Gündem Haberleri

  Dünya Basınından Manşetler - 2 Aralık

  Planet/Ekonet
  02.12.2009 - 12:16 | Son Güncelleme:

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler:

  DIŞ BASINDA TÜRKİYE                            

  NEWS.AZ                        

  -- Protokole onay Karabağ işgalinin bitmesine bağlı                                           

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Azeri meslektaşı Elmar Mammadyarov’la dün Atina’da yaptığı görüşmede Ermenistan-Türkiye protokollerinin yürürlüğe girmesinin Ermenilerin Karabağ’dan çekilmesinden sonra mümkün olacağını söyledi.                         

                                             

  Davutoğlu, toplantıda Mammadyarov’a bölgede barış ve güvenliği sağlanması için Karabağ sorununda çözüm sağlanması gerektiğini belirtti. Toplantıda taraflar ikili ilişkilerle ilgili görüşlerini paylaştı.

                       

  Bölgesel sorunların, Türk-Ermeni ilişkilerindeki normalleşmenin, Karabağ sorununun ve Afganistan’daki durumun gündeme geldiği toplantıda Davutoğlu Mammadyarov’u bu yılın sonlarında yapılacak resmi bir ziyaret için Türkiye’ye davet etti.              

              

  Türkiye ile Ermenistan’ın geçtiğimiz aylarda imzaladıkları ve ilişkilerin normaleşmesini bir takvime bağlayan protokollerin yürürlüğe girmesi için her iki ülke parlemontalarında onaylanması gerekiyor. İki ülke arasındaki sınırın protokollerin onaylamasının üzerinden iki ay geçtikten sonra açılması gerekiyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı