Gündem Haberleri

  Dünya basınından manşetler - 16 Kasım

  Planet/Ekonet
  16.11.2009 - 10:16 | Son Güncelleme:

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler:

   DIŞ BASINDA TÜRKİYE

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">YEDIOTH AHRONOTH

  --Türkiye başbakanı tarafsız değil

  İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, kabinesine İsrail’in Suriye ile barış görüşmelerini hiçbir ön koşul olmaksızın başlatmaya hazır olduklarını ifade etti. Suriye’nin tercihi Fransa’nın aracı olması. Sanayi Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer müzakerelerdeki üçüncü taraf Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas’ı müzakerelere girmeye ikna etmeli dedi.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE JERUSALEM POST

  --Başbakan: Fransa’nın Suriye ile görüşmelerdeki arabuluculuğunu kabul ediyoruz

  Benjamin Netanyahu, Beşir Esad’ın Türkiye’nin aracılık yapması yönündeki çağrısını reddetti. Recep Tayyip Erdoğan’ın nesnel ve tarafsız bir arabulucu imajını güçlendirmediğini söyledi.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">BLOOMBERG

  --Türkiye faizleri düşürebilir

  Araştırma Türkiye’nin bu ay ve önümüzdeki ay faiz oranlarını düşürebileceğine işaret ediyor.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE ASSOCIATED PRESS

  --İran’ın eski bakan yardımcısı İsrail’de hapiste

  İran’da Devrim Muhafızlarına hizmet eden emekli General Ali Rıza Askeri, 2006 yılının Aralık ayında Türkiye’ye yaptığı özel bir ziyarette kaybolmuştu.

   

  REUTERS

  --Obama İran'a nükleer anlaşma için baskı yapıyor

  Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı anlaşmanın hayata geçirilmesi için muhtemel tavizlerle ilgili görüşmeler yapıyor. Planlar, İran'ın düşük oranda zenginleştirilmiş uranyumunu Türkiye gibi dost bir üçüncü ülkeye gönderilmesini de kapsıyor.

   

  DÜNYA BASINI

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE NEW YORK TIMES

  --Obama küresel ısınmaya karşı savaşta sendeliyor

  ABD’de Kongre Barack Obama’nın istediği kadar hızlı hareket etmediği için Başkan’ın beklentileri sınırlı kalıyor.

   

  --ABD terörle savaşta Pakistan’dan daha çok şey istiyor

  Obama yönetimi Pakistan’ı Taliban ve El Kaide ile mücadelesini genişletmezse ABD’nin Afganistan’daki yeni stratejisi ve ülkeye asker gönderme planlarını baltalayacağı gerekçesiyle uyardı.

   

  --Obama Çin’den İran’a karşı daha sert tavır isteyecek

  ABD Başkanı Obama Çin’in liderlerine İran’a karşı sert yaptırımlar uygulanması planına destek vermeleri için baskı yapacak.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE WASHINGTON POST

  --ABD ve Çin sağlıksız bir ilişki içinde

  Başkan Barack Obama kendini ucuz mallarının ihracatı için ABD’ye bağımlı olan bir ülkede buldu. ABD’nin büyüyen bütçe açığı ve dev kamu borcu düşünüldüğünde hazine bonolarının en büyük sahibi olan Çin’e güveniyor.

   

  --Pakistan’da Zardari ABD ittifakı, isyancılar ve kıtlık yüzünden eleştiriliyor

  Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zardari, 14 ay önce diktatörlük sonrası dönemin iyi niyet dalgaları ve öldürülen eşi Benazir Butto için duyulan sempati arasında başkanlığa oturmuştu. Zardari bugün halkın öfkesi ve hayal kırıklığıyla karşı karşıya. Zardari’yi eleştirenlerin bir kısmı görevi bırakmasını istiyor.

   

  --ABD ve Çin’in salınımlarındaki kısıtlama iklim anlaşması için kilit öneme sahip

  Singapur’da Pazar günü Başkan Barack Obama ve diğer liderler tarafından duyurulan düşük kapsamlı iklim stratejisi ABD ve Çin üzerinde anlaşmanın önündeki en büyük engelle başa çıkmaları için baskı yaratabilir: Önümüzdeki 10 yıl içinde sera gazları emisyonunda ne kadar kesinti yapılacak.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE WALL STREET JOURNAL

  --Çin'den Obama’ya sert çıkış

  Çin'in bankacılık düzenleme kurulunun üst düzey bir yetkilisinin ABD’nin finansal yönetimini sert bir dille eleştirmesi, Obama’nın gezisine gölge düşürebilecek ticari ve ekonomik gerilimlerin altını çizdi.

   

  --Filistinliler devlet kurmayı düşünüyor

  Filistinli yetkililer, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde İsrail’den bağımsız bir devlet kurmak için tek taraflı bir başvuru yapmayı düşündükleri dile getirdi.

   

  --İngiltere'de yapılan araştırma güven kaybına işaret ediyor

  İngiltere'de kredi olanakları sınırlı olmaya devam ederken, iş dünyasındaki güven Ekim ayı ile birlikte iki ay üst üste düşüş yaşadı, emlak fiyatları da Kasım ayında dibe vurdu.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">FINANCIAL TIMES

  --Çin: Fed politikaları küresel iyileşmeyi tehdit ediyor

  Üst düzey bir Çinli yetkili, Başkan Barack Obama’nın ülkeye yapacağı ziyaretten hemen önce ABD Merkez Bankası'nın (Fed) spekülatif yatırımları ateşlediğini ve gevşek para politikalarıyla küresel ekonomik iyileşmeyi tehlikeye attığını dile getirdi.

   

   --IMF Başkanı: Küresel denge için yuan güçlenmeli

  Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Pekin hükümetinin ülke içindeki tüketimi canlandırmak ve küresel dengesizlikleri ortadan kaldırmak için güçlü bir yuana ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

   

  --Küresel iyileşme yeni bir fiyat dalgalanması riskini doğuruyor

  Birleşmiş Milletler Dünya Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) biriminin başkanı Jacques Diouf, küresel ekonomi iyileştikçe, gıda fiyatlarında yeni bir dalgalanmanın baş gösterebileceğine dikkat çekti.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE GUARDIAN

  --Obama Kopenhag için vaktimiz yok uyarısı yaptı

  ABD bağlayıcı hedeflerden geri adım atarken İngiltere Başbakanı Gordon Brown hala ilkim değişikliği anlaşmasının umudunu taşıyor.

   

  --NATO güçleri Afganistan’ın FBI’ını oluşturup yolsuzluğu kökünden kazıdı

  Batı Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’ye olan sabrını yitirirken, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton büyük suçlar için bir mahkeme kurulmasını istedi.

   

  --Etnik Sırplardan Kosova seçimlerini boykot etmemeleri istendi

  Tamamıyla Kosovalı yetkililerin denetiminde olan seçimler sorunlu Sırbistan ayrılığının ardından devletin etkinliğini kanıtlamanın yolu olarak görülüyor.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">HAARETZ

  --Netanyahu Filistin’in devlet olma ilanını engellemeye çalışıyor

  Yaser Arafat’ın girişiminden on yıl sonra, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu Filistin’in tek taraflı devlet olma ilanının engellemek için elinden geleni yapıyor.

   

  --İsrail’in ABD’li Yahudilerle ilişkisi değişti

  ABD’lilerin İsrailli Yahudilere olan ilgisi azalırken, İsrail’den gelen haberler idealizmin gerektirdiklerini tüketiyor.

   

  --Filistin Başbakanı: Devlet olma ilanı sadece formalite

  Filistin otoritesi görüşmecisi: İsrail iki devletli bir çözüm istemiyor. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, tek taraflı Filistin otoritesi için küresel destek artabilir.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG

  --Bir milyardan fazla insan açlık çekiyor

  Dünya nüfusunun altıda biri açlık çekiyor. Gıda üretiminin çok acil bir şekilde iki katına çıkarılması gerekiyor çünkü 2050'de dünya nüfusunun 9 milyara çıkacağı tahmin ediliyor. Bugün İtalya'nın başkenti Roma'da BM Açlıkla Mücadele toplantısı yapılacak. Toplantıya Papa'nın da gelmesi bekleniyor.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">DIE WELT

  --İsrail Filistinlileri devlet kurmayın diye uyardı

  Birleşmiş Milletler bünyesinde Filistin devletinin ilanı için uluslararası destek arayan Filistin'e uyarı İsrail'den geldi. İsrail, Filistin'in bu yönde bir adım atması halinde, karşı hamle ile karşılık vereceğini belirtti.

   

  EKONOMİ BASINI

  BLOOMBERG

  --GM, ABD yönetimine 6.7 milyar dolar borcunu erken ödeyecek
  Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre, General Motors, ABD yönetiminden kurtarma programı kapsamında aldığı 49.9 milyar dolarlık yardımın 6.7 milyar dolarlık kısmını önümüzdeki aydan başlayarak geri ödemeye başlayacak. GM'nin ödemeyi gerçekleştirdiği takdirde bu öngörülen vadeden 5 yıl önce yapılmış olacak.

   

  --Çin ile Japonya Fed'in faiz politikasını eleştirdi
  Asya bölgesinin iki büyük ekonomisi olan Çin ve Japonya'daki finans sektörü yetkilileri ABD Merkez Bankası'nın (Fed) uyguladığı düşük faiz politikasının spekülasyon yaratacak sermayeyi teşvik ettiğini söyleyerek, bunun varlık fiyatlarında balon oluşmasına neden olup küresel ekonomideki toparlanmayı sekteye uğratabileceği uyarısında bulundu.

  --Dünya Gıda Zirvesi "zaman kaybı" suçlamaları arasında başlıyor
  Uluslararası yardım kuruluşları bugün dünya liderlerinin Roma'da gıda güvenliği üzerine başlatacağı Birleşmiş Milletler zirvesinin, dünyada devam eden açlığı sona erdirmek için yeni bağışların gelmeyecek olmasıyla "zaman kaybı" olabileceğini söyledi.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">CNBC

  --İngiliz şirketlerin yarısı gelecek yıl ücretleri dondurmayı planlıyor

  İngiltere’de işverenlerin yarısına yakını, gelecek yıl için çalışanlarının ücretlerini dondurmayı planlıyor. İngiltere bu şekilde art arda ikinci yıl çalışan ücretlerini dondurmuş olacak.

   

  --GM, 6.7 milyar dolarlık hükümet borcunu ödemeye başlıyor

  Şirketten durumla yakından ilgilenen bir kaynağa göre, ABD’nin ünlü otomobil üreticisi General Motors, Pazartesi günü ABD Hazine Bakanlığı’ndan aldığı 6.7 milyar dolarlık krediyi geri ödemeye başlamayı planladığının açıklayacak.

   

  --Obama: Washington Çin’in önüne geçmek istemiyor

  ABD Başkanı Pazar günü Asya gezisi kapsamında yaptığı açıklamada, ABD’nin Çin’in yükselişinin önüne geçmek gibi bir niyeti olmadığını ancak iki ülke arasındaki ticaretin dengelenmesi gerektiğini dile getirdi.

  CNNMONEY
  --ABD borsalarında gözler perakende satışlarında
  ABD borsalarında son iki haftada yaşanan yükselişlerin ardından, yatırımcılar sıfırdan başlayarak yeniden ekonomideki toparlanmanın yolunda olup olmadığını gösterecek olan verilere odaklanacak. Perakende satış rakamlarının gidişatı belirlemesi bekleniyor. 

  --İklim değişikliği anlaşması 2009 yılında olası görünmüyor
  ABD Başkanı Barack Obama ve dünyanın diğer ülkelerinin liderleri Pazar günü iklim değişikliği üzerindeki anlaşma için yıl sonuna kadar çok büyük bir gelişme umutlarının olmadığı bilgisini verdi.

  --ABD'nin emeklileri yatırım tehlikesinden uzak tutma çabası
  ABD Kongresi, eyaletlerin emeklilere devlet tahvili satan kurumlar üzerindeki denetimini artırmasını istiyor. 
   

  FORBES
  --Obama Çin'e yaptığı ilk ziyarette ipte yürüyen cambaz gibi
  ABD Başkanı Barack Obama Çin'e yaptığı gezide bir yandan küresel çaptaki problemin çözümü için acil yardım isterken diğer yandan da bu ülkeye yönelik insan hakları eleştirilerini dile getirme arasında gidip gelerek adeta ipte yürüyen cambaz görüntüsü veriyor.

  --Myners: İngiltere'de bankacıların ikramiyeleri sınırlanmayacak
  İngiltere Finansal Hizmetler Bakanı Myners yaptığı açıklamada ülkedeki finans sektörünü denetleyecek kurumların yeni yetkilerine rağmen bankacıların aşırı risk almasına neden olan bankacılara verilen ikramiyelere sınırlama getirme niyetinin olmadığını söyledi.

  --G20 vergi cennetlerini sıkıştırıyor
  Küresel çapta vergi yolsuzluklarına karşı verilen savaş son yaşanan krizin ardından hız kazandı. Singapur bu savaşta gözlerin çevrildiği son ülke oldu.

  MARKETWATCH 
  --Pekin ABD politikasını eleştirdi dolar değer kaybetti
  Dolar, Çin Bankacılık Düzenleme Kurumu başkanının ABD'nin sürdürdüğü gevşek para politikasının artan spekülasyonu tetiklediği eleştirisiyle değer kaybetti.

  --ABD Çin'de sert oynayamıyor
  Pekin'in ABD'nin en büyük kreditörü olması, Barack Obama'nın Çin'e yaptığı ilk ziyarette kritik önemdeki konular üzerinde bu ülkeye karşı sert politika uygulamasını engelliyor.

  --Altın Aralık vadeli işlemlerde 1.130 dolara çıktı
  Altının ons fiyatı, geçen haftaki yükselişini, doların değer kaybetmeye devam etmesi ve bu nedenle yatırımcıların güvenli liman olarak gördükleri değerli madene taleplerinin sürmesiyle devam ettirdi. Altının Aralık ayı ons fiyatı Asya'daki vadeli işlemlerde Pazartesi günü 1.130 dolara yaklaşarak yeni tarihi zirvesine çıktı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı