Gündem Haberleri

  Dünya basınından manşetler - 2 Kasım

  Planet/Ekonet
  02.11.2009 - 10:30 | Son Güncelleme:

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler:

  DIŞ BASINDA TÜRKİYE

  STRATFOR

  --Türkiye: Kürt sorununda cesur hamleler

  Ankara’nın PKK militanlarını geri döndürme çabaları, genişlemeci ajandasından doğrudan besleniyor.

   

  THE JERUSALEM POST

  --Yeni bir kuzey hattı mı oluşuyor?

  Türkiye ve İran Ortadoğu’da iki yükselen güç olarak dikkat çekerken, kendi çıkarlarını çevredekilerin kaygılarından daha üstün tutuyor.

   

  ANGUS REID GLOBAL MONITOR

  --Ermeniler Türkiye’yle yeni bağlar kurulmasına karşı

  Angus Reid’in yaptırdığı ankette Ermenistan vatandaşlarının yüzde 52’si Türkiye’yle ilişkilerin yeniden kurulmasına karşı çıkarken bu duruma destek verenlerin oranı yüzde 39’da kaldı.

   

  WASHINGTON INSTITUTE

  --Almanya’nın yeni kabinesi ve Türkiye’nin AB üyeliği

  Almanya’da CDU-CSU bloğu Türkiye’nin üyeliğine şiddetle karşı çıkarken koalisyon ortağı FDP’den Türkiye’ye karşı daha yumuşak fakat şüpheci bir tavır geliyor.

   

  DÜNYA BASINI

  THE NEW YORK TIMES

  --Karzai’nin yarıştan çıkan rakibi seçimleri eleştirdi

  Abdullah Abdullah Afganistan’da ikinci tur seçimlere katılmayacağını açıklayarak Hamid Karzai’nin bir dönem daha başkan olmasını garantilemiş oldu.

   

  ­--İran’da muhalefet eylemlerin sürmesini istedi

  ABD’nin Tahran konsolosluğunun 1979’yılındaki işgalini anma törenlerinin protestocular ve polisler arasında çatışmalara sahne olması bekleniyor.

   

  --Irak’ta dağınık saldırılar sürüyor

  Irak’ta Pazar günü ülke genelinde yaşanan daha küçük çaplı bombalı saldırılar, Amerikan güçleri ülkeyi terk ederse şiddettin dozunun artacağı endişesini yarattı.

   

  THE WASHINGTON POST

  --Obama’nın dünyasını ortak çıkarlar şekillendiriyor

  Başkan Obama Chicago’da toplum gönüllüsü olarak uyguladığı taktikleri bugün uluslararası diplomaside kullanarak ortak çıkarlar oluşturmak ve hükümetin politikalarını idealleriyle uyumlu hale getirmek istiyor.

   

  --Filistinliler ABD’nin yerleşimlerde geri adım attığını savundu

  Filistin yetkilileri, Obama yönetimini İsrail’in Batı Şeria’daki yerleşimlerin inşasını durdurmasıyla ilgili geri adım attığı ve bu yaklaşım değişikliğinin barış anlaşması ihtimalini düşürdüğünü ifade ederek eleştirdi.

   

  --Ürdün Vadisi görüşmeleri felce uğratabilir

  Hem İsraillilerin hem de Filistinlilerin Batı Şeria üzerinde hak iddia etmesi barış görüşmelerini tehdit ediyor.

   

  THE WALL STREET JOURNAL

  -- Clinton, dış politikadaki rolünü hatırlattı

  Hillary Clinton, Ortadoğu’ya yaptığı gezide Başkan Barack Obama’nın deniz aşırı ülkeler politikası tepkilerle karşılaşsa da ABD'nin diplomatik aracı gücünü kullanarak bölgede önemli bir role sahip olduğunu bir kez daha hatırlattı.

   

  --Avrupalı tüketiciler az harcamaya devam ediyor

  Euro bölgesindeki tüketicilerin, kıtada baş göstermeye başlayan ekonomik iyileşmeyi destekleyecek şekilde yoğun harcamalar yapmaları beklenmiyor.

   

  --İngiliz bankerler, ülkedeki reformların yavaşlaması gerektiği fikrinde

  İngiltere’nin önde gelen bazı bankaları, aşırı düzenlemenin bankaları sıkıntıya sokabileceği uyarısını yaparak,ülkedeki Finansal Hizmetler Otoritesi’nin piyasaları iyileştirme çabalarını yavaşlatmasını talep etti.

   

  FINANCIAL TIMES

  --EBRD, orta ve doğu Avrupa’da kur borcuna dikkat çekiyor

  Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası (EBRD), Orta ve Doğu Avrupa’nın makroekonomik yönetimlerini geliştirip, yerel kur piyasaları oluşturarak ve daha sıkı düzenlemelerle döviz borcuna olan bağımlılığından kurtulması gerektiğini söyledi.

   

  --IMF, destek konusunda Ukrayna’yı uyardı

  Uluslararası Para Fonu (IMF), Ukrayna’nın ücretler ve emeklilik maaşlarını artırarak, belirlenen plandan farklı hareket etmesinin ardından, dünyanın resesyondan en fazla etkilenen ekonomilerinden biri olan Ukrayna’ya yaptığı finansal yardımı çekebileceği uyarısında bulundu

   

  --Obama eyaletlerdeki desteğini sınıyor

  ABD Başkanı Barack Obama’nın, ülkenin en önemli iki bölgesinden biri olan New Jersey, Canden’de yeniden seçilmek için çalışan Vali Jon Corzine’in seçim kampanyası dahilindeki gösterilerden birine katılması, ülkedeki bazı analistler tarafından Başkan’ın kendi seçmenlerini sınadığı fikrini ortaya atmalarına neden oldu.

   

  THE GUARDIAN

  --Abdullah’ın seçimlerden çekilmesi kaosa yol açtı

  Hamid Karzai’nin en yakın rakibinin seçimlerden çekilmesi başkanın en kısa zamanda bir kez daha seçilmesi yönündeki baskıları artırdı.

   

  --Miliband’in Moskova seyahati savaş baltalarını gömecek

  Kremlin, Rus ajan Alexander Litvinenko’nun ölümünden bu yana ilk kez İngiltere’yle ilişkilerin düzelebileceği işaretini verdi.

   

  --İran’a yeni başkent arayışı başladı

  İnceleme konseyi Tahran’da yaşanması muhtemel bir depremin kaygı yaratması dolayısıyla İran’ın başkentinin başka bir şehre taşınması planını onayladı.

   

  HAARETZ

   --İran Dışişleri Bakanı: Birleşmiş Milletler destekli nükleer anlaşması hâlâ gündemde

  İran Dışişleri Bakanı Manuşehr Muttaki, İran’ın nükleer silahlar üretmesini kısıtlayan anlaşmanın şartlarının yeniden gözden geçirilmesi için bir panel talebinde bulundu.

   

  --ABD’li yetkililer: Ortadoğu barış görüşmeleri büyük bir açmaza girdi

  Filistinliler, ABD’nin İsrail’in Batı Şeria’daki yerleşimlerin durdurulmamasını desteklemesinin barış görüşmelerinin yeniden yapılması olasılığını ortadan kaldırdığını söylüyor. 

   

  -- Şin Bet, Yahudi terörist yalnız olup olmadığını araştırıyor

  İsrail güvenlik servisi Şin Bet, Yahudi terörist Yaakov Teitel’in evinde silah ve patlayıcılar bulmuş olsa da henüz teröristin suç ortaklarına ulaşamadı. İstatistikler, İsrail'in kanuni yaptırım mercilerinin Filistin’e gösterilen şiddet konusunda umursamaz tavırlar sergilediğini gösteriyor.

   

  FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG

  --İran Nabucco'da yer almayacak

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İran ziyareti sonrasında bu ülkenin de Nabucco boru hattına gaz vereceği iddia edildi. Nabucco'da pay sahibi olan Alman enerji devi RWE, Türkiye'den geçerek Balkanlar ve Avusturya'ya kadar uzatılması planlanan Nabucco doğalgaz boru hattına İran'ın katılmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

   

  DIE WELT

  --Otomotivde 240 bin kişi işini kaybedecek

  Almanya'da otomotiv sektöründe büyük kan kaybı yaşanması bekleniyor. Bu ülkede 2013 yılına kadar otomotiv sektöründe 240 bin kişinin işini kaybedeceği iddia edildi. A.T.Kearney şirketinin araştırmasına göre 2010 ve 2011'in de sektör için zor geçeceği belirtildi.

   

  EKONOMİ BASINI

  BLOOMBERG

  -- Euro ekonomik toparlanma işaretleri ile yene ve dolara karşı değer kazandı

  Küresel ekonominin toparlanmasına yönelik işaretler güvenli liman olarak görülen dolar ve Japon yenine olan talebi azaltarak, euronun değer kazanmasını sağladı.

   

  --Asya borsaları emtia fiyatları ve ABD'den gelen harcama verisi ile düştü

  Asya borsaları, emtia fiyatlarındaki düşüş ve ABD'de tüketici harcamalarında yaşanan azalışın şirket kârlarını olumsuz etkileyeceği beklentisi ile son beş gün içindeki dördüncü günlük değer kaybını yaşadı.

   

  --CIT'in iflası tahvil sahiplerine yardım edebilir

  ABD'de küçük ve orta boy işletmelere kredi sağlayan 101 yıllık CIT Group'un iflas başvurusunda bulunma kararı, muhtemelen şirketin tahvillerini elinde bulunduranlara ve yaklaşık 1 milyonu bulan müşterilerine kaynak aktarımının devam etmesine olanak sağlayacak. Ancak hissedarlar ve vergi mükellefleri o kadar şanslı olmayacak.

   

  CNBC

  --FED, belirsiz ekonomik görünümde, faizleri düşük tutmaya devam edecek

  ABD ekonomisi 70’li yıllardan bu yana yaşadığı en derin resesyonda dibi görmüş olabilir ama ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin faizleri yükseltmek için acele etmedikleri görülüyor.

   

  --Otomobil satışları artsa da 80’li yıllardaki seviyelere çıkmayacak

  ABD’de Ekim ayında gerçekleşen otomobil satışlarının otomotiv sektörünün yaşadığı en kötü dört yıllık düşüşün sona erdiğini göstermesi beklense de iyileşme sürecinin hızı ve gücüne dair şüpheleri ortadan kaldırmayacak.

   

  --Çin’de üretim son sekiz aydır büyüyor

  Çin imalat sektörü Ekim ile birlikte peşpeşe sekizinci ayında da büyüdü. Ülkedeki bir sanayi grubunun Pazar günü yaptığı ankete göre, sektörün büyümesi ülke ekonomisinin daha sağlam bir temelde ilerlediğini gösteriyor.

   

  CNNMONEY

  --Wall Street'in yarım kalan rallisi

  Wall Street'te yedi aydır devam etmekte olan ralli, yatırımcıların tercihlerini daha ihtiyatlı yapmalarından dolayı Ekim'de durdu. Bakalım Kasım'da ralli yeniden başlayabilecek mi?

   

  --Geithner: Açığı azaltma işleminin beklemesi gerekiyor

  ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, 'çok yüksek' olan federal açığa rağmen ekonomik büyümenin ve yeni istihdam yaratmanın öncelikli görevleri olduğunu belirtti.

   

  --Mac hisseleri Windows 7'den sonra da yükseldi

  Eğer Microsoft piyasaya son sürdüğü Windows 7 işletim sisteminin, bu pazarda kaybettiği kanı durduracağını ve Apple'ın  ilerleyişinin önünü keseceğini düşünüyorsa, ortada bunu gösterecek herhangi bir gelişme olmadığını söylemek gerekiyor.

   

  FORBES

  --Larry Summers'ın bir rüyası var ancak detayları yok

  ABD'de ekonomi çarı olarak da bilinen Larry Summers, iş dünyası ile Wall Street arasında gerçekleşecek yeni bir toplumsal sözleşmeden bahsediyor. Kulağa hoş geliyor ancak detaylar nerede?

   

  --CIT iflas koruma başvurusunda bulundu

  ABD'nin en eski kredi sağlayan kurumlarından olan CIT Group, aylarca direndikten sonra boçlarını yeniden yapılandırmak için iflas koruma başvurusunda bulundu.

   

  --Nikkei: G20 dengesizlikleri gidermek için hedefler belirleyebilir

  Nikkei gazetesinde Pazartesi yayımlanan bir habere göre, İngiltere, bu hafta sonu düzenlenecek olan G20 maliye bakanları toplantısında, dengesizlikleri gidermek için her ülkeyi kendi hedeflerini belirlemeye zorlayacak küresel büyüme hedefleri tespit etme teklifi sunmayı planlıyor.

   

  MARKETWATCH 

  --Japon yeninden kaynaklanan endişeler sona erebilir

  Japonya'nın ihracatçı şirketlerinin bir numaralı düşmanı olan 'güçlü yen' yine sahneye çıkarak, Sony, Honda ve diğer küresel çapta iş yapan şirketlerin hisselerinde düşüş yaşanmasına neden oldu. Ancak analistler fiyatlarda yeniden yükselişlerin görülebileceğini belirtiyor.

   

  --Piyasalar, istihdam ve otomotiv rakamlarını bekliyor

  Önümüzdeki hafta ABD piyasası için ekonomik veri ve bilânço açıklamalarının, ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı ve Washington'daki politik kararların etkili olacağı oynak bir hafta olma görüntüsü çizdi.

            

  --ABD'de istihdam kaybının hafiflemesi bekleniyor

  ABD'de Ekim ayı istihdam raporu Cuma günü açıklanacak. Ekonomistler istihdam kaybının hafilemesini beklerken, bu ayın da yeni iş kayıpları, zayıf ücret artışı ile işsizlik rakamında artışa neden olacak yeni bir hayal kırıklığı yaşatmasını bekliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı