cumartesi gecesi içinde propan gazı olan tankın ve bir zaman ayarlayıcı aygıtın bulunduğu bir araç fark edildi. Polis, arabanın bulunmasının ardından binlerce turistin ziyaret ettiği bölgeyi boşalttı.

  THE WASHINGTON POST

  --Petrol sızıntısı Körfez Kıyıları’nı tehdit ediyor

  Meksika Körfezi’nde yaşanan petrol sızıntısı felaketi kıyı bölgelerini tehdit ederken, bölgenin ekosisteminin yanı sıra balıkçılık, turizm ve gemi taşımacılığına da büyük zarar veriyor.

   

  --Mogadişu’daki patlamalarda 30 kişi öldü

  Pazar günü Somali’nin başkenti Mogadişu’daki bir camide yaşanan iki patlama en az 30 kişinin ölümüne neden olurken, yetkililer onlarca kişinin de yaralandığını belirtti.

   

  THE GUARDIAN

  --Obama petrol sızıntısı felaketini görüşecek

  ABD Başkanı Barack Obama Meksika Körfezi’nde yaşanan sızıntıyı ele almak için Louisiana eyaletine gidecek ve sızıntının yaşandığı petrol platformunun sahibi İngiliz British Petroleum (BP) şirketi yöneticileriyle görüşecek.

   

  --Yunanistan şiddetli 1 Mayıs eylemleriyle sarsıldı

  1 Mayıs günü kutlamalarının şiddetli protestolara dönüştüğü Yunanistan’ın başkenti Atina’da, eylemciler Avrupa’nın son yıllarda karşılaştığı en ağır bütçe açığı kriziyle mücadeleye yönelik önlemlere tepki gösterdi.

   

  HAARETZ

  --Obama Abbas’a konutların durdurulması sözünü verdi

  Londra merkezli Arapça yayım yapan El Hayat gazetesi, ABD Başkanı Barack Obama’nın Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a İsrail’in Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki konut inşalarının uzun süreli dondurulacağı sözünü verdiğini yazdı.

   

  --Yahudi aydınlar yerleşimlerin durdurulmasını istedi

  Yeni bir sol görüşlü Yahudi aydınlar grubu olan JCall, Pazar günü Avrupa Parlamentosu’na (AP) bir mektup göndererek, yerleşim birimlerinin inşasıyla ilgili durdurma çağrısı yapmasını ve bu konuda İsrail hükümetinin kararlarına verdiği sistematik desteğini sona erdirmesini talep etti.

  EKONOMİ BASINI

  BLOOMBERG

  --Buffet Goldman CEO'suna destek verdi

  ABD'li ünlü yatırımcı Warren Buffet, ABD sermaye piyasasını düzenleme organı SEC'i tarafından hakkında açılan dolandırıcılık davası süren Goldman Sachs'ın CEO'su Lloyd Blankfein'e destek verdi. Buffet, yatırımcıların mortgage kredilerine dayalı menkul kıymetlerde yaşadığı zarardan dolayı bankanın suçlanamayacağını söyledi.

   

  --ABD'de istihdamın Nisan'da da artması bekleniyor

  Ekonomistler, ABD'de işe alımların Nisan ayında da artarak son dört aydaki üçüncü aylık artışı göstermesini bekliyor. Beklentiler, ekonomik toparlanmanın hem genişlemesinin hem de hız kazanmasının işareti olarak gösteriliyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı