Gündem Haberleri

  Dünya basınından manşetler - 16 Mayıs

  Planet/EkoNet
  16.05.2010 - 10:21 | Son Güncelleme:

  İşte dünyada günün öne çıkan manşetleri:

  DÜNYA BASINI  

  THE NEW YORK TIMES

  --ABD özel casus zinciri kullanmaya devam ediyor

  ABD ordusundaki bazı uzmanların bir casus ağının kullanılmasının ne kadar yasal olduğu hakkında endişeleri bulunuyor. Ancak günümüzde mevcut olan bu sistem Afganistan ve Pakistan’da istihbarat elde etmek adına önemli bir kaynak haline gelmiş durumda.

   

  --Meksika Körfezi’nin dibinde kirlilik artıyor

  Bilim insanları Meksika Körfezi’nin dibinde bazıları 16 km uzunluğuna ulaşan petrol tabakası tespit etti. Yaşanan sızıntının en net kanıtı olarak görülen kirlilik, zararın petrol platformunu işleten British Petroleum (BP) şirketi ve ABD hükümetinin tahmin ettiğinden çok daha kötü olduğunu ortaya koydu.

   

  THE WASHINGTON POST

  --Petrol sızıntısı denizin derinliklerini tehdit ediyor

  Bilim insanları Meksika Körfezi’nde oluşan petrol tabakası ve tabakanın dağılması için kullanılan kimyasal maddelerin, Ay’ın yüzeyinden daha az keşfedilmiş sualtının derinliklerine uzun süreli olumsuz etki yapmasından endişe duyuyor.

   

  --Filistinliler yeni strateji belirledi

  Uluslararası terörizm, neredeyse 20 yıla yakın süren müzakereler ve iki büyük devrim dalgası Batı Şeria’daki çatışmayı ölçülü bir süreç haline sokamadı. Ancak ticaretle uğraşanlar Batı Şeria’nın çözümü olabilir.

   

  THE GUARDIAN

  --Tayland ordusuna ‘gördüğün yerde vur’ emri

  Ordunun başkent Bangkok’daki bazı bölgeleri ‘serbest ateş alanları’ olarak belirlemesinin ardından, Tayland on yıllardan beri görülen en kötü politik düzensizliğin içine sürüklendi. Ordu, şehrin belli yollarına çıkacak olan kişilerin görüldükleri yerde vurulacakları uyarısını yaptı.

   

  --Sarkozy’den euro’dan çıkma tehdidi

  Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Yunanistan’a yönelik Avrupa Birliği (AB) yardımı planını reddetmesi halinde Fransız-Alman ilişkilerini zarar göreceği uyarısında bulunduğu ve eurodan çıkmakla tehdit ettiği berlitiliyor.

   

  HAARETZ

  --Kuzey Kore Lieberman’a ateş püskürdü

  İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın ‘çılgın bir silah yarışı’ içinde olduğunu iddia ettiği Pyongyang, İsrail’i yalanlar ortaya atmakla suçladı.

   

  --İsrail güçleri yaşlı bir Filistinliyi öldürdü

  Filistinli haber kaynakları İsrail Güvenlik Güçleri’nin Gazze sınırında 75 yaşındaki bir adamı vurarak öldürdüğünü, 22 yaşındaki bir kişinin de yaralandığını belirtti.

   

  EKONOMİ BASINI

   

  CNBC

  --Lin: Çin yuanın değer kazanması ABD’ye zarar verebilir

  Çin’in gelecekte küresel ekonomideki rolü üzerine konuşan Dünya Bankası uzmanı Justin Yifu Lin, bazı eleştirmenlerin özellikle düşük değerli yuanın ABD’nin büyümesine zarar verdiği yorumlarının yanlış olduğunu söyledi.

   

  --Google yıllarca özel veri topladığını açıkladı

  Google’ın son dört yıl içinde ABD’de halkın kullandığı kablosuz ağ bağlantıları aracılığıyla insanların internet üzerindeki faaliyetleriyle ilgili veri topladığını açıklaması, internet arama motoru lideri şirkete yönelik özel yaşam ihlaline yönelik endişelerini artırdı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı