Gündem Haberleri

  Dünya basınından manşetler - 14 Kasım

  Planet/Ekonet
  14.11.2009 - 11:11 | Son Güncelleme:

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler:

  DIŞ BASINDA TÜRKİYE

  THE NEW YORK TIMES

  --Türkiye Kürtlere yönelik kısıtlamaları gevşetmeyi ve yıllar süren çatışmayı sonlandırmayı planlıyor

  Aylar süren diyalog sürecinden sonra Türkiye’de hükümet Cuma günü ülkede 40 bin kişinin hayatına mal olan çeyrek yüzyıllık çatışmayı sonlandırmaya yardımcı olacak planını açıkladı.

   

  THE TIMES

  --Barış süreci hızlanırken Türkiye Kürtçe televizyona izin veriyor

  Türkiye’de hükümet Kürtlerle yaşanan ve 40 bin kişinin hayatına mal olan 25 yıllık silahlı çatışmaları sonlandıracak “tarihi” önerisini yaptı.

   

  XINHUA

  --Türkiye Kürtlerin haklarının genişletilmesi için reform planını açıkladı

  Türkiye Cuma günü ülkenin Kürt azınlığının haklarını genşletecek ve 25 yıllık çatışmalara son verecek reform planını açıkladı.

   

  AGENCE FRANCE PRESSE

  --Türkiye Kürt haklarını düzeltme planının detaylarını açıkladı

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay Cuma günü Kürtlere daha geniş haklar verecek olan planın detaylarını açıkladı. Planda Kürtlerin yaşadığı bölgelerdeki şehirlere Kürtçe isimler verilmesi de yer alıyor.

   

  REUTERS

  --Türkiye Kürt azınlık için atılan reform adımlarını açıkladı

  Türkiye Cuma günü ülke içinde yaşayan Kürt nüfusun haklarını genişletme planının detaylarını açıkladı. Planda işkence araştırma komisyonu kurulması ve Kürt dilinin üzerindeki kısıtlamaların gevşetilmesi de var.

   

  THE ASSOCIATED PRESS

  --Türkiye Kürt hakları planını açıkladı

  Türkiye’de hükümet Cuma günü Kürt azınlıkla uzlaşma ve 25 yıldır süregelen çatışmaları sona erdirme planını açıkladı. Ancak planda dağdaki Kürtler için genel aftan bahsedilmiyor.

   

  BBCNEWS

  --Türkiye uranyumu depolayabilir

  Türkiye ve Birleşmiş Milletler nükleer gözlemcisi İran’ın zenginleştirilmiş uranyumunun bir kısmının Türkiye’de depolanması teklifini tartıştıklarını doğruladı.

   

  TEHRAN TIMES

  --Türkiye zenginleştirilmiş uranyumu depolamaya hazır

  Türkiye taslak anlaşmada üçüncü ülke olarak hareket ederek İran’a Tahran’daki araştırma reaktöründe kullanılmak üzere nükleer yakıt yemin etmeye hazır olduğunu açıkladı.

   

  DÜNYA BASINI

  THE NEW YORK TIMES

  --11 Eylül davası iki taraf için de eşi görülmemiş yasal engeller sunuyor

  Tarihteki en büyük teröristlerden biri olan Halid Şeyh Muhammed’i nasıl savunursunuz? Yasal analistler bunun ilk adımının duruşmanın yapılacağı salonu değiştirmek olacağını ifade ediyor.

   

  --Obama ABD’nin Çin’le bağlarını güçlendirmek istediğini söyledi

  ABD Başkanı Barack Obama ülkesinin Japonya gibi geleneksel müttefiklerle sıkı ilişkiler kurmak istediğini ancak Çin’in yükselişini de bir tehlike olarak görmediğini belirtti.

   

  ­--Amerikan adaletine geri dönüş yaşanıyor

  Başsavcı General Eric Holder Jr. Halid Şeyh Muhammed ve diğer dört teröristi federal mahkemede yargılamaya karar vererek prensipli bir davranış gösterdi.

   

  THE WALL STREET JOURNAL

  --Obama Asya’ya mesaj götürdü

  Obama, Asya politikaları konusundaki ilk büyük konuşmasını, ABD’nin hem bölgesel hem de küresel ticaret görüşmelerini canlandırarak bir ihracat ekonomisi haline gelmek istediğini açıklamak için kullandı.

   

  --Google gözden geçirilmiş kitap anlaşmasını sundu

  Google ile iki yazar ve yayımcı grubu Google’ın milyonlarca dijital kitabı yaymasına izin verecek anlaşmanın daha dar bir versiyonunu yetkililere sundu. Adalet Bakanlığı’nın ve orijinal anlaşmayı rekabete aykırı bulan çevrelerin bu yeni anlaşmayla ikna olması umuluyor.

   

  --Afganistan’daki çatışmalar Alman askerlerini sınıyor

  Kurallar askerlerin hareket alanını sınırlarken müttefiklerle gerginlik ve askerlerin hazır olup olmadığı ile ilgili soru işaretleri artıyor.

   

  FINANCIAL TIMES

  --Avrupa’da durgunluk sızlanarak sona eriyor

  Euro Bölgesi bu yılın üçüncü çeyreğinde durgunluktan çıktı ancak toparlanma hızı beklentilerin ve ABD’nin gerisinde.

   

  ­--ABD 11 Eylül şüphelisi için idam cezası istiyor

  Obama yönetimi Cuma günü ABD tarihinin en çok konuşulacak davası olmaya aday davayı başlattı. Halid Şeyh Muhammed ve dört suç ortağı idam cezası istemi ile yargılanacak.

   

  --Asya Obama'nın serbest ticarete odaklanmasını istiyor

  Asyalı liderler Cuma günü Başkan Barack Obama'dan Sinagpur'da Pazar günü apılacak toplantıda ABD'nin küresel ticaretteki liderliğinin altını çizmesini istediler.

   

  THE GUARDIAN

  --İngiltere Karzai’nin Taliban ile görüşmeler yapması için bastırıyor

  Sızdırılan bir bildiriye göre İngiliz hükümeti yetkilileri Afganistan hükümetine Taliban ile görüşmesi için baskıda bulunuyor.

   

  --Savaşın vurduğu kent Felluce’de sakat doğum oranında müthiş artış yaşanıyor

  Irak Savaşının vurduğu kentlerden biri olan Felluce’de yaşanan doğumlarda çok yüksek oranda tümör ve fiziksel bozukluklar yaşanıyor.

   

  --Blair ve Brown klanları güçlerini birleştiriyor

  Başbakan İşçi Partisinin seçim kadrosunun belirlenmesinde son hamleleri yaparken, ekibin başında Mandelson’un olması bekleniyor.  

   

  HAARETZ

  --Esad: İsrail Suriye ile barış istemiyor. Paris’te konuşan Esad dolaylı yoldan barış görüşmelerine yeniden başlayabileceklerini ancak İsrail’de bir ortaklarının olmadığını söyledi.

   

  --ABD basını Netanyahu-Obama görüşmesinin resimlerini 4 gün sonra yayımladı.

  Yorumcular Beyaz Saray’ın resmi bir fotoğraf yayımlamayarak İsrail Başbakanını “utandırmak” etmek istediklerini öne sürdü.

      

  --ABD İsrail ve İran arasında tercih yapmasına yönelik çağrıyı reddetti.

  Çarşamba günü Ahmetinejad yaptığı açıklamada Obama’nın değişim sözünü yerine getirebilmesi için bir tercih yapması gerektiğini belirtmişti. 

   

  BLOOMBERG

  --Morgan Stanley: Çin, merkez bankasının yuan üzerindeki eğiliminin değiştiğine yönelik görüşü reddetti
  Çin hükümeti bu hafta içinde Merkez Bankası tarafından yayımlandığı öne sürülen raporda yuana karşı tutumlarının değiştiğine yönelik yorumları reddetti.
   
  --Hindistan’da yemek grevi: Tehlikeli eylemciler ihracata yönelik otomobil parçaları üreten fabrikaların kapanmasına neden oldu
  Prem Kumar’ın daha iyi ücret ve yemek verilmesi talepleri General Motors ve Ford Motor şirketlerinin New Delhi yakınındaki üç otomobil parçası üreten fabrikayı kapatmasına neden oldu.

  --Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) teşviklerin çok erken ya da çok geç geri çekilmesinin tehlikesine dikkat çekti
  Asya-Pasifik liderleri ekonomik teşvik paketlerinin geri çekilmesinin tamamen zamanlamayla ilgili olduğu belirterek, çok erken çekildiği takdirde toparlanmanın duracağını, çok geç çekilirse ise de ortaya çıkan stok ve gayrimenkul balonunun yeni bir krizi tetikleyebileceğini söyledi.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı