Gündem Haberleri

  Dünya basınından manşetler - 11 Kasım

  Planet/Ekonet
  11.11.2009 - 10:23 | Son Güncelleme:

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler:

  DIŞ BASINDA TÜRKİYE

  FINANCIAL TIMES

  --Türkler ve Kürtlerin işbirliğini öğrenirken yeni bir çağ başlıyor

  Türkiye ve Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetiminin çıkarları şu an örtüşüyor ancak her iki taraf da diğerinin asıl çıkarlarına anlayış göstermedikçe işbirliği çabaları sonuçsuz kalabilir. Türkiye PKK sorununda ilerleme göstermeden her iki taraf da bugünün olumlu eğilimlerinden fayda sağlayabilecektir.

   

  ASBAREZ NEWS

  --McCain soykırım iddialarını kabul etti

  Voice of America’nın Gürcistan kanalıyla geçtiğimiz günlerde yaptığı bir röportajda John McCain “Ermenilere karşı soykırım yapıldığını” gösteren “yeterince belge olduğunu” söyledi.

   

  JERUSALEM POST

  --Türkiye Tel Aviv’e resmi mektup gönderdi

  İsrail Meclisi Knesset’in sözcüsü Reuven Rivlin’e Ankara’daki mevkidaşından gelen mektup Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak meşruiyetini sorguluyor.

   

  WASHINGTON NOTE

  --ABD müttefiklerine ne sunabilir?

  Elbette ki Türkiye’nin ya da başka herhangi bir ülkenin bazı kırmızı çizgileri geçmesi halinde ABD’nin politikaları değişecektir. Ancak Türkiye henüz bu kırmızı çizgilerin çok uzağında. Türkiye hem bir NATO üyesi hem de stratejik olarak hayati öneme sahip bir müttefik olduğu için ABD’nin gücünden faydalanmaya devam ederken bağımsız bir dış politika sürdürebileceğini biliyor.

   

  THE GUARDIAN

  --İngiltere Kıbrıs görüşmelerini canlandırmak için topraklarından vazgeçiyor

  İngiliz hükümeti Kıbrıs’ta Rum ve Türk tarafı arasındaki görüşmelerin canlandırılması için adada kendisine ait toprakların yarısına yakınından vazgeçebileceğini açıkladı.

   

  THE TIMES

  --ABD daha fazla NATO askeri istiyor

  Üst düzey yetkililer Başkan Obama’nın 30 binden fazla askeri Afganistan’a yollama kararı aldığını belirtirken, Başkan diğer NATO güçlerinin de desteğini istiyor. Bugüne kadar sadece İngiltere ve Türkiye daha fazla asker göndermeyi önerdi. Başka ülkelerin böyle bir harekette bulunma ihtimali zayıf görünüyor.

   

  AL-ARABIYA

  --Esad’ın beklenmedik tavsiyesi

  Suriye Cumhurbaşkanı’nın söyledikleri tamamen doğruydu. Eğer Ankara bölgenin sorunlarında ve barış sürecinde etkin rol almak istiyorsa Türkiye’nin İsrail’le ilişkilerini bozarak kazandığı popülerlik işe yaramaz.

   

  BBC

  --Türkiye’nin PKK ile barış planı ertelendi

  Türkiye’deki muhalefet partileri hükümetin Kürtlerin çoğunlukta olduğu güneydoğu Anadolu bölgesindeki sorunu sonlandırma planının ertelenmesine sebep oldu.

   

  HAARETZ

  --Mofaz Türkiye, Ürdün ve Mısır’ın büyükelçileriyle görüşecek

  İsrail’in Kadima Partisi’nden milletvekili Şaul Mofaz Türkiye, Ürdün, Mısır ve Rusya’nın büyükelçileriyle görüşecek. Bu görüşmenin Savunma eski Bakanı olan Mofaz’ın Filistin Devleti’nin kuruluşunu ulusal çıkarlarla uyumlu olarak gördüğü fikrine işaret ettiği belirtiliyor.

   

  DÜNYA BASINI

  THE NEW YORK TIMES

  --Obama’nın üst düzey danışmanı Afganistan’a 30 bin asker daha göndermeye eğilimli

  Başkan Barack Obama’nın ulusal güvenlik ekibi Afganistan’a en az 30 bin yeni asker gönderilmesi fikri üzerinde birleşiyor.

   

  --Suudi Arabistan ve Mısır etkilerinin azalmasından rahatsız

  Siyasi analistler ABD’nin Arap dünyasındaki en yakın iki müttefikinin bölgede azalan etkileri dolayısıyla sıkıntıda olduklarını ifade ediyor.

   

  --Blackwater’ın 17 sivil öldüğü olaylardan sonra Irak yetkililerine rüşvet verdiği söyleniyor

  ABD’nin askeri nitelikli sivil güvenlik şirketi Blackwater’ın 17 sivilin öldüğü olaylardan sonra eleştiri seslerini kesmek ve destek toplamak için Iraklı yetkililere 1 milyon dolar önerdiği iddia ediliyor.

   

  THE WASHINGTON POST

  --Afganistan’da Taliban El Kaide’yi terk ediyor

  Afganistan’da şiddet olayları artarken isyancı gruplar arasındaki güç dengeleri değişiyor. ABD askeri ve istihbarat kaynaklarına göre gün geçtikçe zayıflayan El Kaide, insan gücü ve güvenlik için Taliban’a yükleniyor.

   

  --Kuzey, Güney Kore savaş gemileri arasında çatışma

  Obama’nın bu hafta içinde bir ziyarete hazırlandığı bölgede yaşanan olaylarla ilgili Kuzey ve Güney birbirlerini suçladı. Bölgede yedi yıl içinde ilk kez bir çatışma yaşanıyor.

   

  --Dodd’un teklifi ABD Merkez Bankası’nı hedef alıyor

  Connecticut’ın Demokrat Parti’li senatörü Christopher Dodd’ın sunduğu reform paketi ABD Merkez Bankası (Fed)in bankaların üzerindeki denetleme yetkisini neredeyse sıfıra indiriyor.

   

  THE WALL STREET JOURNAL

  --Euro Bölgesi ekonomileri zayıf bir görünüm sergiliyor 

  Euro bölgesindeki bazı büyük ekonomilerin endüstriyel üretim ve piyasa duyarlılığına dair zayıf raporlar açıklaması bölgenin ekonomik iyileşme sürecinin kırılgan olduğuna işaret etti.

   

  --Obama’nın yeni Afganistan planı

  ABD Başkanı Barack Obama, gelecek yıl Afganistan’a sayıları 30 bin ile 35 bin arasında değişen asker göndermek için yeni bir uzlaşma planı üzerine çalışıyor

   

  --Çin’in sanayi üretimi yüzde 16.1 yükseldi

  Çin’in sanayi üretimi Ekim ayında son bir yılın en hızlı yükselişini yaşarken, ülke ekonomisine dair yayınlanan diğer veriler Çin’in ekonomik iyileşmesinin devam ettiğini gösterdi.

   

  FINANCIAL TIMES

  --AB’den Yunanistan’a bütçe açığı uyarısı

  Avrupa Komisyonu, Atina hükümeti mali yapısını yeniden canlandırmak için yapması gereken şeyleri yerine getiremediği için, Yunanistan’ı cari açığıyla mücadele eden, Fransa, İspanya ve İngiltere gibi diğer ülkelerden ayıracağını açıkladı.

   

  --ABD, Ortadoğu vaatlerini yerine getiremedi

  Ülkedeki üst düzey diplomatlar Washington hükümetinin Arap dünyasıyla İsrail arasındaki tartışmayı sona erdiremediği ve Tahran’ın büyük bir ihtimalle uzlaşma teklifini geri çevireceği gerçeğini kabul etti.

   

  -- UEA: Karbon ücretlendirmeleri iki katına çıkmalı

  Uluslararası Enerji Ajansı, iklim değişikliği sorununa getirilen çözümlerin ekonomik olarak çekici olması gerektiğini ve doğaya daha fazla zarar veren enerji kaynaklarını kullananlarının cezalandırılması gerektiğini açıkladı.

   

  THE GUARDIAN

  --“Güçlü adam” diktatörün esintisinden kaçınmaya çalışıyor

  Bağımsız Irak mahkemesi görülen davada Nuri el Maliki’yi zarar gören taraf olarak göstermedi ancak kendisine görülmemiş miktarlarda tazminat ödenmesi kararını verdi.

   

  --Kriz asıl eski komünist ülkeleri vurdu

  Serbest piyasa ekonomisini benimseyen yeni hükümetler yıllar süren hızlı büyümenin ardından şimdi çok derin bir kriz yaşıyor.

   

  --Cameron “büyük toplum” görüşünü savunuyor

  İngiltere’de muhafazakarların lideri David Cameron İşçi Partisi’nin büyük devlet politikalarının toplumdaki nezaketi ve sosyal sorumluluğu götürdüğünü savundu. 

   

  HAARETZ

   --ABD: İran, Hizbullah savaşçılarına silah taşıdı

  ABD, silah nakliyatı sorununu Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne taşıdı. Birleşmiş Milletler ise her iki tarafından BM 1701 Kanunun ihlal ettiğini iddia etti.

   

  --Peres’den Esad: İsrail'i doğrudan barış görüşmelerine çek

  İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Brezilya parlamentosunda konuştu. Cumhurbaşkanı'nın ziyaretinin Brezilya ile İran arasında gelişmekte olan ilişkilerle mücadele etmek amacı güttüğü ifade edildi.

   

  --Netanyahu, Abbas’ı barış görüşmelerine ikna etmesi için Obama’ya ekstra jestler sundu

  ABD Başkanı Barack Obama ile İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun yaptığı görüşmelerin ardından, Beyaz Saray toplantının olumlu ya da iyi bir havada geçtiğine dair bir açıklama bile yapmadı.

   

  FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG

  --GM patronu Henderson özür diledi

  Opel'i son anda satmaktan vazgeçen ABD otomotiv devi General Motors'un patronu Henderson, Alman hükümetinden özür dileyerek kasım sonuna kadar, Merkel hükümetinden aldıkları kredileri geri ödeyeceklerini açıkladı. Henderson, zor dönemlerinde kendilerine büyük destek veren Alman hükümetine ayrıca çok teşekkür ettiğini de belirtti.

   

  DIE WELT

  --Milli kaleci Enke'nin trajik ölümüne yas

  Robert Enke'nin, Alman Milli Takımı'nın birinci kalecisi olarak Dünya Kupası'na gitme şansı vardı. Ancak 32 yaşındaki ünlü kaleci hayatını kaybetti. Hannover 96 takımının kalecisi Enke salı akşamı hayatına son verdi. Enke futbol hayatında birçok yenilgi yaşadı ancak onu yıkan üç yıl önce yaşamını kaybeden küçük kızı oldu.

   

   EKONOMİ BASINI

   BLOOMBERG

  --Çin'de sanayi üretimi ve perakende satışlar hızlandı

  Çin'de sanayi üretimi ve perakende satışlardaki artış Ekim'de hız kazanarak bir yıldan daha uzun bir süre içinde ilk defa bir çeyrekteki büyüme oranını yüzde 10'un üzerine çıkacağına dair beklentileri artırdı. Ülkede Ekim ayı sanayi üretimi geçen senenin aynı ayına oranla yüzde 16.1 oranında artarken, aynı dönemde perakende satışlardaki artış yüzde 16.2 oldu.

   

  --Çin'de kredi kullanımındaki büyüme Ekim'de yavaşladı

  Çin'deki kredi kullanımındaki büyüme, yetkililerin kredi koşullarını sıkılaştırmak ve varlık fiyatlarında oluşan balonların önüne geçmek için daha fazla tedbirler almayı düşündüğü Ekim ayında yavaşladı.

   

  --Optimal'ın eski yöneticisi Madoff yatırımlarındaki kayıp nedeniyle suçlandı

  Banco Santander SA'a ait Optimal Investment Services yatırım şirketinin Cenova'daki biriminin eski yöneticisi Manuel Echeverria, müşterilerine ait kaynakları Bernard Madoff'un başını çektiği dolandırıcılık organizasyonunda kullandığı gerekçesiyle kötü yönetim ile suçlandı.

  CNBC

  -- ABD’nin doların düşüşünü durdurması için yapması gereken üç şey

  ABD'de 2001 yılından bu yana göreve gelen dört Hazine Bakanı da “güçlü dolar politikalarını” ABD para birimine dair yaptıkları konuşmaların temel taşı haline getirdiler ancak o tarihten bu yana ABD doları yaklaşık yüzde 50 değer kaybetti.Doların değer kaybını önlemek için yapılması gereken üç şey, söylemleri değiştirmek, ticaret açıklarını azaltmak için sürdürebilir bir plan oluşturmak ve ortaya çıkarılan politikayı Avrupa ve diğer yabancı merkez bankalarıyla işbirliği içinde yürütmek olarak sıralanabilir.

   

  --Shell: Gelecek yıl global petrol projelerine yapılan yatırımlar azalacak

  Dünyanın en güçlü petrol şirketlerinden biri olan Royal Dutch Shell şirketinin tepe yöneticisi Peter Voser Çarşamba günü yaptığı açıklamada 2010 yılında küresel petrol projelerine yapılacak yatırımların bu yılki 30-32 milyar dolar seviyesinden 28 milyar seviyesine gerileyeceğini belirtti.       

   

  --Kredi kartı firmaları müşterileri sıkıştıracak

  Bugünlerde kredi kartı işinden para kazanmakta zorlanan bankalar, cezayı müşterilerine kesiyor. Kredi kartı faizleri yükselirken, şirketlere verilen kredi hatlarında kesilmeler görülüyor ve en sorunsuz kart sahipleri bile bir takım yeni ücretler ödemeye zorlanıyor.

   

  CNNMONEY

  --ABD'de konut sayısı hâlâ çok fazla

  ABD'de konut fiyatları soluksuz düşme döneminden çıkmış olsa da konut fazlası eritilmeden piyasanın toparlanmasını beklememek gerekiyor.

   

  --Altın yeni bir tarihi zirvede

  Altının Aralık vadeli ons fiyatı, doların 15 aylık dip fiyatından hafif yükselmesine rağmen düşük seviyesini korumasıyla ralliye devam ederek 1.102 dolar seviyesini gördü ve yeni tarihi zirvesini yakaladı.

   

  --JPMorgan Chase 1.200 kişiyi işe alıyor

  JPMorgan & Chase, ABD'de konut piyasasında istikrar işaretlerinin gelmesiyle mortgage kredi bölümünde çalışmak üzere bin 200 yeni çalışanı işe alacağını duyurdu.

   

  FORBES

  --Dodd yeni kapsamlı yönetim organları için çağrı yaptı

  ABD Senatosu Bankacılık Komisyon Başkanı Christopher Dodd, yeni bir ekonomik çöküşü engelleyecek, tüketicileri koruyacak ve başarısız kurumları küçültecek yeni kapsamlı yönetim organları oluşturulması için çağrı yaptı.

   

  --Medvedev Rus devlet şirketlerinin reformunu destekliyor

  Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, ülkedeki başsavcının kamu şirketlerini, kaynakları "isabetsiz ve etkin olmayan" şekilde kullanmakla suçlamasının ardından, güçlü kamu şirketlerinin gözden geçirilmesi için şartlı destek verdi.

   

  --Obama'nın Çin ajandası

  ABD Başkanı Barack Obama'nın Perşembe günü başlayacağı ve Japonya, Singapur, Çin ve Güney Kore'yi kapsayacak olan bir haftalık turunda gündemini özellikle Çin ile görüşeceği korumacılık ve döviz konuları oluşturacak.

   

  MARKETWATCH 

  --Yatırımcılar Japonya'daki deflasyondan korkmasına gerek yok

  Japon hisselerinde Çarşamba yaşanan yükselişlere rağmen ülkede deflasyonun kara gölgesi bariz şekilde görüldü. Ancak bazı analistler deflasyonun da kendisine özgü bir teselliyi birlikte getireceğini söylüyor.

   

  --Dodd bankacılık reformu yasa tasarısını Cumhuriyetçilerin desteği olmadan açıkladı

  ABD Senatosu Bankacılık Komisyon Başkanı Christopher Dodd, uzun zamandır beklenen bankacılık reformu yasa tasarısını Salı günü açıkladı. Yasa, 2008 yılında yaşanan küresel finans krizin sonrasında ortaya çıkan aksaklıkları gidermeyi amaçlıyor.

   

  --ABD ve Japonya güçlü dolar için aynı tarafta

  Hem bu hafta Japonya'nın başkenti Tokyo'ya bir ziyaret gerçekleştirecek olan ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner hem de bu ülkedeki mevkidaşı Hirohisa Fujii, teşviklerin ülkelerinde yeni başlayan ekonomik toparlanmayı sürdürülebilir düzeyde kılacağını umuyor. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı